Vaata peasisu

Jaapani IKT-turg ja Eesti ettevõtete ärivõimalused

EASi ja KredExi ühendasutus
30. mai 2023
4 min

Jaapan soovib igati kaasa aidata sellele, et sealsed inimesed saaksid elada külluslikumalt ja mugavamalt, kasutades ära uuema tehnoloogia pakutavaid võimalusi. Kõige paremini saab Jaapani turuolukorraga tutvuda kohapeal.

Jaapani IKT-turu suurus

Jaapani sise- ja kommunikatsiooniministeeriumi andmetel oli nende erasektori info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) turu suurus 2020. aastal 12 970 miljardit jeeni (0,6% rohkem kui aasta varem). Koroonapandeemiast alates on kohalikud omavalitsused ja ettevõtted paljuski üle läinud kaugtööle ja veebipõhisele haridusmudelile ning leevendanud veebipõhise arstiabiga seotud eeskirju. Paljud väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted lükkasid küll pandeemia ajal oma IKT-investeeringuprojektid edasi, samas suurettevõtted tegid neid enam, et jõuda laiema digiteerimiseni.

Mis on Society 5.0?

Kes on juba Jaapani IKT-turgu uurinud, on ehk näinud terminit Society 5.0. See on Jaapani ühiskonna järgmise põlvkonna visioon, eesmärgiks jätkusuutlikkus, sotsiaalsete probleemide lahendamine ja majanduskasv. Järkjärgulise arengutee taustal Society 1.0st kuni Society 4.0ni on see järgmine etapp inimkesksema ühiskonna poole. Society 5.0 mõiste võeti kasutusele juba 2016. aastal ning seda kasutakse siiani väga laialdaselt.

Kogu visioon näeb ette, et luuakse ühiskond, kus inimesed saavad elada külluslikumat ja mugavamat elu, kasutades ära uue tehnoloogia pakutavaid võimalusi: asjade internet, tehisintellekt ja plokiahelad. Projektid hõlmavad näiteks isesõitvaid autosid, tarku linnu ja tervishoiutehnoloogiat. Lisateave Society 5.0 kohta: https://www8.cao.go.jp/cstp/english/society5_0/index.html.

Jaapan võttis 2016. aastal kasutusele oma ID-kaardisüsteemi „My Number Card”. Esialgu ei äratanud see inimestes eriti huvi, sest ID-kaart ei ole seal kohustuslik. Nüüd, 2023. aastal on ID-kaardi teinud aga juba enam kui 96 miljonit inimest (76% elanikkonnast). Jaapani valitsus sidus ID-kaardiga ka mõned e-tervishoiuteenused, näiteks digiretsepti süsteemi.

Praegu sammutakse seal nii avalikus kui ka eraettevõtluses samme, mis Eestis läbitud juba kümmekond aastat tagasi – see tähendab omakorda, et Eesti IKT-ettevõtted saavad pakkuda Jaapani ettevõtetele kõrgetasemelist, kogemusel ja teadmistel põhinevat teenust.

IKT-sektori ärimissioon Jaapanisse

Jaapani turust huvitatud Eesti IKT-ettevõtete jaoks on seal küll palju võimalusi, ent ka konkurents on sealsele turule pürgivate ja seal juba tegutsevate ettevõtete mõistes suur.

Turu mõistmiseks ja potentsiaali väljaselgitamiseks viis EASi ja KredExi ühendasutus 24.–28. aprillil Eesti Kaubandus-Tööstuskoja toetusel läbi IKT-sektori ärimissiooni Jaapanisse (https://eas.ee/events/jaapani-arimissioon-it-sektorile/). Sellega liitus seitse Eesti IKT-ettevõtet, kellel oli võimalus tundma õppida Jaapani turgu ja leida koostöövõimalusi. Igal ettevõttel oli ärimissiooni raames mitu B2B-kohtumist.

Siin on tagasiside:

Olime juba enne missiooni Jaapani suhtes positiivselt meelestatud, sest see on väga hästi arenenud tehnoloogiaga ja LEAN-süsteemi riik. Meie tehnoloogia sobib paljudele riikidele. Teame, et meie lahendused võivad mõnele konkreetsetele ettevõttele tõesti väärtust lisada, kuid pidime oma pakkumist siiski kohandama.” Karin Kiviste, Creatomus

„Juba ärimissiooni alguses sai selgeks, et Jaapani turul on keeruline pakkuda teenuseid sellisel kujul, nagu me pakume neid Euroopa turul. Seetõttu kohandasime kiiresti oma väärtuspakkumist Jaapani turule. Uus väärtuspakkumine võeti hästi vastu ja see tekitas märkimisväärset huvi.” Laura Kullerkupp, Rethink

Oma silm on kuningas

Jaapanis on ütlus „百聞は一見に如かず”, mis otsesõnu tähendab, et usaldus tekib siis, kui oma silmaga olukorda näha ning kogeda. Jaapani turust on huvitatud paljud Eesti ettevõtted, kuid suur osa neist ei ole veel Jaapanis käinud. Teie lahendus võib olla väga hea, ent ilma isiklike kohtumisteta äri siiski käima ei lähe.

EASi ja KredExi ühendasutus pakub toetusi ja programmi, mis aitab teil ettevalmistusi teha, et sealsele turule minna. Kui tegutsete IKT-sektoris ja olete huvitatud Jaapani või mõnest teisest Aasia turust, siis võtke meiega ühendust. Korraldame ka (veebi)seminare, kus jagame uuemat turuteavet!

Jaga postitust

Tagasi üles