Vaata peasisu

Juht, kas oled oma ettevõtte arengu soodustaja või kasvupidur?

EASi ja KredExi ühendasutus
18. august 2022
5 min

Taaskord stardib juhtide seas menukas EASi mentorprogramm, mis toob kokku 25 kasvunäljas juhti ning sama palju pikaajalise ettevõtluskogemusega mentoreid. Programmi koolitajad ning arendusjuhid Kalev Kaarna ja Heidi Kakko selgitasid, keda osalema oodatakse ning mida seekordsest programmist oodata on.

Koolitajate sõnul on selle aasta juhtide mentorprogrammi võtmesõnaks „ambitsioon“. „Idufirmadel üldjuhul ambitsioonipuudust ei ole, aga ainult start-up’idega me Eesti majandust järgmisele kvalitatiivsele tasandile ei vii. Meil on vaja, et kõik ettevõtted oleksid ambitsioonikad ja innovaatilised. Muidu ei murra me keskmise sissetuleku lõksust lihtsalt välja,“ märkis Heidi Kakko, kes on pikaajaline iduettevõtete mentor, Euroopa Innovatsiooninõukogu Fondi investeerimiskomitee liige ning Eesti Teadus- ja Arendusnõukogu innovatsioonipoliitika komisjoni liige.

Tema sõnul on ettevõtte kasv seotud juhi tahtega kutsuda esile positiivset muutust: sooviga saada paremaks, kasvada suuremaks, olla konkurentsivõimelisem. „Nii nagu toodetel, on ka ettevõtetel eluea tsüklid. Kui õiges arenguetapis ei tehta vajalikke otsuseid, võib ettevõte ühel hetkel avastada, et pole enam konkurentsivõimeline. Juhtide mentorprogrammi eesmärk on toetada seda, et kasvufaasis ettevõtted oleks paremini juhitud,“ rääkis Kakko.

Igapäevaselt riskifondis Superangel potentsiaalseid miljardiideid testiv Kalev Kaarna ütles, et selline formaat annab juhile võimaluse ohutul viisil ettevõttega eksperimenteerida. „Programmi lõpuks ei ole juhil üks järjekordne plaan paberil, vaid konkreetne tegevuskava ja praktiline tööriistakast, mille abil ettevõtet päriselt mitu korda suuremaks kasvatada,“ lubas koolitaja osalejatele.

Kas ettevõte suudaks olla mõjukam?

Kaarna tõdes, et iga ettevõtte jaoks ei olegi kiire kasvu eesmärk iseenesest mõistlik. Ta soovitab juhtidel endalt küsida, kas nende ettevõttel on potentsiaali omada mitu korda suuremat mõju ühiskonna paremaks muutmisel. Kui vastus on jah, siis on juhtide mentorprogramm just õige koht, kus oma enesekindlust kasvatada ja ambitsioon välja selgitada. Registreerumine kuus kuud vältavasse programmi on juba alanud.

Heidi Kakko nõustus, et kasvuambitsioon on oluliseim parameeter, mille alusel ettevõtteid programmi valitakse. Oma pikaajalisest kogemusest teab Kakko, et mentorluse juurde jõuavad tihtipeale just need, kes tahavad midagi muuta. „Kõrvalise pilgu kaasamise vajadus tekib siis, kui ettevõtja tunneb, et ta tahaks kellegagi oma ideid põrgatada. Selle eeltingimuseks on ikkagi see, et juhil on arenemissoov või -vajadus.“

Lisaks ambitsioonile on oluline kasvueeldus muidugi ka ettevõtte võimekus. Kui ambitsioon on ja võimekust ei ole, siis tuleb teha otsuseid, mis aitaksid vajalikke võimekusi arendada. „Juhi roll on kasvuvõimalusi koos meeskonnaga otsida ja välja selekteerida need, mis ettevõttele täna jõukohased on ning neid tegevusi järjest ellu viia. Küsimus on selles, kas juht suudab järjest keerukamaid, aga üha ägedamaid võimalusi ära kasutada,“ ütles Kalev Kaarna.

Kasv peab olema teadlikult juhitud

Heidi Kakko lisas, et üks ettevõtete kasvulõksusid ambitsiooni puudumise kõrval on tema hinnangul ka ettevõtte liiga kiire kasv. „Kasv peab olema tasakaalus ja teadlikult juhitud. Tasakaal tähendab seda, et organisatsiooni suutlikkus peab kaasa tulema, muidu tekib organisatsioonis ülepinge moment. See on kui kummipaela venitamine: kui seda ei tee õigesti suunatud jõuga, katkeb pael kõige nõrgemas kohas kiiresti. Selleks, et rebenemist ei tekiks, peaks kasvustrateegia olema tasakaalus ja võtma arvesse ettevõtte erinevaid protsesse.“

Mõnikord võib rebenemine toimuda just juhi koha peal. „Nii nagu juht võib olla kõige suurem ettevõtte arengu soodustaja, võib ta olla ka suurim kasvupidur. Juht peab kasvama kiiremini kui organisatsioon. Kui organisatsioon hoogsalt areneb, tekib paratamatult küsimus, kas juht suudab piisavalt kiiresti järgi kasvada ja aru saada, kuidas organisatsioon peaks vastavalt muutuma,“ rääkis Kakko.

Kalev Kaarna tõi selle väite toetuseks näite oma mentordamise kogemustevaramust. „Minuni jõudis mitu aastat tegutsenud võrdlemisi edukas tehnoloogiaettevõtte. Ülesanne oli läbi mentorluse organisatsiooni arengut tagant tõugata, et meeskond poleks nagu luik, haug ja vähk, kes igaüks natuke erinevas suunas liigub. Koostöö käigus tiimilt saadud tagasisidest selgus, et just juhti ja tema otsustamisstiili nähti organisatsiooni suurima pidurina. Selle juhi stiil oli kõiki kõigesse kaasata, aga tihti vajab kasvufaasis ettevõtte kiireid otsuseid, muidu kaob momentum ära.“

Tihti jääb juhtidel puudu tagasisidest

Kaarna hinnangul võib juhil olla keeruline mõista, et ta ise oma käitumisega ettevõtte arengut takistab – tihtipeale pole kedagi, kes tema käitumist peegeldaks, raske on tagasisidet saada. See on ka põhjus, mis juhtide mentorprogrammi põhirõhk on just mentori ja mentii koostööl.

„Kõige parem mentor on see, kellel endal on sarnane kogemus mingisuguses haakuvas valdkonnas – keegi, kes on ise sarnase valu läbi teinud. Loomulikult on iga organisatsioon unikaalne, aga need kasvufaasid, millest ettevõtted läbi käivad ja need probleemid, millega nad silmitsi seisavad, moodustavad ikkagi sarnaseid mustreid,“ ütles Heidi Kakko.

„Meie eesmärk on, et programm ei jääks üldiseks või kuidagi ebamäärseks, vaid iga programmi läbiteinu teaks täpselt, milline on tema ettevõtte kasvutrepp ja millised sammud tuleb astuda, et oma äri kolm-viis või miks mitte lausa kümme korda kasvatada. Personaalse mentoriga töötamine seda võimaldab,“ sõnasid programmi arendusjuhid kokkuvõtteks.

Kasva suureks mentorlusega! Kandideerimine juhtide mentorprogrammi on avatud kuni 6. juunini. 6-kuuline programm aitab luua eeldused ettevõtte mitmekordseks kasvuks ja saada välja omaniku/juhi asendamatuse lõksust. Programm koosneb koolitusprogrammist, mentii-mentori paarismentorlusest ning iseseisvatest töödest. Loe lisa ja pane end kirja juba täna!

Jaga postitust

Tagasi üles