Vaata peasisu

Kriisijärgseks “ülehomseks” tuleb valmistuda juba nüüd

EASi ja KredExi ühendasutus
20. märts 2020
3 min

Elame uue ajastu künnisel. Isikukaitsevahenditest vaat et tähtsamakski varaks saab praegu pidada just informatsiooni, kuid kõigest ööpäeva jooksul võib nii palju muutuda, et ka ajakohaseim info on suure tõenäosusega juba aegunud. Seega võib ka käesolevas uudiskirjas olev info kättesaamise hetkeks juba olla oma “parim enne” tähtaja ületanud. Kuid EASi ülesandeks on ettevõtjate jaoks olemas olla nii teadmiste kui toetuse mõttes, seega jaotame käesoleva uudiskirjagi tinglikult kaheks – kriisiinfoks ja näpunäideteks, kuidas elada edasi kriisijärgses ettevõtluskeskkonnas, ehk nö. “ülehomses”.

Kriisimeetmete väljatöötamisega, ehk ettevõtete vajaduste kaardistamise ja lahenduste leidmisega, tegeleb aktiivselt ka EAS. Oleme majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile esitanud ettepanekud vajalike tegevuste osas ning otsustanud vähendada ettevõtete omaosalust teenuste kasutamisel. MKM on peatselt esitlemas veelgi konkreetsemaid lahendusi ettevõtete toetamiseks, samuti oleme ka meie valmis rakendama täiendavaid abimeetmeid koos riigiga. Loodame lähiajal jagada täpsemat infot vähese tähtsusega abi rakendamise kohta, sest kriisiajal peab selles vahendis peituma ettevõtete jaoks oluline leevendus.

EASi projektide elluviimise osas soovitame koroonaviiruse levikust tingitud negatiivsete mõjude korral ettevõtlustegevusele kindlasti meiega ühendust võtta aadressil – [email protected]. Oleme koostöös ministeeriumitega otsimas lahendusi, et saaksime võimalikult paindlikult vastu tulla ettevõtjate vajadustele, näiteks ka projektiperioodi pikendamiseks. Kindlasti tasub EASi informeerida kui näete juba täna, et projektis seatud eesmärkide täitmine on sattunud ohtu ning seda ei ole võimalik leevendada ka projektiperioodi pikendamisega. Olulise muudatusena kulude abikõlblikkuse osas tasub märkimist, et pandeemia tingimustes on tegemist force majeure olukorraga ning rohkem infot jagavad kliendihaldurid või projekti konsultandid.

Täna alles õpime hindama kujunenud olukorda, kuid juba tasub mõelda kriisijärgsele “ülehomsele” – seega soovitame olla valmis kiirelt reageerima. Muutuste keerises võivad avaneda täiesti uued võimalused. Kui Euroopa on täna pandeemia epitsentris ning USAs alles kogub viirus jõudu, siis Aasias võib märgata viiruse taandumist. Õige pea on käes aeg, mil tuleb esimesena kohal olla. Eestil on head võimalused – äsjane New York Timesi artikkel hindas meie riigi võimalusi kriisist edukalt väljumiseks parimateks kogu Euroopa Liidus.

Selleks, et abistada ettevõtteid ka tänases keerulises olukorras, oleme üle vaatamas ka meie teenusteportfelli, et vastata kiirelt muutuvale olukorrale. Seetõttu on EASi Aasia keskus avanud Aasia-suunalise hotline’i, mille kaudu saame vastata ettevõtete kiirematele küsimustele Aasia turgude osas. Olgu tegemist kaotatud partneriga Aasias, raskustega olemasoleva partneriga ühenduse hoidmisel või vajate uusi koostöövõimalusi Aasias, et kompenseerida raskusi muudel turgudel – meie Aasia ekspertide tiim on siin, et aidata Eesti ettevõtteid kriisist üle saamisel.

Ettevõtluskeskuse uudiskirjade vahendusel saame anda riikide lõikes ülevaateid hetkeolukorrast ning meie kohapealsete esindajate tähelepanekuid ning soovitusi. Käesolevas uudiskirjas alustame Rootsi ja Saksamaa olukorra kirjeldustest. Meie esindajate oskusteave ning kontaktid on jätkuvalt Eesti ettevõtjate käeulatuses ning soovime igakülgselt abi pakkuda.

Valmistume selleks, et hiljemalt sügiseks taastub suurem osa globaalsest majandustegevusest ning lühikese aja jooksul toimub suur hulk ärajäänud erialamesse, üritusi, visiite ja muid eksporti hoogustavaid tegevusi. Nendeks tasub planeerimist alustada juba nüüd. Eesti ettevõtted on alati silma paistnud väga kiire reageerimisvõime poolest. Nüüd vajame seda rohkem, kui kunagi varem.

Lõpetuseks kaks peamist soovitust – püsige terved ning ärge heitke meelt. Õige pea on käes “ülehomme”, kus avanevad uued võimalused!

Tanel Rebane
Ettevõtluse keskuse direktor

 

Jaga postitust

Tagasi üles