Selleks, et ettevõtetevahelises arenduskoostöös sündinud oskused ja teadmised looksid kõikidele osapooltele maksimaalset väärtust, tuleb hoolega läbi mõelda nendega seotud kasutusõiguste jaotamine ning tingimused.
Lae altpoolt alla omale vajalikud tööriistad ja kordista oma arenduskoostööprojektide väärtus!
Enne, kui minna arenduspartnerit otsima, oleks parim läbi mõtelda peamised aspektid, mida otsima lähete. Teiste ettevõtete ja, eriti, TA asutuste soovid ning piirangud ei ole sageli enesestmõistatavad, mistõttu struktureeritud lähenemine on vajalik, et tagada läbirääkimiste kiirus, asjakohasus ja ettevõtte eesmärkidele vastavus.
Arendusalasesse koosöösse astuvad ettevõtted toovad projektidesse sageli kaasa oma kaasavara – eelnevad teadmised, tehnoloogiad, andmed jne. Selleks, et koostöö käigus säiliks osapooltel nende üle kontroll ja vältida segadusi sellise vara võimaliku liikumisega osapoolte vahel, peaksid osapooled selgelt väljendama, milline kaasavara on projekti panustatav ja milline mitte.
Selleks võib, näiteks, nimetada konkreetse IO otse arenduslepingus koos kasutustingimustega, millega teine osapool arvestama peaks. Kui üle antavaid objekte või osapooli on mitmeid või see loend võib projekti käigus muutuda, võib asjaajamise lihtsustamiseks panna vastava loendi lepingu lisadesse. Inspiratsiooniks võivad ettevõtted kasutada allolevat osapoolte poolt projekti panustatava taust-IO loendi näidist.
Selleks, et osapooled saaksid jõuda kokkuleppele, kus kõik osapooled saavad, mida vajavad, on tarvis luua usalduslik õhkkond, et olulised detailid ei jääks rääkimata. Selleks on mõistlik sõlmida konfidentsiaalsusleping läbirääkimiste ajaks, mis ja mille tulemused on hiljem mugavalt liidetavad võimaliku koostöölepinguga.
Läbirääkimisteks
IO protokoll, arenduskoostöö peatükk
Arendustegevuse tegija ja selle tellija soovid ja vajadused tulemuste kasutamise osas võivad olla väga erinevad. Selleks, et läbirääkimiste käigus jõuda kõiki osapooli rahuldavate tulemi kasutamise tingimusteni, tuleks omavahel läbi rääkida ja selgitada, millised on iga osapoole vajadused ja võimalused selle tulemi kasutusele võtmiseks ning millisel moel looks tulem maksimaalselt väärtust.
Allolevas tabelis on toodud mõned näited, millised võivad olla ettevõtte ja TA-asutuste vajadused arendustöö tulemuste kasutamiseks ning millised on vastavad võimalikud kokkulepped, sh. ka litsentsitasude osas. NB! Tabel on ainult illustratiivne ning osapooled peaksid endale sobivate lahendusteni jõudma läbirääkimiste käigus.