Ettevõtjatele avaneb uus toetusvoor arendustöö finantseerimiseks
22. detsembril avaneb EASi rakendusuuringute programmi (RUP) uus toetusvoor arendusprojektide elluviimiseks. Toetuse eelarve on 15 miljonit eurot ning ettevõtteid nõustavad programmi raames oma ala eksperdid.
„Rakendusuuringute programmil on seni olnud kolm edukat taotlusvooru, kus ettevõtted arendavad tõeliselt innovaatilisi uusi tehnoloogiaid ning tooteid alates laborilihast kuni väikelaevade hübriidsüsteemide ja digiravimiteni,“ selgitas EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse liige Sigrid Harjo.
Kolmandasse toetusvooru esitas taotluse 56 ettevõtet ning huvi programmi vastu on pidevalt kasvanud. „Konkurents on igas voorus tugevamaks läinud ning see näitab, et meie ettevõtete panustamine teadmusmahukale arendustööle aina kasvab. Hea on nentida, et toetuse saajate hulgas on nii alustavaid kui ka juba pika kogemusega ettevõtteid,“ sõnas RUPi juht Madis Raukas.
Tema sõnul saab RUP abiks olla kõigile ettevõtetele, kes uusi tehnoloogiad arendavad. „Seniste kogemuste põhjal soovitan kõigil kohe arendustöö algfaasis mõelda läbi oma intellektuaalomandi kaitsmise pool. Pikas perspektiivis tasub see kindlasti ära, eriti investorite leidmisel,“ rõhutas Raukas. Ta lisas, et esmased intellektuaalomandi kaitsmise kulud on ka toetuse mõttes abikõlbulikud ning EASis on eraldi eksperdid, kes aitavad selle teema läbi mõelda.
Rakendusuuringute programm on loodud abistama Eesti ettevõtteid teadmusmahukate rakendusuuringute puhul ning koosneb kahest osast: nõustamine ja rahastamine. Lisaks toetusele aidatakse ettevõtjaid tehnoloogiliselt kõrgetasemeliste ja äriliselt oluliste rakendusuuringute algatamisel, ettevalmistamisel ja läbiviimisel. Muuhulgas aidatakse ettevõtjatel leida teadus- ja arendustegevuse partnereid, rahastusallikaid nii Eestis kui rahvusvaheliselt ning nõustatakse intellektuaalomandi küsimustes.
Rakendusuuring on esmakordne uuring uue teadmise saamiseks, millel on kindlaks määratud praktiline rakendus ja tellija, kes kasutab uuringust saadud uut teadmist ärilisel eesmärgil. Projekti võib teha ettevõtte siseselt või kaasata teadus- ja arendustegevuse partner Eestist või välismaalt.
Taotlemine avatakse 22. detsembril ning kestab kuni 20. veebruarini. Taotlemine toimub vooruliselt ehk kõik esitatud taotlused hinnatakse ära ning selle tulemusel tekib pingerida, mille alusel projekte rahastatakse. Toetuse miinimumsumma on 250 000 eurot ja maksimum 2 000 000 eurot projekti kohta.
Taotluste esitamise eelduseks on projektiplaanile positiivse eelhinnangu saamine. Positiivse eelhinnangu saamiseks tuleb projektiplaan esitada hiljemalt 6. veebruariks. Eelnõustamise broneerimiseks palume võtta ühendust kaupo.reede@eas.ee.