Vaata peasisu

ESA astronautide konkursil osales 57 eestlast

EASi ja KredExi ühendasutus
30. juuni 2021
2 min

18, juunil lõppes kandideerimine Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) astronaudiks. Esialgsete numbrite kohaselt esitasid avalduse rohkem kui 22 000 inimest. Eestist oli kandideerijaid kokku 57, sealhulgas 35 meest ja 22 naist.

ESA peadirektor Josef Aschbacher ütles, et agentuur püüdis värbamiskampaania kaudu ligi meelitada suurt hulka taotlejaid ning konkurents oli märkimisväärne. Nüüd ootab Euroopa Kosmoseagentuuri ees väljakutse valida välja kõige sobivamad kandidaadid.

„Soovin tänada kõiki, kes on näinud vaeva astronaudi kohale kandideerimisega. Me hindame teie kannatlikkust, kuni meie meeskond teeb tööd õiglase ja põhjaliku valimisprotsessi läbiviimiseks. Meenutame kõigile, kellel on huvi kosmose vastu, et astronaudiks olemine ei ole ainus võimalus, mida ESA pakub. Järgnevatel aastatel otsime mitmeid kosmosevaldkonna spetsialiste ja ma julgustan teid tutvuma nende võimalustega ESA kodulehel,” rääkis Aschbacher.

„Eesti paistab silma selle poolest, et meil on suhtarvuna kõige suurem hulk naissoost kandidaate. Kui keskmiselt oli naissoost kandideerijad ligi veerand, siis Eestist peaaegu 40%,“ ütles EASi Eesti kosmosebüroo juht Madis Võõras.

Nüüd, kus kõik avaldused on esitatud algab ESA astronautide valimise kuueastmeline protsess, mis kulmineerub 2022. aasta lõpus, kui kuulutatakse välja uued astronaudid. „Esimene sõelumine tehakse kõigi esitatud dokumentide, taotluste vormi ja taotluse esitamise käigus täidetud küsimustiku alusel,“ selgitas Võõras ning soovis kõikidele kandideerijatele kannatlikku meelt, sest kogu protsess võtab aega ligi poolteist aastat. Kandidaatidele antakse iga etapi lõpus teada, kas nende taotlus on jõudnud järgmisesse etappi.

Plaanis on valida kuus karjääriastronauti, kes võetakse ESAsse tööle ja 20 projektiastronauti, kes moodustavad reservi. Suurem astronautide vajadus on põhjendatud nii ESA kui NASA plaanidega uute mehitatud kosmosemissioonide käivitamiseks.

2021. aasta astronautide valimine on esimene kord, kui ESA on välja kuulutanud koha ka füüsilise puudega astronaudile. Edukas kandidaat hakkab tegema ESAga koostööd, et määrata kindlaks kohandused, mis on vajalikud selleks, et füüsilise puudega astronaut saaks olla tulevase kosmosemissiooni juures elukutseline meeskonnaliige. Tänavuse värbamisvooru kaudu esitas oma kandidatuuri füüsilise puudega astronaudi kohale üle 200 inimese.

EASi Eesti kosmosebüroo on Eesti kosmosevaldkonna ettevõtluse arendaja ning rahvusvahelise koostöö edendaja.

Lisateavet muude karjäärivõimaluste kohta saab ESA veebilehelt https://jobs.esa.int/

Jaga postitust

Tagasi üles