Vaata peasisu

Ettevõtete huvi vesinikutehnoloogiate arendamise vastu on suur

EASi ja KredExi ühendasutus
8. aprill 2021
2 min

EASi läbiviidud vesinikutehnoloogiate suurprojektide kaardistus näitas ettevõtete suurt huvi. Kokku laekus 21 huviteatist, mis andsid teada soovist investeerida vesinikutehnoloogiatesse kokku orienteeruvalt 1,5 miljardit euro mahus.

EASi rahvusvaheliste programmide eksperdi Kaido Sipelga sõnul olid projektiplaanid üsna eripalgelised nii suuruse kui ka sisu poolest. „Planeeritakse nii maailmas uuenduslike vesinikutehnoloogiate teadus- ja arendusprojektide turuküpseks arendamist kui ka taristuarendusi, tehnoloogia esmaseid kasutuselevõtte ning samuti kombineeritud lahendusi,“ selgitas Sipelgas ning lisas, et mahuliselt varieeruvad plaanid kümnetest sadade miljoniteni.

Projektide lühikirjeldused, kes on nõus oma huvi ka avalikult kuvama, leiab siit.

Millised on järgmised sammud?

Edasi vaatab esitatud infot majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ekspertide rühm, kes küsib täiendavaid küsimusi ning algatab läbirääkimised ettevõtetega, kelle projektid on riigile huvipakkuvad. Sellele järgneb läbirääkimine Euroopa tasemel – erinevate projektide omavaheline sobitamine ja Euroopa jaoks strateegilises olulisuses ühisele arvamusele jõudmine.

“Teekond siit edasi on tõenäoliselt pikk ja keeruline ning selle käigus on väga tõenäoline ka osade projektide nii-öelda väljapudenemine,“ ütles Sipelgas, kuid rõhutas, et kaardistuse raames on saanud selgeks, et me ei ole ainult pealtvaatajaid, vaid Eestil on vesinikumaailma tuleviku kujundamises oma osa kaasa öelda.

Protsessi lõpuks annab Euroopa Komisjon vastavad riigiabiload ning saab teha analoogilisi uudiseid, nagu see, kui Skeleton Technologies teatas, et sai Saksamaalt 51 miljoni euro suuruse toetuse.

 

Projekti rahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi vahenditest

Jaga postitust

Tagasi üles