Vaata peasisu

Indiat võib koroonaviirus raputada teistest riikidest enam

EASi ja KredExi ühendasutus
3. aprill 2020
3 min

EASi esindaja Indias Vinod Basliyal ja EASi India ekspert Tallinnas Grace Neha Nathaniel kirjutavad, millised on koroonaviiruse mõjud Indias:

Maailma teiseks suurima rahvaarvu ja keeruka ühiskonnastruktuuriga Indiat võib koroonaviirus raputada teistest riikidest enam. Kuigi India valitsus on kuulutanud välja aprilli keskpaigani kehtiva üleriigilise liikumiskeelu, ei ole seda 1,4 miljardi elanikuga riigis võimalik täies ulatuses jõustada. Koduspüsimise asemel ei ole kümnetel miljonitel rändtöölistel ellujäämiseks muud võimalust, kui jalgsi naasta oma koduküladesse, aidates seega viiruse levikule veelgi kaasa. Ametliku statistika kohaselt on Indias registreeritud ligi 1600 koroonaviirusesse nakatumist ning 45 surmajuhtumit, samal ajal on tehtud vaid 42 000 viirusetesti.

Majanduskaosele ei paista leevendust toovat ka valitsuse lubatud 22,6 miljardi euro suurune abipakett. Ülemaailmne pandeemia tabas Indiat ajal, mil riigi majandus oli niigi vaevaliselt naasmas varasema kasvutemponi. Häiritud on kogu majandustegevus, kuid erilise löögi all on logistika. Lisaks lennu- ja rongiliikluse katkemisele on töötajate ja veokite piiratud saadavuse tõttu rivist väljas ka maanteetransport, tekitades tõsiseid tarnetõrkeid üle kogu riigi. Suurem osa tarbekaupade tootjatest on tänaseks oma uksed sulgenud või drastiliselt vähendanud tootmismahte.

Segadus mõjutab ka e-kaubandust – olgugi, et suurte platvormide laokompleksid on ametlikult vabastatud tegevuse piiramisest, on kohalikud võimud sundinud Amazoni ja Flipkarti sulgema oma hiiglaslikke piirkondlikke ladusid, seeläbi oluliselt häirides lõpptarbijatele suunatud kaubatarneid. Kuigi India ise impordib väga suure osa kaupadest peamiselt Hiinast, on viimastel nädalatel suurenenud India tootjatele USAst ja Euroopa Liidust laekunud päringute arv, eesmärgiga leida asendus senistele Hiinaga seotud tarneahelatele.

Kriisis on ka selgelt võidusoonel olevaid majandusharusid, peamiselt mõistagi digivaldkonnas. Jõukamatel indialastel on võimalik sotsiaalset distantseerimist reaalselt praktiseerida ning jätkata tööd kodukontorites, aidates kaasa mobiilse interneti kasutusmahtude kasvule. Muljetavaldavalt on kerkinud ka niigi trendika online-õppe kasutajanumbrid, samuti on India juhtiva digitervishoiu platvormi Practo kasutajate arv lühikese ajaga kolmekordistunud.

Optimistlikuma stsenaariumi kohaselt loodavad India võimud koroonaviiruse epideemilise leviku peatada järgneva kolme kuu jooksul. Pandeemia pikaajalised majanduslikud mõjud võivad kesta märkimisväärselt kauem. ÜRO kaubandus- ja arengukonverentsi hinnangul on India majandus maailmas kümnendaks enim mõjutatud, seda just sõltuvuse tõttu Hiina impordist ning ekspordist Euroopa Liitu.

Siiski püüdleb India oma majanduse üha suurema digitaliseerimise poole ning annab jõulist tooni maailma digirevolutsioonis. Sarnaselt Eestile on ka Indias kasutusel uus koroonaviiruse chatbot, mis aitab WhatsAppi ja valitsuse veebilehe vahendusel vastata inimeste päringutele. Bangalores, ehk India Räniorus, on juba arendamisel üle 150 võimaliku tehnoloogilise lahenduse koroonaviiruse vastu võitlemiseks või selle mõjude leevendamiseks. Üleriigilise häkatoni #innovate2beatCOVID raames antakse hoogu meditsiinitehnoloogia arendamisele, alates kiirtestidest kuni odavamate termokaamerate ja koduste hingamisaparaatideni välja.

EASi India esindusele on viimasel ajal tihti laekunud Eesti ettevõtjate päringuid kaupade vabastamise kohta India sadamates ja lennujaamades. India tolliamet on määranud peamistesse sõlmjaamadesse piirkondlikud juhtametnikud, kellega on võimalik otse telefoni teel suhelda, lisaks aitavad kaupade kiiremale vabastamisele kaasa ka nõuete leevendamine tolliprotseduurides. Samuti on Eesti ettevõtjad huvi tundnud kohalike terviseolude ja turusituatsiooni kohta. EASi India esindus saab ettevõtjatele abiks olla operatiivse teabe edastamisega hetkeolukorra kohta ning vajalike kontaktide vahendamisega, kui mõnel ettevõtjal on leidlikke ideid India vajaduste ja nõudluse rahuldamiseks või soovib pakkuda näiteks India turule sobivaid digilahendusi.

Põhjalikuma ülevaate India ärioludest ja vastused omad küsimustele saab 9. aprillil toimuvalt veebiseminarilt India turu osas.

Projekti kaasrahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist.

Grace Neha Nathaniel
EASi India ekspert Tallinnas
[email protected]

 

 

 

 

 

 

Vinod Basliyal
EASi ekspordinõunik Indias
[email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles