Vaata peasisu

India turg on avatud ka Eesti ettevõtjatele

EASi ja KredExi ühendasutus
31. oktoober 2018
4 min

India on koduks koguni 1,3 miljardile inimesele, kes küll kuuluvad erinevatesse hõimudesse ning usundi- ja kultuurirühmadesse, kuid üheskoos moodustavad mitmekesisusest pulbitseva kogukonna. India majandus on maailmas seitsmendal kohal nominaalse SKT arvestuses ning ostujõu pariteetsuse alusel mõõdetud SKT arvestuses suisa maailmas kolmandal kohal.

Alles 1947. aastal iseseisvunud riigi tulevikuväljavaated näisid algselt üpris tumedates toonides, kuid 71 aasta jooksul on Indial õnnestunud saavutada murranguline pööre nii ühiskonnakorralduses kui majanduses. Tänaseks on Indiast võrsunud muljetavaldava potentsiaali ja värske energiaga riik, kus alla 25-aastaste elanike osakaal moodustab poole kogu riigi elanikkonnast. Indiale erilist uhkust toonud IT-tööstus on aastast aastasse kasvanud keskmiselt 10%, hõlmates enda lisaks IT-teenustele ka äriprotsesside juhtimist, teadus- ja arendustööd ning ekspordiks mõeldud tarkvaratooteid. Jätkuvalt on India suurimaks majandusharuks põllumajandus, moodustades 58% SKTst. India majandus kasvas mullu 8,2 protsenti eelmise aastaga võrreldes. Välisinvesteeringud laekusid valdavalt Suurbritanniast, Jaapanist, Singapurist ja USAst ning sektoritest paelusid investoreid enim teenindussektor, telekommunikatsioonide sektor ning arvutite riist- ja tarkvara arendav ning tootev sektor.

Eesti ja India majandussuhetes kujunes märgiliseks 2012. aasta, mil riikidevaheline kaubavahetus ulatus 380 miljoni euroni. Kaubavahetusbilanss on selgelt Eesti kasuks – Indiast imporditakse tekstiile, elektrilisi masinaid, rauda ja terast, kohvi, teed ning vürtse, samas Eestist eksporditakse Indiasse väetisi, puidumassi, elektrilisi masinaid. Paljudes mõjukates ringkondades teatakse Eestit kui võimast e-riiki tänu regulaarselt toimunud ametlikele visiitidele. Eesti ettevõtted on Indias investeeringud IT ja tarkvara sektori ettevõtetesse ning samuti ka cleantech-projektidesse, India ettevõtted on Eestis paigutanud oma raha ravimitööstusesse, autode varuosade tootmisesse ning IKT ettevõtetesse. Koostöö osas on kahe riigi vahel eriti head väljavaated just infotehnoloogia, nutikate linnade projektide, asjade interneti väljatöötamise, toiduainetööstuse ja puidusektori ettevõtmiste osas.

Indiast teevad välisinvestorite silmis väga lahke võõrustaja just hierarhiline äristruktuur ning rõhuasetus ka inimesel, mitte ainult tootel. Uued valitsuse algatused soodustavad kaubavahetust välispartneritega ning globaalsel ärimaastikul on India rühkimas aina ülesmäge. India turg võiks olla Eesti ettevõtjatele väga huvitav ja ahvatlev, kui leida vaid sobiv toode ning õige partner. Oluline on lähtuda hoolikalt planeeritud pikaajalisest strateegiast, sest lühiajaliste lahendustega India turgu ei võideta. Kannatlikkus ja püsivus on need tugisambad, mis viivad kiiresti kasvavas majandusruumis võidukalt sihile.

Minu roll kaubandusesindajana on olla sillaks ning kultuuriliste iseärasuste selgitajaks Eesti ettevõtjatele, kes sooviksid lähemalt tutvuda ärivõimalustega Indias. Sealses ärikultuuris on oluline aktiivsus ning teatud piirangute mõistmine, et paremini viia üle miljardi tarbijaga turule oma toote või teenuse väärtuspakkumine läbi kliendikogemuse, mis ei maksaks lõivu kvaliteedile. Eelkonsultatsioonid kliendiga on väga vajalik töövahend ning tihti nõuab India turg rohkem aega ning energiat, kui mõnel teisel turul läbimurde saavutamiseks kuluda võib. India majanduse kasvumootoriks on suuremad tööstus- ning kaubanduslinnad, mille baasil oleme loonud kindlal vundamendil püsiva võrgustiku – väärtuslikud kontaktid on leitud Mumbais, Bangalores, Chennais, Hyderabadis ning Kolkatas. Selle ärikontaktide võrgustiku abil on lihtne leida Eesti ettevõtetele sobivad partnerid ning aidata kaasa Eestist saabunud ametlike visiitide ning äridelegatsioonide õnnestumisele. Teeme Indias väga tihedat koostööd ka kohaliku Euroopa Liidu esindusega, et aidata Euroopa ja ka Eesti ettevõtetel pääseda vajalike äriplatvormide kasutajateks. Hiljuti sõlmisime kavatsuste protokolli India ühe tehnoloogiliselt edumeelseima osariigi Telanganaga, sillutades teed üha enamate koostöövõimalusteni.

Eesti võimalusena Indias on seni nähtud peamiselt infotehnoloogia saavutusi, näiteks nutika linna ja asjade interneti lahendused, plokiahelast ning küberjulgeolekust rääkimata. Samas tuntakse Indias üha suuremat huvi ka Eesti toiduainete, puidutööstuse toodangu, rohetehnoloogiate ja kosmeetika vastu. India turg kõigi oma võimalustega on ka Eesti ettevõtjate käeulatuses ning minu ülesanne on teid siinkohal aidata. Kohtumiseni ja tere tulemast!

Ankit Bahl

EASi ekspordinõunik Indias

Eesti Vabariigi saatkond Indias             
C15 Malcha Marg, Chanakyapuri, New Delhi          
Mob: +91 9999 345 727                          
Tel: 011 49488657                     
[email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles