Vaata peasisu

Kuidas on viirusepuhang Hollandit mõjutanud?

EASi ja KredExi ühendasutus
31. märts 2020
2 min

EASi Hollandi ekspordinõunik Thijs de Neeve annab ülevaate, mis seisus on Hollandi majandus.

Ehkki Holland on suurel määral teenustepõhine majandus, mõjutab viirusepuhang teatavaid tööstusharusid tugevalt. Nagu ka Eestis on uute sotsiaalse hügieeni meetmete tulemusel on turismisektor, teatrid, kinod, spordiklubid hetkel suletud. Aga ka näiteks lillekasvatajad on ekspordi täieliku peatumise tõttu suuresti mõjutatud.

Kannatada saanud sektorite tööjõud pöördub abi saamiseks omavalitsuste poole ning osa tööjõust liigub ka valdkondadesse, kus vajatakse lisakäsi, näiteks spargli või maasikate korjamisel, aga ka supermarketites ning kullerteenustes.

Rahvusvaheliselt tegutsevatele tootmisettevõtted on mõjutatud peamiselt tarneahela häiretest – seda nii tooraine tarnimisliinide kui ka valmistoodete tarniminel. Tootmine on märkimisväärselt vähenenud ning mõnede auto-, jalgratta- ja terasetootmise ettevõtete jaoks ka peatunud.

Leidub ka ettevõtteid, kes on oma tootmist uue nõudluse rahuldamiseks kohendanud. Alkoholitootjad toodavad desinfitseerimisvahendeid, alustatakse näomaskide tootmist kohalikul turul, tegeletakse vanade hingamisaparatuuride uuendamisega ning samuti tehakse ümber veterinaaranalüüside laboreid inimeste testimiseks. Praegu on Madalmaades selgeks vajaduseks nii haiglaravi voodite kui ka vere saturatsiooni mõõtjate järele. Kriisiga seoses olen EASi esindajana pakkunud siin näiteks Tallinki laevasid haiglatele lisakohtade tekitamiseks ning Eesti ettevõte MDSC Systemsi mobiilseid haiglaid.

Järjepidevuse ja ettevõtete käibevahendite tagamiseks on avaliku sektori organisatsioonid ning suured ettevõtted hakanud kiiremini arveid tasuma. Kui enne kriisi olid tavapärased maksetähtajad 60 päeva, siis nüüd makstakse arved 2 nädala jooksul.

 

 

 

 

 

EASi ekspordinõunik Hollandis Thijs de Neeve
Kontakt: [email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles