Vaata peasisu

Jõukas Norra nõuab ettevõtjalt kannatlikku meelt

EASi ja KredExi ühendasutus
24. märts 2021
3 min

Üks maailma jõukamaid riike Norra pakub võimalusi kohalikel hangetel osalemiseks ja koostööks kohalike partneritega. Koroonakriis on riigi majandust kergelt jahutanud, kuid päev korraga kannatlikult tegutsedes on võimalik edu saavutada. EASi ekspordinõunik Norras, Ryte Venckuviene annab põhjalikuma ülevaate Norra turul toimuvast.

Norra on kaasaegne, energiarikas ja üks maailma jõukamaid riike, mille SKP elaniku kohta on umbes 667 270 Norra krooni (umbes 65 700 eurot), isegi pärast eelmise aasta 2,5% langust. Riigis on rikkalikult loodusvarasid – naftat, hüdroenergiat, kalu, metsi ja mineraalidele. Norra on maailma suuruselt kolmas maagaasi eksportija ja toornafta suuruselt 13 eksportija. Riigi peamised tööstusharud on avamere laevandus, laevaehitus, kalandus ja kalakasvatus, IT, tselluloosi- ja paberitooted ning kergmetallide töötlemine.

Norra majandust juhivad käsikäes vabaturg ja valitsus. Riigile kuulub osaliselt või täielikult 174 ettevõtet. 100% kuuluvad riigile: Baneservice, Flytoget, Mesta, Statskraft, Vygruppen, Avinor, Bane NOR, Nye Veier, Space Norway, Vinmonopolet. Ligikaudu 50% osalus: Kongsberg Gruppen, Telenor, Equinor. Riigi omandis ettevõttete ülevaate leiad Norra valitsuse kodulehelt. Lisaks on Norras suur ja aktiivne avalik sektor. Lisateabe saamiseks uurige Norra avaliku ja finantsjuhtimise agentuuri veebisaiti. Tutvuda tasub ka Doffiniga, mis on Norra riigihangete andmebaas.

Edukas koostöö

Eesti ettevõtted on juba edukalt osalenud Norra riigihangetel ja võitnud. Hea näide koostööst kohalike partneritega on Motor Agency Norra trükimuuseumi projekt koos Atelier Bruckneriga. Mitmed teised Norra hanked ja projektid on läbirääkimiste etapis. Norra Granti ja  EASi abiga on Skeleton Technologies ja NXTech käivitamas uut projekti meresertifitseeritud ultrakondensaatorimoodulite väljatöötamiseks. Hepta Group Airborne OÜ on alustamas autonoomse elektriliini kontrollitehnoloogia uBird arendamist, nende Norra partner on ICB Digital AS. Sunly OÜ arendab ReFinder taastuvenergia kaardirakendust koos Norra partneri Vardar ASiga.

Norra investeerib Eestisse

Kuni 2014. aastani kasvasid otseinvesteeringud Eestisse peaaegu 9 miljardi euroni, kuid edasi on need langenud. Pandeemia pole investeeringuid peatanud ja eelmisel aastal investeeris Norra Eestisse üle 300 miljoni euro. Suurimad investeeringud on olnud kinnisvarasse (23%), kõige suurem käive oli hulgi- ja jaekaubanduses – 43%, enim töötajaid on töötlevas sektoris ning kõige rohkem kasumit teenitakse kinnisvaraalastest tegevustest. Luminori pank oli 2019. aastal käibe poolest juhtpositsioonil 92,6 miljoni euroga, järgneb Orkla kontsern 87,8 miljoni euroga, ettevõte juhib ka töötajate arvuga, neid on palgal üle 700. Suurema kasumi deklareeris Linstow Group.

Koroona

Covid-19-l on olnud oluline mõju majandusele. Norra on tehtud 4 miljonit koroona testi ja avatatud on 76 500 haigujuhtu, tõppe surnud märtsi alguseks 632 inimest. Pandeemia on Norra majanduses põhjustanud kõige tõsisema tagasilöögi alates II maailmasõjast. Tööpuudus väheneb, kuid on endiselt suhteliselt kõrge, 5,2%, 2000. aastatel on see olnud keskmiselt 3,7%. Norra krooni kurss euro suhtes muutus 9,8527-lt 2019 märtsil 10,72-ni 2021 märtsil. Ajakohase ülevaate Norras kehtivatest koroonaviiruse reeglitest ja soovitustest leiad – www.helsenorge.no.

Norras on populaarne väljend – “võtke üks päev korraga”. Covid kinnitas seda nutika strateegiana.

Kuidas saavutada edu?

Norras toob edu hea ettevalmistus, konsulteerimine mõlema riigi ekspertidega ja palju kannatlikkust. Soovitan vaadata EAS-i  Youtube’i veebiseminare, kuidas Norrasse eksportida. Ja koostage ekspordinõuniku abiga hea strateegia, kuidas Norrasse tulla ja siin tegutseda.

Ryte Venckuviene
EASi ekspordinõunik Norras
[email protected]Olen ehitussektori taustaga, tegelesin aastaid erinevate hangetega ning alustasin Norras ekspordinõustajana aasta tagasi. Selle ajaga olen aidanud üle 100 Eesti ettevõttel luua suhteid, leida kohalikke ja ekspordipartnereid ning olnud neile mentoriks.  Lisaks olen korraldanud üle 50 eelkonsultatsiooni, hulga koosolekuid, neli veebiseminari ja palju muud.

 

Jaga postitust