Vaata peasisu

Ettevõtted saavad Ukrainat aidata Venemaa tootjate tarnelepinguid üle lüües

EASi ja KredExi ühendasutus
24. märts 2022
3 min

Sõjaolukorras kasutatakse kaubandus- ja majanduspoliitikat sageli agressori finantssuutlikkuse nõrgestamiseks, et vähendada tapatalguteks kulutatavaid ressursse. Oleme viimase paari nädala jooksul näinud üha karmimate majandussanktsioonide kehtestamist Venemaa suhtes, seda nii Euroopa Liidu kui ka Ameerika Ühendriikide poolt.

ohutusvestis-mees-kaubasadamas-taustal-konteinerid
Pilt: Merekonteinerid

Sarnane võimalus on ka eraettevõtetel, aidates seeläbi proaktiivselt kaasa Venemaa majanduse halvamisele. Kuidas seda teha? Vastus on lihtne – teadlikult müües oma tooteid ja kaupu Venemaa tootjate olemasolevatele rahvusvahelistele klientidele. Mõistagi nende asemel, ehk lüües Venemaa ettevõtjatelt üle nende rahvusvahelisi tarnelepinguid.

Enne praeguste sanktsioonide kehtestamist ulatus Venemaa kaubandusmaht sadadesse miljarditesse dollaritesse – aastal 2020 eksportis Venemaa 321 miljardi dollari väärtuses kaupu ning importis 232 miljardi dollari väärtuses. Kuigi kehtivad sanktsioonid on üpris laiaulatuslikud, jääb arvestatav osa Venemaa ettevõtteid neist veel puutumata.

Koostöös oma partnerorganisatsiooniga International Trade Council saavad EASi ekspordinõunikud pakkuda Eesti ettevõtjatele detailseid ja andmekaitsereeglitega kooskõlas  andmeid teatud toodete ostjate kohta, kes on seni välisturgudel ostnud Venemaa tootjate kaupu. Andmed põhinevad avalikel (kuid raskesti kättesaadavatel) tolliandmetel ja kauba saatelehtede infol, mis pärinevad otse Venemaa enda föderaalsest tolliametist.

Nii saavad Eesti ettevõtted paluda EASilt ülevaadet mõne spetsiifilise toote ostjatest valitud välisturgudel (näiteks USA, Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa jne), mis kujutab endast  väga täpset nimekirja potentsiaalsetest ostjatest, kellega ühendust võtta pakkumise tegemise eesmärgil. Oluline on silmas pidada, et samad potentsiaalsed ostjad on tõenäoliselt just praegu aktiivselt otsimas alternatiivsete tarneahelate võimalusi.

Selliseid ostjate andmebaase on võimalik koostada ainult kaupade puhul, sest teenuste osas  ei rakendu kaupadega sarnased avalikud tollidokumendid ja andmed. USA turust huvitatud Eesti ettevõtetel tasub sellist lähenemist proovida ja mis peamine – kohe praegu, minutitki kaotamata.

Pandeemia taandumine hoogustab USAga äritegemise taastumist

Viimased kaks aastat meie elu mõjutanud koroonapandeemiast tingitud piirangud globaalsele ärile on nüüd kiiresti haihtumas. Ameerika Ühendriikides on kadumas maskikandmise nõue, inimesed on taas kogunemas füüsiliselt toimuvatele äriüritustele ja alates möödunud aasta novembrist on taasavatud reisimisvõimalus Euroopast USAsse. Ainsaks koroonaviirusest tingitud reisinõudeks on täielik vaktsineerimiskuuri läbimine ning negatiivne PCR-test, mis tehtud päev enne reisile väljumist.

Siiski tasub enne USAsse reisimist tutvuda Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskuse (CDC) värskeimate juhtnööridega. Samuti tasub enne lendu kontrollida ka oma lennufirma poolt esitatavaid nõudmisi, sest need võivad osutuda CDC nõuetest karmimateks.

Kui soovite EASi ekspordinõuniku abi selgitamaks välja konkreetseid müügivihjeid USAs asuvate Venemaa kaupade ostjate kohta, võtke palun ühendust EASi esindajaga Ameerika Ühendriikides – James S. York – [email protected]

keskealine mees prillide ja habemega linnavaate taustal
Pilt: James S. York

Kui soovite sarnaseid müügivihjeid teiste turgude kohta, kirjutage palun abi saamiseks aadressil [email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles