Eurostarsi programm pakub suurepärast võimalust koostööks Singapuri ettevõtetega
Rahvusvahelise võrgustiku Eureka poolt ellu kutsutud Eurostarsi programm on loodud erinevatest riikidest pärit ettevõtete tootearenduse ühisprojektide toetuseks. Eestist on seni igas voorus kandideerinud 8-10 ettevõtet ning edukaks osutunud kaks kuni neli ettevõtet.
Ettevõtetel tuleb esitada ühine projektitaotlus Eurekale hindamiseks. Eurostarsi raames toetatakse väikese ja keskmise suurusega ettevõtteid kuni 300 tuhande euroga, toetusmäär sõltub ettevõtte suurusest ning võib ulatuda 50-60 protsendini. Taotluste esitamiseks on igal aastal kaks võimalust, järgmine tähtaeg on 15. septembril.
Singapur on väravaks kogu Kagu-Aasia regiooni
Singapuri ettevõtjad on vägagi huvitatud Eurostarsi ühisprojektide esitamisest koostöös Eesti ettevõtetega, kinnitavad EASi kolleegid Singapuri sarnasest organisatsioonist Enterprise Singapore. „Singapur on maailma üks uuendusmeelsemaid linnu ning usaldusväärne partner ettevõtetele, kes soovivad üheskoos suurendada oma innovatsioonivõimekust siinses piirkonnas,“ selgitab Enterprise Singapore’i globaalse innovatsiooni võrgustiku juht Jonathan Lim. Singapuris tegutseb palju rahvusvaheliselt edukaid ettevõtteid tänu sealsele oskustööliste baasile. „Koostöös Singapuri ettevõtetega pääsevad mujalt pärit ettevõtjad ligi olemasolevale oskusteabele ning võrratult mitmekesisele talendibaasile, et arendada uusi skaleeritavaid tooteid või teenuseid kogu maailma tööstuse hüvanguks.“
Enne Singapuri liitumist Eureka võrgustikuga eelmise aasta kevadel, korraldati Singapuris kaks väga edukat Eureka GlobalStars-Singapore rahastusvooru. „Pandeemiale vaatamata suutsime kaasata koostööle 14 riiki, nende seas ka Eesti, ning kokku esitati 80 taotlust, millest pälvisid rahastuse koguni 23 projekti. Loodame veelgi suurendada koostöövõimalusi Eesti ja Singapuri ettevõtete vahel, et üheskoos osa saada kasvuvõimalustest Euroopas ja Aasias,“ loodab Lim.
Singapur on globaalne ärikeskus, mis asub strateegiliselt väga olulises kohas – kõigi maailma suuremate kaubateede ristumispaigas. Kagu-Aasia piirkonna majandus on tõusuteel ning pakub häid võimalusi ettevõtetele, mis tegutsevad näiteks infrastruktuuri, tootmise või elustiilimajanduse sektorites. „Singapur on rahvusvahelistele ettevõtetele väravaks, mille kaudu on hea laieneda kogu piirkonda ning saada osa siinsest innovatsioonist,“ usub Lim. Singapuris tegutsevatest Eesti ettevõtetest on ehk tuntuim Guardtime, kuid leidub teisigi tõusvaid ja säravaid majandustähti, näiteks uudseid loodusliku kiirguse abil töötavaid skännereid ja tomograafe arendav GScan.
GScan hindab Singapuri efektiivset asjaajamist ja võrgustunud kogukonda
GScani poolt arendatavad seadmed ei tekita kahjulikku lisakiirgust, nagu tekitavad röntgenseadmed, ning suudavad tuvastada materjalide keemilist koostist – ettevõtte klientideks on tolliametid, turva- ja ehituskonstruktsioonide järelvalvega tegelevad ettevõtted, erinevad tööstusharud ning tulevikus ka meditsiiniasutused. GScani tooted on väga uuenduslikud ning sisaldavad palju keerulist tehnoloogiat, alates osakeste sensoritest kuni keerulise peenelektroonika ja tehisintellektini.
Ettevõtte juhatuse esimehe Andi Hektori sõnul on neil Singapuriga seoses suured plaanid. „Singapur on tugeva teadus-arendusmaastikuga väga innovaatiline riik ja meie jaoks parim aken Lõuna-Aasia, Okeaania ja ka Austraalia turgudele sisenemiseks. Teisalt on tegu üsna väikese riigiga, kus asjaajamine on kiire ja efektiivne ning kohalik kogukond on väga võrgustunud, omades väga suurt kogemust äri laiendamisel kohalikele suurtele turgudele, näiteks Indoneesiasse, Indiasse, Taisse või Malaisiasse,“ selgitab Hektor.
Siiani on GScan olnud edukas Euroopa-siseste projektide elluviimisel, eelkõige Horisondi programmi toel. „Eureka programm aitab meil liikuda kaugemale. Väiksemal iduettevõttel on keeruline oma arenduse algfaasis olevaid tooteid suurtele klientidele müüa, kuid hoopis kergem on läheneda suurtele potentsiaalsetele klientidele ühisprojektidega,“ märgib Hektor, lisades, et Eureka programm mõjub nagu kvaliteedimärk.
Ilma EASi ja Eesti saatkonna tugeva toetuseta oleks Hektori hinnangul Singapuri turule sisenemine kujunenud ettevõtte jaoks oluliselt kallimaks ja keerulisemaks. „Meid aidati kontaktide leidmise ning nende valideerimisega, jagati nõuandeid kohaliku ärikultuuri osas, vajadusel osaleti ka kohtumistel – ilma sellise abita ei oleks me seda teekonda kindlasti ette võtnud ning see oleks aeglustanud GScani arengut märgatavalt,“ on Hektor tänulik. Süvatehnoloogia ettevõtete jaoks on avalik sektor paljudes riikides loonud tugevad tugiteenused. „Oleme kogenud, et EASi tugiteenused on muutunud palju tõhusamaks, siin võib loetleda näiteks rakendusuuringute programmi, intellektuaalomandi alast nõustamist ning oma kindla kontaktisikuga suhte loomist EASis,“ lisab Hektor.
Koroonapandeemiast tingitud liikumis- ja kogunemispiiranguid on leevendatud ka Singapuris sellises ulatuses, et taas on võimalik sinna reisida ja osaleda füüsilistel kokkusaamistel teiste ettevõtjatega. Järgmise suure sündmusena toimub mai lõpus Aasia tehnoloogiakonverentside lipulaev Asia Tech x SG konverents, mille kohta leiab lisainfot siit.
Kui soovite lisainfot Eurostarsi rahastusvõimaluste kohta, võtke palun ühendust:
Maria Värton
Eurostars teemajuht
[email protected]
Kristel Alver
Ekspordinõunik Singapuris
[email protected]