Vaata peasisu

Juhtide mentorprogramm: kuue kuu jooksul saadud teadmised, kogemused ja kontaktid, mille kogumine oleks võtnud aastaid

EASi ja KredExi ühendasutus
19. juuni 2024
4 min

Selle aasta märtsis lõpetas järjekordne EASi ja KredExi ühendasutuse juhtide mentorprogrammi lend. Kuuekuulise programmi käigus arendasid ettevõtete võtmeisikud juhtimisalaseid oskusi ja võrgustikku ettevõtte efektiivsuse tõstmiseks ning lisaks valmis ettevõtte vajadustest lähtuv arenguplaan.

Programmis osalenud ratta- ja suusariideid tootva ettevõtte moomoo tegevjuht Martti Sala sõnul on ta mõelnud, kui kaua oleks tal võtnud aega juhtide mentorprogrammis saadud kogemuste, teadmiste ja kontaktide omandamine ilma programmis osalemata. “Võimatu täpselt öelda, aga minu puhul ilmselt väga palju aastaid. Juba esimesed kontaktkohtumised ja võrgustumisüritused olid väga võimsad. Mälestused kogu eluks – suurepärane korraldus, uued teadmised ja veel rohkem uusi kontakte,” rääkis Sala.

Juhtide mentorprogramm sisaldab mentii-mentori paarismentorlust ning erinevaid koolitusi ja töötubasid. Sala toob välja näiteks Anti Orava seminari juhtimise teemal, mis mõtestas tema jaoks ümber meeskonnajuhtimise ja andis hoogu unistuste meeskonna kujundamisele. Samuti andis Heidi Kakko koolituspäev kasvu finantseerimise teemadel vajaliku tõuke nende kõige ambitsioonikama investeeringuga edasi liikumiseks. Programm aitab osalejal kasvada juhi ja ettevõtjana ning loob eeldused ettevõtte mitmekordseks kasvuks.

Juhi oskuste arendamine 

Sala arvates pani programm teda mõtlema kui juht, mitte kui spetsialist. Tema sõnul oligi programmi suurim väärtus isiklik areng ja selle kaudu enda ning meeskonna juhtimiskultuuri muutmine. “Esmalt said asjad selgemaks olemuslikul tasandil, läbi enese ja end ümbritseva parema defineerimise. See oli vajalik eeltegevus, millele lisada ettevõtte arengu vedamiseks vajalikke teadmisi,” selgitas ta.

Ta toob välja, et programmi käigus õppis ta prioritiseerima oma tegevusi ja aega juhina. “Juhi roll on nüüd minu jaoks selgem ja oskan seda endale ka teadvustada,” ütles Sala.

Muutused ettevõttes juba programmi käigus

moomoo hakkas esimesi muutusi ellu viima juba programmi kestel. “Arenguplaani esimesed osad, millega kohe algust tegime, olid juhtimissüsteemi arendamine ning enese ja kogu meeskonna ambitsioonide kasvatamine,” rääkis Sala. “Muutsime võtmeisikuid, kes on kaasatud strateegilisel tasandil ja andsime neile varasemast enam kontrolli. See võimaldas vastutust jagada ja kaasata uusi olulisi aspekte ettevõtte strateegilisel tasandil nagu ringmajanduse lahendused ja kestlikkuse eesmärgid.”

Sala sõnul hakkas ta võrreldes varasemaga kujundama oma unistuste meeskonda. Tänaseks on meeskonda võetud mitmeid uusi talente ja vanu tuttavaid. “Mõtlen tõsiselt, kui ütlen, et meie tiim on täna oma seni parimas tugevuses,” tõdeb Sala.

“Valdkond, kus meil ettevõttes tegelikult vähe varasemat kogemust oli ja kust saime programmist palju teadmisi, oli müük,” ütles Sala. Ta lisas, et paljuski tänu programmist saadud teadmistele ja tõukele on nüüd, mõned kuud pärast programmi lõppu, ettevõttel esimesed kokkulepped sõlmitud nende kõige esimese müügiesindajaga. “Uus turg, siit me tuleme!” rõõmustas ta.

moomoos on saanud traditsiooniks, et igal hetkel peab käsil olema vähemalt üks suurem arendustegevus. Nad olid just lõpetamas ulatuslikke digitaliseerimisi ja otsisid järgmisi arenguvõimalusi. Sala arvates oli ettevõte edasiseks arenguks ja kasvuks heas valmisolekus, puudu oli ainult vajalik tõuge, mis lõpuks saadi programmist.

Mentori tugi ja toetus

Programmis saab iga ettevõtte võtmeisik koostööpartneriks kogenud mentori, kellega koos tegeleda kogu programmi vältel ettevõtte jaoks oluliste teemadega ning kelle kaasabil ärieesmärke saavutada. Sala arvates mängis just mentor programmis võtmerolli. “Mentor häälestas mind kogu programmiks ja edasiseks arenguplaani elluviimiseks uutmoodi motiveeritult ning tänu temale sai palju olulisi muudatusi tehtud juba koostöö esimestest päevadest. Ilma mentorita oleks tegemist olnud tavalise koolitusprogrammiga, kuid ta muutis selle tõeliseks mentorprogrammiks,” rääkis Sala.

Enesemotivatsiooni olulisus programmis osaledes

Üheks oluliseks kriteeriumiks programmi kandideerides peab Sala ettevõtte soovi või vajadust tegevuse kasvatamiseks. “Me teadsime, kuhu tahaksime jõuda ja mis on peamised takistused. Programm andis edasiseks vajaliku tõuke ja tegevusplaani koos meeskonnaga eesmärkide elluviimiseks,” rääkis Sala.

Lõpuüritusel oli tema sõnul näha, kuidas iga juht oli arenenud endale sobivas või siis valitud tempos. “Lubasin endale kohe võrgustumisüritusel, et olen uutele teadmistele ja nõuannetele maksimaalselt avatud ning pingutan täiega,” ütles Sala. Tema arvates saab kõige rohkem programmist tõenäoliselt kasu isiklikule arengule motiveeritud ja avatud juht, kellel veel liiga laia kogemustepagasit ei ole.

Hetkel kandideerimist juhtide mentorprogrammi avatud ei ole, kuid huvi korral ja lisainformatsiooni saamiseks võib ühendust võtta äriarenduse projektijuhi Karl-Villiam Vaserikuga, [email protected]. Lähemalt saab programmi kohta lugeda SIIT.

Juhtide mentorprogrammi kaasrahastab Euroopa Liit.

Jaga postitust

Tagasi üles