FFplus projekt rahastab Euroopa ettevõtteid ja idufirmasid, kes soovivad kasutada superarvuteid
FFplus on algatus, mis edendab Euroopa väikese ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ja idufirmade seas kõrgjõudlusega andmetöötluse (high-performance computing, HPC) kasutuselevõttu. Superarvutite ja HPC kasutamise strateegiline eesmärk on toetada ning ergutada Euroopa VKE-de ja idufirmade innovatsiooni, et seeläbi edendada Euroopa majandust. Projekti kogueelarve on 30 miljonit eurot ja seda rahastab Digitaalse Euroopa Programm. Eesti VKE-del ja idufirmadel on ainulaadne võimalus selles protsessis osaleda.
HPC rakendusvaldkond on väga lai: tootearendus, modelleerimine ja simulatsioonid, andmeanalüütika, masinõpe ja tehisintellekt. HPC kasutamine pakub ettevõtetele mitmeid eeliseid, sealhulgas:
- kokkuhoidu toote ja teenuse arendamisele kuluvalt ajalt ning kiiremat turule jõudmist
- suuremat efektiivsust ja kõrgemat innovatsiooni taset
- optimaalsemat andmetöötlust ja kulude kokkuhoidu
- paremaid võimalusi kohandatud toodete ja teenuste arendamiseks
- paremat konkurentsivõimet
- teadus- ja arendustegevuse ekspertidelt oskusteabe saamist
Ajavahemikul 2024-2028 korraldatakse FFPlus projekti raames kuus taotlusvooru, millega rahastatakse VKE-de ja idufirmade ettevõtluseksperimente ning innovatsiooniuuringuid.
Ettevõtluseksperimentide kategoorias saavad taotlusi esitada VKE-d, kes soovivad lahendada spetsiifilisi äriprobleeme ja kellel pole varasemat HPC kasutamise kogemust. Ettevõtluseksperimendid peaksid Euroopa VKE-de ökosüsteemile demonstreerima, et HPC kasutuselevõtt aitab väljakutseid lahendada ning toob kaasa positiivse ärimõju. Selle taotlusvooru eelarve on 4 miljonit eurot.
Innovatsiooniuuringute kategoorias oodatakse taotlusi Euroopa VKE-delt ja idufirmadelt, kes on generatiivse AI valdkonnas juba kompetentsed ning vajavad äri laiendamiseks suuremat arvutusjõudlust. Esimese innovatsiooniuuringute taotlusvooru eelarve on 4 miljonit eurot.
Arvutusressursina saavad Eesti VKE-d ja idufirmad kasutada Eesti riiklikku e-taristut või Euroopa kiireimat superarvutit LUMI.
Esimeses taotlusvoorus lõpeb avalduste esitamine 4. septembril 2024 kell 17.00 Brüsseli aja järgi.
Rohkem infot projekti ja taotluste esitamise kohta leiab FFPlus kodulehelt. Inspiratsiooni saamiseks soovitame tutvuda varasemalt rahastust saanud projektidega.