Vaata peasisu

Ekspordi fookusriikide programm panustab virtuaalteenustele

EASi ja KredExi ühendasutus
22. oktoober 2020
3 min

Eelmisel aastal määratlesid EAS, erialaliidud ja ettevõtjad kolm peamist ekspordi fookusriiki, mille vastu tunnevad Eesti ettevõtted enim huvi ja kus võiks peituda suurim kasutamata potentsiaal – nendeks on Saksamaa, Hiina ja Araabia Ühendemiraadid. EASi rahvusvaheliste ekspordiprogrammide juhi Marge Pihlapuu sõnul on Covid-19 pandeemia maailmamajandust küll tugevalt raputanud, kuid kõik märgid viitavad ekspordivõimaluste jätkumisele.

“Asjad ei liigu sihtturgudel mõistagi enam endise kiirusega, kuid ettevõtjate huvi ekspordi hoogustamise vastu ei ole kuhugi kadunud. Kõik kolm riiki on ka tugevalt investeerinud ettevõtete abipakettidesse, seega on majanduse taastumise väljavaated head,“ kirjeldab Pihlapuu.

Saksamaa

Kuigi kokkuvõtete tegemiseks on veel vara, näitavad Saksamaa suunal EASi teenuseid kasutavate ettevõtete ekspordinumbrid kasvutendentsi. Ülemöödunud aastal moodustas nende ettevõtete müügikäive Saksamaa suunal 25,1 miljonit eurot (ehk 2,8 protsenti Eesti koguekspordist Saksamaale), mullu kasvas see 31,6 miljoni euroni (moodustades 3,5 protsenti ekspordist Saksa suunal).

Pandeemiast räsitud esimene poolaasta tõi eeldatud languse asemel hoopis tõusu – esimese poolaasta ekspordimahud on kasvanud 15,3 miljonilt eurolt 2019. aastal 20,7 miljoni euroni 2020. aastal.

 
Libisev kolme kuu keskmine kasvumäär võrreldes eelmise aasta sama perioodiga

 

Käesolevat ja järgmist ärihooaega iseloomustavad jõuliselt esile kerkivad virtuaalteenused – messid kolivad virtuaalmaailma, samuti ka B2B kohtumised. Digiekspordile keskendub järgmiseks aastaks kavandatud ekspordiprogramm “Süsteemne eksport Euroopas”, samuti on kavas sotsiaalmeediakoolitused Saksamaal väga populaarseks saanud platvormi Xing! paremini tundma õppimiseks. 

Loe ka viimast Saksamaa turu uudiskirja koos majanduse ülevaatega SIIT.

Hiina

Eesti ettevõtetel on Hiina suunal läinud suisa väga hästi. Kui Eesti üldised ekspordimahud langesid aasta esimesel poolel, siis Hiina-suunaline eksport kasvas seitsme kuuga 21 protsenti. Edusamme näitasid seejuures mitmed ettevõtted, kes on EASi teenustest viimastel aastatel tuge saanud, nende seas näiteks olulise tehinguni jõudnud mineraalveetootja Haage Vesi ning esimese konteineri Hiina poole teele saatnud Salvest. Ka paljudel teistel Hiina kasvuprogrammis osalenud ettevõtetel on ette näidata häid tulemusi.

Juulis toimunud virtuaalne allkirjastamistseremoonia Eesti ettevõtte Haage Vesi ja nende Hiina partneri vahel | Foto: EAS

Reisipiirangute tõttu on keeruliseks muutunud Hiina reisimine ning seetõttu on ootele pandud ka Hiina ekspordiprogrammi kontaktreisid, kuid olukorra normaliseerudes taasalgavad ka ettevõtjatele üliolulised võimalused Hiina ettevõtjatega kohtumiseks. Varasemast veelgi olulisemaks on muutunud virtuaalsed lahendused ja e-kaubandus, mistõttu algab juba sel sügisel järjekorras teine koolitusprogramm “Süsteemne eksport Hiina”, mis keskendub just e-kaubandusele. Lisaks toome ettevõteteni veelgi enam virtuaalseid kontaktivahetusi ja -messe, mis aitavad Hiina-suunalisi koostööprojekte edendada ja uusi partnereid leida.

Araabia Ühendemiraadid

EAS alustas eksporti toetavate teenuste osutamist AÜE suunal käesoleva aasta alguses, et aidata sealsele turule sisenevatel Eesti ettevõtetel võimalikult hästi valmistuda Dubai Expoks. Edu saavutamiseks on oluline mõista turu toimimist ja klientide ootusi, analüüsida võimalikke müügikanaleid, kohtuda potentsiaalsete partnerite ja klientidega ning pälvida kõik turul tegutsemiseks nõutavad load ja sertifikaadid. Nendest vajadustest lähtudes on EAS loonud teenuste paketi, mis toetab Eesti ettevõtjaid AÜE turule sisenemisel, samuti on abiks väga tugev kohalike partnerite võrgustik.

Expo lükkumine aastasse 2021 on küll pikendanud ettevalmistusaega, kuid on samas teinud ka ärisuhete loomise keerulisemaks. EASi fookuses on täna eelkõige virtuaalsed teenused, selleks korraldatakse AÜE turule suunatud kõrgetasemelisi veebiseminare ning virtuaalseid kohtumisi.

Põhjalikku Araabia Ühendemiraatide majanduse ülevaadet loe viimasest AÜE uudiskirjast SIIT

 

Jaga postitust

Tagasi üles