Vaata peasisu

Kohalik ekspert aitas Eesti elektrikatused Rootsi turule

EASi ja KredExi ühendasutus
3. juuli 2020
3 min

EASi rahvusvaheliste ekspertide kaasamise pilootprojektis kasutas Rootsi turul laienemiseks kohaliku eksperdi abi Eesti ettevõte Roofit.solar, mis on loonud unikaalsed elektrit tootvad metallkatused. Roofit.solar vajas Rootsi turu tundmaõppimiseks kohalikku eksperti, kellega koos mõtestada eksportvõrgustiku loomist ja partnerite valiku kriteeriumeid.

„Meil olid juba esimesed edasimüüjad Rootsis olemas, aga olime parasjagu nomineeritud Swedish Steel Prize 2019 auhinnale ja osalesime Stockholmi raekojas uhkel galal, mis tõi meile palju tähelepanu,“ selgitas Roofit.solari ekspordijuht Helen Anijalg.

Roofit.solar katus Rootsis

Tema sõnul vajasid nad nõu ekspordivõrgustiku ülesehitamisel, kellega koostööd alustada ja kellega pigem mitte. „Kosilasi ujus külje alla palju, kes tahtis ettevõtet kohe ära osta, kes tahtis eksklusiivsust ja kes tehnoloogia saladusi teada. Meie eesmärk oli leida sobivad edasimüüjaid, kellega koostöös meie elektrit tootvad katused Rootsi jõuaks,“ ütles Anijalg.

EASi abil kaasatud ekspert tegi endale kiirelt selgeks Rootsi päikesepaneelide ja elektrituru toimimise ning oskas häid soovitusi anda, kuidas Rootsi turul taktikaliselt toimetada. „Peale analüüsifaasi andis ta kindlustunnet, et oleme valitud tegevustega õigel teel ning isegi kui heureka-tunnet ei tekkinud, siis eksperdi heakskiit teatud plaanidele vähendas kõhklusi ja oli julgem edasi liikuda,“ rääkis Anijalg.

Kuna unikaalse katusetootja eksporditiim on väike, siis on lisakogemused ja nõu igati vajalik. Anijala sõnul on oma tööd palju lihtsam teha, kui telefonikõne kaugusel on kohalikku turgu tundev rootslane, kellega mõtteid põrgatada ja kõik oma küsimused Rootsi turu eripärade kohta ära küsida. 

Suhtlus eksperdiga toimus videokoosolekute vahendusel. Hästi struktureeritud kohtumised võimaldasid konsultatsiooniaega minimeerida ning samal ajal maksimaalselt kasu saada. „Meil tekkis eksperdiga kohe hea klapp. Skype’i sessioonid olid regulaarsed ja alati minu initsiatiivil lähtudes meie teemapüstitustest,“ rääkis Anijalg ning lisas, et õige pea oli rootslase näol tegemist suure päikesekatuste fänniga.

„Ta vaimustus meie tootest täielikult ja asus Roofit.solar päikesekatuse ideed isegi oma naabritele ja kohalikule kommuunile tutvustama,“ sõnas Anijalg.

„Mulle meeldis, et ekspert oli sõltumatu ja tal oli palju elukogemust. Tavapäraselt lähtuvad Rootsi koostööpartnerid, edasimüüjad ja agendid ainult oma ärihuvidest ja võivad mulle jagada kohaliku turu infot läbi oma filtri,“ ütles Anijalg.

Ta lisas, et EASi kaudu leitud eksperdi soovitusi ei varjutanud tema enda ärihuvid. „Ta sai ausalt jagada oma soovitusi minu teravatele küsimustele partnerite valiku kohta ja teha ka vajalikke taustakontrolle. Loomulikult oli palju kasu ka tema kohaliku keele oskusest.“

Anijalg soovitab võimalusel välise teadmise kasutamist ka teistele eksportivatele ettevõttele. „Kui sul on valikukohad, kas ja kuidas eksporditurule minna, siis kohalik kogenud ekspert oskab aidata suuremad rumalused ära hoida, sest ta paotab saladuskatet, kuidas meil Rootsis asjad tegelikult käivad. Mida kogenum on ekspert, seda väärtuslikum on tema sõna kaal. Meie eksperdi soovitused on osutunud kulda väärt mõttekäikudeks, mida igapäevaselt oma töös kasutan,“ põhjendas Anijalg.

EAS alustas juulikuus rahvusvaheliste ekspertide programmiga, mille raames aitab eksportivatel ettevõtetel kaasata rahvusvahelise kogemusega eksperte. Eksperdid aitavad ettevõtetel oma konkreetsele probleemile lahendus leida, et ettevõte saaks alustada välisturule sisenemist või laienemist.

Rohkem infot EASi teenuse kohta leiab kodulehelt: www.eas.ee/teenus/rahvusvaheliste-ekspertide-kaasamine/

Jaga postitust

Tagasi üles