Fotod: Eesti rahvusvaheline maja tähistas viiendat aastapäeva
Novembrikuus tähistas EASi ja KredExi ühendasutuse Work in Estonia programmi one-stop shop ehk ühtne teenuskeskus Eesti rahvusvaheline maja (International House of Estonia) viienda tegutsemisaasta täitumist. Selle aja jooksul on tehtud ligi 20 000 nõustamist.
“Viiele aastale tagasi vaadates ütlen julgelt, et seesugust teenuskeskust oli Eestis vaja ning meil töötavad välistalendid hindavad kõrgelt meie pakutavaid võimalusi,” sõnas Work in Estonia juht Leonardo Ortega.
Kui enne rahvusvahelise maja loomist pidid Eestisse tööle või ka näiteks tasemeõppesse saabujad kõigi juriidiliste toimingute tegemiseks külastama erinevaid asutusi ning otsima infot paljudest kanalitest, siis keskuses saab kogu tarviliku info ühest kohast. Nõustamist pakuvad PPA, Tallinna linna perekonnaseisuameti ja ettevõtlusameti, Integratsiooni SA, töötukassa ja EASi Work in Estonia nõustajad. Lisaks individuaalsele nõustamisele toimuvad majas ka grupinõustamised.
Eesti rahvusvahelisest majast saab teavet kõige kohta, mis puudutab välisspetsialisti Eestis töötamist ja elamist. Enamasti nõustatakse siia saabunud välismaalasi, kuid ka ettevõtteid.
Rahvusvaheline Maja avati 2018. aastal paljude partnerite koostööprojektina. Tänasel Work in Estonia programmi juhil Leonardo Ortegal õnnestus oma töö käigus tutvuda nii Hollandi kui Taani rahvusvaheliste majadega ja nende riikide kogemus võeti aluseks Eestis sarnase teenuskeskuse loomiseks. “Olime Eestit turundanud tugeva sihtriigina, kus on hea ja mugav töötada ning kuhu on hea tulla. Kiirelt ilmnes, et tol hetkel ei vastanud kõik päriselt ootustele, näiteks tekkisid keeleprobleemid ametkondadega suhtlemisel, ei olnud inglisekeelseid dokumendiblankette ja nii edasi. Vajadus rahvusvahelise maja loomiseks oli tugev,” meenutas Ortega rahvusvahelise maja sünnilugu.
Viie tegutsemisaasta järel on näha, et teenuskeskus on endiselt populaarne ja välistalentidele asendamatu abiline nende Eestisse sisseseadmise teekonnal. “Meie kaaslaste programm on saanud tohutult palju positiivset tagasisidet. Paljudel juhtudel tulevad välistalentidega kaasa nende elukaaslased või abikaasad, kellel on erinevalt siia tööle tulnud pereliikmest hoopis keerulisem oma kogukond leida. Kui pereliige leiab uusi tutvusi läbi töö, siis kaaslane võib jääda ootamatult üksikuks. Meie programm kogub kokku siia saabunud inimeste kaaslased ja tekitame neile võimaluse luua päris oma suhtlusvõrgustik, et nad saaksid jagada kogemusi inimestega, kellel käsil täpselt samasugused eluetapid,” kirjeldas Ortega.
Lisaks nõustamisteenustele pakutakse Eesti rahvusvahelises majas rahvusvahelistumisega seotud üldharivat programmi, keelekohvikuid, kohanemis- ning võrgustikuüritusi erialaste kontaktide leidmiseks.
Viiendal sünnipäeval tervitab Eesti rahvusvahelise maja meeskond ka kahte uut partnerit, kelleks on Kultuuriministeerium ning EURES.
Teenuskeskus loodi 2018. aastal EASi ja KredExi ühendasutuse Work in Estonia programmi ning Mainor ASi koostöös.