EMI: Saksamaa tööstus on hoolimata koroonast taastumas
Kas Saksamaa tööstus tüürib tormistes vetes? Turuvaatlejatel on murelik küsimus: kui kaua suudab Euroopa suurima majanduse töötlev tööstus üha kasvava nakatumiste arvu juures koroonakriisile edukalt vastu panna? Foto: Peggy Choucar/pixabay.com
Kui Saksamaa teenindussektor langes oktoobris nakkuse kiire leviku tõttu miinusesse, saab töötlev tööstus taas kasvada. Nii on IHS Markiti / BME ostujuhtide indeks (EMI*) tööstuse valdkonnas praegu 58,2 ja sellega 31 kuu kõrgeim (septembri näit oli 56,4).
Tänu tööstustoodangu järjekordsele kasvule on Saksa majandus ka oktoobris tõusuteel. Inglise finantsteenuste osutaja IHS Markiti hinnangul on kasv praegu siiski lõhestunud – seda näitab koroona teise laine tagajärjel kehtestatud uute piirangute ja suureneva ebakindluse tõttu vähenenud äritegevus teenindussektoris.
IHS Markiti / BME (Saksamaa Materjalimajanduse, Sisseostu ja Logistika Liit) ostujuhtide indeks EMI tõusis oktoobris 58,2 punktini (septembris oli see 56,4) ja saavutas sellega 31 kuu kõrgeima tulemuse. Töötleva tööstuse konjunktuuri oluline varane näitaja on tänaseks liikunud juba neli kuud kasvuga üle 50,0. Oktoobri tippväärtusele andis tõuke uute tellimuste arvu suurim kasv alates EMI andmete kogumise algusest 1996. aastal. Uute tellimuste arvu rekordiline suurenemine on IHS Markiti hinnangul tõendus sellest, et tööstus on jätkuvalt taastumise kursil.
„EMI näitab, et siiani on pandeemia tööstuse laiemaid osasid ilmselt vähe kahjustanud. Arvestades nakatunute arvu kiiret kasvu, tuleb aga ära oodata, kas see nii ka jääb,“ toonitas Eschbornis asuva tarneahela juhtimise, hankimise ja logistika assotsiatsiooni (BME) tegevjuht dr Silvius Grobosch.
„EMI näitab tööstuse jätkuvat kasvu. Hoolimata uutest liikumispiirangutest peaks ka neljandas kvartalis tööstuse dünaamika jääma kõrgele tasemele. Siin ei ole piiranguid,“ kommenteeris EMI andmeid BME palvel Hessen-Thüringeni Helaba Landesbanki juhtiv majandusteadlane dr Gertrud R. Traud. Samuti on taas suurenenud Hiina nõudlus. Sellest peaks kasu saama ka Saksa tööstus. „2020. aastaks ootame Saksamaa sisemajanduse koguprodukti vähenemist 5,4 protsenti ja järgmisel aastal kasvamist viis protsenti. Tööstusest saab oluline liikumapanev jõud,“ lisas Helaba panga juht.
„Ostujuhtide indeksid näitavad väga selgelt, et majanduse taastumist ootavad ees üha raskemad ajad. Seejuures tuleb arvestada, et pilvine taevas on ainult Euroopas,“ ütles BME-le DekaBanki juhtiv majandusteadlane dr Ulrich Kater. Kateri sõnul olid USA, Hiina ja paljude teiste riikide meeleolu näitajad endiselt paranemas ning neis riikides peaks tulevatel kuudel paranema ka konjunktuuriline areng.
EMI ostuhindade valdkonna alaindeksi hiljutist arengut kommenteeris BME-le IKB Deutsche Industriebank AG tööstuse, autotööstuse ja teenuste valdkonna tegevdirektor dr Heinz-Jürgen Büchner: „2020. aasta oktoobris stabiliseerusid enamiku börsil noteeritud toorainete hinnatasemed. Pandeemia ja oodatavad nakatumiste arvu kasvamise lained tekitavad siiski ebakindlust. Kui vaatame näiteks vaske, siis 2020. aasta juulis langes kaevanduste toodang üle maailma 0,8%, samal ajal kui rafinaadide tootmine suurenes ühe protsendi võrra ja kasutamine oli stabiilne. Koguturg näitas pakkumise defitsiiti 255 000 tonni. Kogu aastaks ootame siiski väikest defitsiiti. Kokku liigub ühe tonni vase hind siiski 7000 USA dollari suunas, sest mõnes vase kaevandamise piirkonnas on väga kõrge COVID-19 nakatumise tase.“
Ülevaade EMI alaindeksite arengust
Tootmine. Oktoobris suurendasid tootjad taas kord tootmist. Võrreldes eelmise kuuga paranes taas sesoonselt korrigeeritud alaindeks ja näitas paremuselt kolmandat kasvu küsitluse ajaloos (alates aprillist 1996). Kõik tööstuse kolm alasektorit (kapitalikaubad, tarbekaubad ning tooraine ja materjalid) näitasid selget kasvu.
Uued tellimused kokku. Tootmismahu viimane tõus on seotud eelkõige uute tellimuste arvu suurenemisega. Veelgi enam – vastav alaindeks paranes teist kuud järjest ja saavutas uue kõigi aegade parima tulemuse. Sellega ületati senine rekord, mis pärines 2010. aasta märtsist, ülemaailmsest finantskriisist taastumise faasist. Küsitluses osalejate sõnul suurenes nii kodumaine kui ka välismaine nõudlus.
Ekspordi uued tellimused. Aruandekuus suurenes märkimisväärselt ka tootjate ekspordi tellimuste arv. Sesoonselt korrigeeritud alaindeks kasvas veidi võrreldes septembriga ja saavutas peaaegu kolme aasta kõrgeima taseme. Mõne vastaja sõnul on äri paranenud eelkõige Aasias ja eriti Hiinas. Välismaise äritegevuse suurimat kasvu näitasid kapitalikaupade tootjad. Tarbekaupade valdkonnas oli seevastu pärast eelmise kuu selget kasvu miinus.
Tööhõive. Tööhõive määr kahanes oktoobris taas, tehes seda katkematult juba 20 kuud järjest. Pärast sesoonselt korrigeeritud tegureid paranes vastav alaindeks küll marginaalselt kõrgeimale tasemele alates veebruarist, kuid töökohtade arv jätkas siiski vähenemist. Kõige rohkem puudutas see kapitalikaupade sektorit.
Ostuhinnad. Pärast 17-kuulist langust teatati oktoobris tööstuse ostuhindade esimest kergest tõusust. Küsitluses osalenute sõnul tingis hinnatõusu eelkõige teatud materjalide puudus. Muu hulgas kallinesid elektroonikatooted, mõned metallid ja metallitooted.
Müügihinnad. Sarnane oli pilt ka müügihindadega, mis esimest korda pärast 2019. aasta esimest poolaastat veidi tõusid. Mõne küsitletu sõnul said ettevõtted hindu tõsta tänu uuesti kasvanud nõudlusele. Samal ajal kui tarbekaupade ja toorainete/materjalide tootjad täheldasid kerget hinnatõusu, oli kapitalikaupade sektoris miinus.
Äritegevuse ootused. Äritegevuse väljavaade jäi ka oktoobris positiivseks. Paljud küsitletud juhid on veendunud, et koroonaviiruse pandeemia jõuab varem või hiljem lõpule ja nõudlus hakkab taas kasvama. Siiski on sellekohane alaindeks pärast septembris näidatud 32 kuu kõrgeimat tulemust esimest korda seitsme kuu jooksul veidi nõrgenenud.
*EMI kohta. IHS Markiti / BME ostujuhtide indeks EMI annab üldise ülevaate Saksa tööstuse konjunktuurist. See on töötleva tööstuse hetkeolukorra ülevaade – arvutatuna uute tellimuste, tootmise, tööhõive, tarneaegade ja toorainete/materjalide varude alaindeksitest. Indeksit avaldab alates 1996. aastast BME. Selle koostavad Londonis asuva peakorteriga IHS Markiti äritegevuse, rahanduse ja/või majandusinfo pakkujad ning see põhineb Saksamaa töötlevas tööstuses tegutseva 500 ostujuhi ja tegevjuhi küsitlusel (Saksa majanduse valitud esindajad valdkonna, suuruse ja regiooni põhjal). EMI võtab eeskuju USA ostujuhtide indeksist (Markit U.S.-PMI).
Allikas: Tõlge artiklist BME veebilehel.