Vaata peasisu

Kosmosekonverents 2022: rohkem spetsialiste ja lahendusi

EASi ja KredExi ühendasutus
18. august 2022
2 min

Tänavu toimub teist korda rahvusvaheline küber- ja kosmoseturvalisuse konverents (Software Defined Space Conference 2022). Miks on konverents ning küber- ja kosmoseturvalisusest rääkimine oluline, avab konverentsi kontseptsiooni ning idee väljatöötamise autor Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kosmosevaldkonna juht Paul Liias.

Eesti on tuntud kui digiriigina ja oleme eduka maine saavutanud ka küberturbe valdkonnas. “Meie ettevõtetel ja asutustel on väga pikk kogemus küberturbe valdkonnas, mida on võimalik eksportida kosmosevaldkonda. Kuid kui me arendame tehnoloogiaid kosmose tarbeks omakeskis ning keegi neist midagi ei tea, pole sellest kasu,” ütles Liias, kes näeb Eestile suurt võimalust küberturbe valdkonna oskuste eksportimist kasvavasse kosmosevaldkonda.

Maailmas pole just palju taolisi konverentse, mis keskenduksid küber- ja kosmoseturvalisusele, ning mis ühtlasi võimaldaksid viia tehnoloogiaspetsialistid kokku tehnoloogia kasutajatega.

MKM kosmosevaldkonna juht paul liias

Ometigi on nii kosmose küberturvalisus väga oluline, et meie kõigi igapäevaelu toimiks edukalt ja samaaegselt oleksid meie andmed turvatud. “Kui maailma tabaks kosmosevaldkonna kriis ning satelliitnavigatsioonid lakkaksid töötamast, tooks see kaasa globaalse katastroofi ja mõjutaks väga tugevalt ka meie IT-sektorit,” ütles Liias ning tõi näiteks iduettevõtte Bolti, mille teenus toetub suuresti satelliitnavigatsioonisignaalile.  

Liiase sõnul möödus eelmisel aastal korraldatud kosmoseteemaline konverents väga edukalt, sest kaasatud olid esindajad erinevatest riikidest ja valdkondadest, kelle hulgas oli nii poliitikakujundajaid kui ka tööstus- ja teadusvaldkonna spetsialiste. Kosmosekonverentsi idee sündis juba 2019. aastal, ja 2020. aastal hakati seda korraldama, kuid Covid-19 tõttu lükkus sündmus aasta võrra veel edasi. “2020. aastal sai allkirjastatud ka Eesti kosmosepoliitika programmi dokument, mille üheks põhiteemaks oli ka küberturvalisus ja mis on ka meie konverentsi üheks põhifookuseks,” ütles Liias ja lisas, et konverents annab globaalse võimaluse tutvustada Eesti tehnoloogiavõimekust just selles valdkonnas.

Käesoleva aasta konverentsil räägitakse võimalikest lahendustest ning keskendutakse peamiselt kolmele teemale: kosmose küberharjutusväljakud, kosmose infrastruktuuri kaitsmine, ja andmete turvalisus. Samuti käsitletakse neid rohkem ühiskondlikes aspektidest, et mõista paremini ühiskonna küberturvalisusest sõltuvust ja selle olulisust. “Näiteks on Ukraina sõjakonflikt andnud olulise tõuke läänemaailmale, et kuidas kaitsta oma kosmose infrastruktuuri ning vajadusel tuvastada tekkinud kahjusid, taastada side ja tõendada sõjakuritegusid,” ütles Liias. Lisaks on sel aastal konverentsile oodata veel rohkem oma ala spetsialiste nii avalikust- kui ka erasektorist. Tutvu konverentsi veebilehega siin.

Jaga postitust

Tagasi üles