Vaata peasisu

Kuidas on viirusepuhang mõjutanud Araabia Ühendemiraate?

EASi ja KredExi ühendasutus
26. märts 2020
3 min

EASi Araabia Ühendemiraatide (AÜE) ekspordinõunik Jukka Hahlanterä tegi ülevaate, kuidas on viirusepuhang mõjutanud AÜE-d ja sealset regiooni. Tema sõnul on nii AÜE kui ka teiste Pärsia lahe riikide majandused juba oluliselt mõjutatud. Järgneb Jukka Hahlanterä kommentaar:

AÜE kohalikud ettevõtted üritavad jätkata tavapärast tegevust, kuid ülalnimetatud põhjused ning soovitused kodust töötamiseks ning kohtumiste, koolituste ja avalike koosviibimiste keelamiseks on majandust aeglustanud.

Tarneahelates on häireid ning vähenenud on nõudlus ja ostujõud. Varasem prognoositud SKP positiivne kasv saab kindlasti löögi, kuid selle suurus sõltub sellest, kui kiiresti koroonapuhang kontrolli alla saadakse.

Kõigepealt oli kõige nähtavam muudatus see, et kui muidu nii turiste kui ka kohalikke täispakitud kaubanduskeskused olid tühjaks jäänud, siis nüüdseks on need üldse suletud. Soodsamate hindade ja kiire teeninduse tõttu on tõusnud kiirtoidukettide populaarsus.

Kohalikud suured lennufirmad nagu Emirates ja Etihad on oma ühendusi märkimisväärselt katkestanud. Riiki lubatakse siseneda ainult kohalikel ja diplomaatiliste passide omanikel. Naaberriik Saudi Araabia on rakendanud veelgi rangemaid eeskirju, sealhulgas liikumiskeelu ajavahemikus 19.00–6.00.

Siinsete ettevõtete peamised mured on seotud teadmatusega keeldude pikkuse osas ning muutustega tarbijakäitumises. AÜE on juba pikka aega olnud veebitellimuste ning toiduainete koju toimetamise turg. Ka muud teenused, nagu pesupesemine, on aastaid olnud uksest ukseni teenus.

Pildil Jukka Hahlanterä. Foto: Jürgen Randma

Koroona mõju Hiina majandusele on tunda ka Araabia Ühendemiraatides. Seda peamiselt kaupade tarnimisel ja tarneahela häiretes, mis sunnivad kohalikke ettevõtteid otsima alternatiive.
Suur huvi on inimestel erinevate tervishoiuteenuste, eriti koroona kiirtestide ja vaktsineerimise ning teiste lahenduste vastu, mis muudavad teenused turvalisel viisil juurdepääsetavaks.

Eesti ettevõtetele, kes juba AÜE turul tegutsevad, soovitan kindlasti partneritega kontakti ja pidevat dialoogi hoida. Sedasi olete paremini valmis ka igasugusteks äkilisteks muutusteks näiteks tarnetingimustes või valitsuse regulatsioonides. Ettevõtted, kes plaanivad osaleda EXPO-l peaksid samuti hoidma ennast kursis arengutega, mis maailmanäitust puudutavad. Selleks on kõige parem info allikas Dubai EXPO2020 Eesti Esindus. Arvestada võib sellega, et EXPO-l osalemine tuleb AÜE turule murdmisel kindlasti kasuks – juhtugu see varem või hiljem.

Paljude tööstusharude jaoks pole praegu ehk parim aeg turule sisenemiseks, kuid võimalusel tasub mõelda pikale plaanile. Praegust aega saab kasutada AÜE turu ning ärikeskkonna ja dünaamika ning impordieeskirjade paremaks tundmaõppimiseks.

Jukka Hahlanteräga saab ühendust e-posti teel aadressil jukka.hahlanterä@eas.ee või telefonitsi +971 56 782 9745.

Jaga postitust

Tagasi üles