Vaata peasisu

Hea on võõrastelt kuulda, et teid märgiti ju seal konkursil ära!

EASi ja KredExi ühendasutus
21. juuni 2023
5 min

Eelmisel aastal Eesti pikima ajalooga ettevõtluskonkursil nominentide hulka valitud tootmisettevõte HANZA Mechanicsi ja tehnoloogia ringmajanduse edendaja Foxway esindajate sõnul tõstis tunnustus töötajate motivatsiooni ning aitas leida uusi talente.

Kuni 2. juulini saab taas kandideerida ja nomineerida ettevõtteid konkursil „Ettevõtluse auhind”. Tänavu juba 28. korda toimuval ettevõtluskonkursil tunnustatakse silmapaistvaid, leidlikke ja nutikaid Eesti ettevõtteid.

Eelmisel aastal jõudis metallitööstusettevõte HANZA Mechanics Tartu välisinvestori kategoorias kolme parima hulka. Kandideerida otsustati eelkõige selleks, et koduturul silma paista. “Kuna me ei ole börsiettevõte ega otsi ka otseselt kliente kohalikult turult, siis oli eesmärk eelkõige suurendada nähtavust tööandjana ja tutvustada oma tegemisi partneritele,” rääkis ettevõtte Balti klastri juht Liivar Kongi. Kusjuures ka sellel aastal on kandideerimisele juba mõeldud. 

Nominendiks osutumine panustas enim organisatsiooni sisemiselt, eriti töötajate motivatsiooni tõstmisesse. “Nominendiks pääsemise puhul sai iga inimene organisatsioonis öelda, et need olime meie: meie tööd märgati, paneme samas vaimus edasi!” rääkis Kongi. “Kui oma töökohta mainides tuleb tagasiside, et teid märgiti ju ettevõtluskonkursil ära, siis tekitab see hea tunde.”

Suund jätkusuutlikkuse poole

HANZA Mechanics on suuna võtnud laienemisele. Eesmärk on tõsta käivet ja kergitada konkurentsivõimet. „Seejuures tahame olla jätkusuutlik ettevõte. Tänases majandusolukorras on see väga oluline. Seega arendame oma protsesse, et olla efektiivsemad ja automatiseeritumad. Paneme rõhku keskkonnahoidlikkusele ning täiendame oma sellekohaseid strateegiaid,” kirjeldas Kongi.

Foto: HANZA Mechanicsi tootmishoone Tartus.

Tänavu ja ilmselt ka edaspidi on oluline rõhk tööandja brändingul. Ettevõtte siht on olla oma valdkonna parim tööandja. „Meie töötingimused ja atmosfäär peavad olema sellised, et inimesed tahaks iga päev siia tulla,” ütles ta. Tööjõudu on keeruline leida, sest haridusasutustest ei tule piisavalt spetsialiste ja insenere, et katta sektori vajadusi. Pidevalt käib meelitamine ja konkurentidega mõõduvõtmine, seda isegi praeguses ebakindlas majandusolukorras.”Häid spetsialiste on igas majandustsüklis raske leida, sest parimatest töötajatest hoitakse kinni ka raskel ajal,” rääkis Kongi.

Tehnoloogia ringmajanduse edendaja kasvab mühinal

Vanadele seadmetele uut elu andev Foxway jõudis mullu kolme parima ettevõtte sekka kestlikkuse kategoorias. “Ehkki suur osa meie tööst leiab aset rahvusvahelisel areenil, siis kohalikul tasandil on sedalaadi tunnustused meile kui tööandjale olulised,” ütles ettevõtte tegevjuht Jaan Tähiste. Ta selgitas, et ühes või teises kategoorias nominendiks osutumisega kaasnev tähelepanu aitab avalikkusel ettevõtte eesmärke ja laiemat tegevusala paremini mõista. „Olgu kasuteguriks uute talentide ja äripartnerite leidmine või lihtsalt suurem tuntus, siis kindlasti julgustame kõiki kandideerima,” lisas Tähiste.

Viimastel aastatel on võrdlemisi uuenduslikus valdkonnas tegutseval ettevõttel läinud väga hästi – mahud kasvavad aastast aastasse ligi 30–50%. „Ringmajandus on Euroopas uus sektor. Näiteks Skandinaavias eelistatakse uusi tooteid, aga Prantsusmaal on kasutatud elektroonikal suur turg,” rääkis Foxway operatsioonide juht Oliver Kotkas Äripäeva raadiosaates „Fookuses: tark tööstus”.

Foto: Foxway tootmishoone Tartus.

Ettevõtte tegevus on ringmajanduse musternäide: vanad ja kulunud seadmed tuuakse Tartu tootmishoonesse, kus need tehakse korda ning renditakse või müüakse seejärel uuesti maha. „Meie juurest käivad läbi kõiksugused seadmed, alates mobiilidest ja läpakatest, kuni telekate ja kõrvaklappideni. Esmalt vaatame, mis seisus seade on, seejärel vahetame ekraane, akusid, värvime – parandame ükskõik mis laadi vigu,” rääkis Kotkas. Kusjuures ühes kuus käib Foxwayst läbi ligi 120 000 telefoni. Ettevõte prognoosib, et tänavu kasvab see kogus juba 170 000 seadmeni. Telefonide kõrval on oluliseks kaubagrupiks ka sülearvutid, mis moodustavad umbes 15 protsenti kogu seadmetest, mida Foxway käitleb. Muu tehnika moodustab kaubast ca 5 protsenti.

Automatiseeritud ladu aitaks leevendada tööjõuvajadust

Tänavuse aasta märksõnaks on Foxway jaoks olnud “automatiseerimine”. Kiire kasv on toonud hästi esile pudelikaelad tootmises. Nende lahendamiseks on algust tehtud näiteks pakkeliini juurutamisega, sest pole mõeldav, et sadu tuhandeid mobiiltelefone pakendatakse manuaalselt. „Robotkäpaga masin voldib karbi kokku, paneb märgistused peale ja kiletab paki ära. Inimene peab ainult seadme karpi panema,” rääkis Kotkas.

Sügise hakul lisanduvad lattu ka robotid, mis hakkavad mobiiltelefonidega täidetud kaste liigutama. Kotka sõnul on suurem visioon kogu ladu automatiseerida. „Ühel hetkel kasvab maht nii suureks, et enam ei ole vaja ainult paindlikkust, vaid ka kuluefektiivsust,” rääkis Kotkas, tuues näiteks Amazoni automaatliini.

Kokku töötab Foxways hetkel ligi 600 inimest, kuid automatiseerimine ei tähenda, et keegi jääks tööta. „Meie kasv on nii kiire, et inimesi üle kindlasti ei jää. Automatiseerimise abil suudame leevendada tööjõuvajadust, aga väiksemaks see minema ei hakka. Euroopas oleme juba mobiiltelefonide puhul suurim tegija omas vallas, maailma mastaabis on aga veel kasvuruumi,” rääkis Kotkas.

Tänavuse konkursi kohta leiad lähemat infot siit > Ettevõtluse auhind 2023 info ja kandideerimine.

Jaga postitust

Tagasi üles