Vaata peasisu

Euroopa Kosmoseagentuuri uued võimalused kosmosesüsteemide küberturvalisuse edendamiseks

EASi ja KredExi ühendasutus
15. juuni 2021
3 min

Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) avab Eestile taas võimaluse osaleda kosmose küberkaitse alases arendustöös ESA tehnoloogiaprogrammi GSTP (General Support Technology Programme) raames.

Kosmosevaldkonna küberkaitse initsiatiivile sillutas teed Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi Eesti kosmosepoliitika ja -programm 2020-2027, koostöö pikemaajaline eesmärk on luua Eesti ettevõtetele võimalus valideerida oma tehnoloogiaid, tooteid ja teenuseid orbiidil ning arendada Eesti asutuste võimekust kosmosetaristu ja -teenuste kaitsmisel. Kübermissioonide programmi esimeses faasis keskenduti vaid tarkvaralistele lahendustele, teises faasis on võimalik riistvara ja tarkvara kombineerimine ning kaugemas tulevikus võiks valmida satelliit või eksperiment satelliidi pardal tehnoloogilise terviku katsetamiseks.

2020. aasta alguses toimunud esimese kosmose küberturvalisuse teemalise ideekorje tulemusena sõlmisid Euroopa Kosmoseagentuuriga lepingu SpaceIT, CybExer ja CGI Eesti, kes arendasid ühiselt satelliidi opereerimise simulaatori küberharjutusteks. Käesolevalt toimuvad läbirääkimised teise ideekorje vooru võitnud ettevõtetega CGI Eesti ja Skudo OÜ. Kolmandas voorus kutsume üles avaldama huvi Euroopa Kosmoseagentuuri poolt eeldefineeritud tegevuste vastu, mis on välja pakutud spetsiaalselt Eesti majandusüksustele.

Topic ID Summary
1 Definition of a security reference architecture
2 Definition of logging needs in spacecraft for security monitoring purposes from the ground and implementation based on standards
3 Security monitoring solutions for spacecrafts
4 Cyber Threat intelligence (CTI) feeds for space applications
5 Design and implementation of a PoC of confidential computing / secure multi-party computation on spacecrafts and / or ground segments (e.g. use case in SST)
6 Design and implementation of a cyber-security exercise
7 Definition and implementation of a pragmatic and automated risk-based methodology by using vulnerabilities scoring but translating them automatically to system risk
8 Deception techniques (active defence) on ground segments
9 Design and implementation of secure exchange and accounting mechanisms for the Space Safety domain (in particular Space Surveillance and Tracking)
10 CubeSat Hackathon mission
11 Security architecture for Federated Operations
12 Design and validation of the critical functions of a Zero Trust ground segment architecture

Ootame täidetud huviavalduste ankeete hiljemalt 7. juuliks 2021 aadressil [email protected], kusjuures üks majandusüksus võib väljendada huvi mitme teema vastu samas ankeedis või pakkuda välja oma teema. Tegevustel peavad olema jätkutegevused, mis viiksid toote või teenuse turuleviimiseni ning teretulnud on tegevuse kaasfinantseerimine ja partnerite kaasamine nii Eestist kui välismaalt. Juhul kui esitatav lahendus kasutab olemasolevat või arendatavat tehnoloogiat, tuleb eelarve koostamisel vältida tegevuste topeltfinantseerimist. Ideekorjesse ei sobi teostatavusuuringud.

16. juunil kell 15.00-17.00 tutvustab Euroopa Kosmoseagentuur virtuaalsel infoüritusel kõiki Eesti majandusüksuste jaoks defineeritud kosmose küberkaitse teemasid ning vastab osalejate küsimustele. Üritus on järelvaadatav SIIN.

Infoürituse slaidid:

Tutvu teemadega lähemalt:

Anna oma huvist teada:

 

Jaga postitust

Tagasi üles