Euroopa Komisjoni väliskaubandusportaal aitab leida vajalikku turuinfot
Euroopa Komisjon on äsja käivitanud ekspordist huvitatud väikeettevõtetele kasulikku turuinfot vahendava väliskaubandusportaali Access2Markets, mis aitab orienteeruda rahvusvaheliste kaubanduslepete ja tariifipoliitikate rägastikus.
Euroopa Liidu liikmesriigina on ka Eesti osaline paljudes ühenduse kaubanduskokkulepetes, mis hõlmavad endas mitmesuguseid tollitariifide erisusi. Access2Markets on tasuta tööriist, mille abil saavad ka väiksema kaliibriga eksportijad ligipääsu olulisele turuinfole, mis aitab paremini siseneda erinevatele eksporditurgudele. Näiteks on kaubandusportaalis leitav detailne info nii Euroopa Liitu imporditavate kaupade tollitingimuste kui ka üle 120 välisturule eksportimise võimaluste ning piirangute kohta.
EASi Aasia infokeskuse ekspert Rafael Jimenez on kaubandusportaali aktiivne kasutaja, kelle sõnul on selline tööriist hindamatu abimees väliskaubandusega tegelevatele professionaalidele. “Access2Markets suurim eelis ongi see, et iga Euroopa Liidu ettevõte, suurusest olenemata, pääseb nüüd ligi samale infopagasile, mis seni oli vaid kitsa ringi ekspertide käeulatuses,” selgitab Rafael.
Igapäevaselt Eesti ettevõtjate Hiina turule sisenemist nõustav Rafael on kasutanud portaali selliste küsimuste lahendamiseks, nagu “milline on Hiina imporditariif konkreetsele kondensaatorile”, “kas volframisulami peenpuru tohib Hiinasse eksportida”, “milline Hiina tarbijamaksu määr kohaldub Eesti siidrile,” ning “kas mu eksporditav seade vajab Hiina CCC-sertifikaati.” Kõigile nendele küsimustele on portaalis võimalik leida selged ja konkreetsed vastused.
Paari hiireklikiga saabub selgus erinevates riikides kehtivate tollitariifide, maksude, tootele esitatavate nõudmiste, tolliprotseduuride, kaubandusbarjääride ja kaubavoogude statistika osas. Samuti leidub õppematerjale, selgitavat infot ning vastuseid korduma kippuvatele küsimustele, aga ka kõigi vajalike ametkondade kontaktandmed nii Euroopa Liidus kui ka kaubanduspartnerite hulka kuuluvates riikides. Info on saadaval ka eesti keeles ning mis kõige tähtsam – Euroopa Komisjon uuendab andmeid pidevalt. See on kiiresti muutuvate seaduste ja regulatsioonide taustal portaali suurim väärtus. Eesti-sugusele väikeriigile oleks niivõrd mahuka andmeportaali ajakohasena hoidmine väga keeruline ja kulukas. Seda enam on oluline, et Eesti ettevõtjad väärtusliku portaali üles leiaksid ja aktiivselt enda kasuks tööle paneksid.
Kas uus kaubandusportaal suudab asendada EASi ekspordinõustajat? Rafaeli arvates siiski mitte, sest paljudes riikides on vaja ka tunnetuslikku arusaamist kohaliku turu eripäradest. Küll aga vabaneb uue tööriista abil EASi konsultantidele väärtuslikku aega, mida saab kasutada kõrgema lisandväärtusega teenuste pakkumiseks ekspordihuvilistele.
“Oma töös puutume kokku väga spetsiifiliste küsimustega, millele tuleb vastuseid leida koostöös kohalike partneritega. Näiteks on minult uuritud, kas Eestis toodetud nutikad pakiautomaadid võiksid kõnetada Hiina jaekaubanduse ettevõtteid või tasuks keskenduda lõpptarbijate püüdmisele. Samuti ka näiteks seda, kas Hiina suuremad tuuleenergiatootjad on rohkem huvitatud kohalikest kondensaatoritest või välistootjate toodangust. Selliste küsimuste lahendamiseks on EASi konsultantide poole pöördumine alati kõige kindlam lähenemisviis,” rõhutab Rafael.
Kui tunnete huvi Hiina turul toimuva kohta, siis võtke ühendust – [email protected].