Ettevõtlus ristteel väärib tunnustamist
Oktoobrikuus pöörasime ettevõtlusele erilist tähelepanu, sest tähistasime ettevõtlusnädalat, mille raames tunnustasime ettevõtjaid väga mitmel juhul. Tänavu toimus oktoobris enam kui 300 üritust nii noortele kui ka alustavatele ja tegutsevatele ettevõtjatele, ühtekokku võttis nendest osa üle 17tuhande inimese.
Tulevaste ettevõtjate innustamiseks algatati 2015. aastal projekt “Minu lugu”, kutsudes ettevõtjaid üles koolinoortele oma äri alustamise lugu jutustama. Käisin ise vastavatud Viimsi gümnaasiumis oma kogemusi jagamas ning võin seda elamust julgelt soovitada – noorte küsimused ja reaktsioonid ning ka ideed on väga hea tagasiside järelduste tegemiseks ja uute mõttemallidega harjumiseks.
Lisaks koolinoortele tunnevad ettevõtluse vastu huvi ka kõik teised. Korraldasime oktoobris esimest korda üle-eestilise avatud ettevõtete päeva, et laiemalt tutvustada Eesti ettevõtteid ning näidata lähemalt nende igapäevatöö köögipoolt. Mida rohkem avame ettevõtteid avalikkusele, seda paremini saame tutvustada erinevaid ameteid, kuhu vajatakse oma ala spetsialiste, kellest meil on pidev puudus. Ei maksa heituda sellest, et kunagi ammu õpitud amet ei ole tänapäeval enam tööjõuturul pealtnäha konkurentsivõimeline – häid inimesi on alati vaja ning kõiksugused vanasõnad uute trikkide õpetamisest on tühipaljas sõnakõlks. Kui ikka ise näed, kuidas tööstuses keegi loob midagi käegakatsutavat mittemillestki, on see midagi täiesti enneolematut. Järgmisel aastal tasub sellel päeval silm peal hoida nii ettevõtjatel kui töövõtjatel, sest põnevaid avastusi leidub kõigi jaoks. Mõlemad ülalmainitud üritused tõid kokku üle kolme tuhande huvilise.
Ettevõtlusnädala tipphetkeks kujunes Eesti 2018. aasta parimate ettevõtete väljakuulutamine, kus pärjasime EASi ja Tööandjate Keskliidu ettevõtluskonkursi “Ettevõtluse auhind” ning Kaubandus-Tööstuskoja „Konkurentsivõime edetabel“ nominente. See on ettevõtjate jaoks üks suuremaid riigipoolseid tunnustusi. Läbivaks teemaks kujunes galal risttee motiiv: milliseid valikuid ning otsuseid peavad ettevõtted langetama, et eduni jõuda, millise sisetunde alusel õigeid otsuseid teha, mis on see sihtpunkt, mille poole püüelda? Aasta ettevõtte valis nominentide seast välja žürii ning selle tiitli pälvis Viljandist pärit pakiteenuste osutaja Cleveron. Risttee iseloomustab ka nende äri väga selgelt, sest nad on leidnud oma alguspunkti, kus kõik peavad valima oma tee, ning samas määratlenud ka oma teenuse sihtpunkti, mis on ekspordist unistavate ettevõtete X-faktor. Cleveroni poolt välja töötatud pakiautomaatide ning pakirobotite peadpööritav kasv on selge põhjus, miks just neid otsustati tunnustada Haven Kakumäe jahisadamas toimunud galaüritusel, mida kandis üle ka Eesti rahvustelevisioon. Kõige toredam oli ettevõtlusnädalal näha seda tihedat konkurentsi väga ägedate ettevõtete vahel, kellest paljude puhul ei olnud kõigest 10 aastat tagasi sellist ärisegmenti veel olemaski. Uute sektorite ja ettevõtjate pealekasv on andnud ka Eesti edukaima ettevõtte auhinnale palju juurde, sest tasub meeles pidada, et ettevõtluse tunnustamist ei saa kunagi liiga palju olla.
Tanel Rebane
Ettevõtluse keskuse direktor