Vaata peasisu

Keenia majandus muudatuste lainel

EASi ja KredExi ühendasutus
18. jaanuar 2024
3 min

Keenial on plaanis teha muudatusi lausa mitmes valdkonnas. EASi ja KredExi ühendasutuse Ida-Aafrika riikide esindaja ja ekspordinõunik Joel Karubiu räägib, millistes sektorites on Eesti ettevõtetel suurem võimalus kaasa lüüa.

Uuel valitsusel, kes Keenias 2022. aastal võimule tuli, on väga ambitsioonikas majanduse arendamise plaan kuni aastani 2030. Põhiteemad on tervishoiuteenuste kättesaadavus, eluaseme taskukohasus, põllumajandus, mikro-, väike- ja keskmise suurusega ettevõtjate toetamine ning digitaalmajandus. Eesti vaatepunktist pakuvad kõige enam koostöövõimalusi IKT, digitaalne tervishoid, haridus ja haridustehnoloogia ning keskkonnahoidlikule majandusele üleminekuga seotud valdkonnad.

2023. aasta kevadel toimunud kohtumisel osales Eestist kaheksa IKT-ettevõtet, et uurida võimalusi äri arendamiseks Keenias. Keenial on selles vallas väga ambitsioonikad plaanid – sealsete piirkondade ühendamiseks on kavas rajada 10 aasta jooksul 100 000 kilomeetrit fiiberkaablit. Digiühenduse loomine annab suure hoo digimajanduse arenemisele. Tekivad uued võimalused, nagu näiteks digitaalne isikutunnistuse süsteem, mitmesugused tark- ja riistvaralahendused, maksete ja juhtimissüsteemide uuendused jms. Eesti ettevõtetel on aga vaja teha oma tooted-teenused sobivaks 55 miljoni elanikuga Keeniale.

Keenias lõpetab igal aastal ülikooli miljon tudengit. Haridusvaldkonna üks suuremaid proovikive on üleminek paberi ja pliiatsi põhiselt hariduse andmiselt tänapäevastele õpimeetoditele nii õpilaste kui ka õpetajate jaoks. Ka siin võiks Eesti oma kogemusi jagada. Seoses üleminekuga pädevuspõhisele õppekavale on vaja võtta kasutusele uus pedagoogika, mis on kooskõlas uue õppekava vajadustega.

Tervishoiuvaldkonnas on Keenia suureks probleemiks see, et seal on raskesti ligipääsetavaid piirkondi, teiseks murekohaks on ravimite ja arstide vähesus. Seega on seal väga suur vajadus digitaalsete tervishoiulahenduste järele. See omakorda nõuab muu hulgas näiteks telemeditsiini, integreeritud tervishoiujuhtimissüsteemide ja digiretseptide rakendamist. Novembris oli Keenias nädal aega kuus Eesti digimeditsiinifirmat, et Keenia tervishoiusektoriga tutvuda ning sealsele turule sisenemise võimalusi arutada.

Neljas valdkond, kus Eesti ettevõtted võiks Keenia turule sisenemisele mõelda, on keskkonnahoidlikule majandusele üleminek ja kliima. Lisaks 2023. aasta lõpus Dubais toimunud ÜRO kliimamuutuste konverentsile COP 28 on Aafrika riigid kliimamuutustega seotud strateegiaid ka omavahel arutanud. Aafrika, sh Keenia plaan on metsade uuendamine. Kokkuleppe kohaselt istutatakse järgmise viie aasta jooksul 15 miljardit puud, et kliimamuutuste mõju vähendada. Teine suur plaan on suurendada elektrisõidukite osakaalu. Keenias on üks peamisi transpordivahendeid mootorratas, lähiaastatel on kavas asendada paljud neist elektrimootorrattaga. See toob kaasa vajaduse rajada laadimispunktide võrk ja pakkuda laadimiseks tasukohaseid võimalusi. Nii metsade uuendamise kui ka elektrisõidukitele üleminekuga seotud probleemide lahendamisel on oodatud ka Eesti ettevõtete panust.

EASi ja KredExi ühendasutusel on Keenias koostööpartnerid, kes annavad Aafrika turust huvitatud Eesti ettevõtetele rohkem teavet. Võtke julgelt ühendust!

Joel Karubiu
Ekspordinõunik (Aafrika)

+254 7038 69879
[email protected]

Keeled: inglise keel, suahiili keel

Jaga postitust

Tagasi üles