Vaata peasisu

Ekspert: energiakriis tõukab digipööret tagant

EASi ja KredExi ühendasutus
22. september 2022
3 min

Lühikese ajaga kõrgustesse kasvanud energia- ja toormehinnad on pannud ettevõtted proovile. Kriis on sundinud ettevõtteid leidma nutikaid viise olemaks ressursitõhusam – ühe lahendusena vaadatakse uute tehnoloogiate suunas.

Käimasolevad kriisid on pannud ettevõtted küll keerulisse seisu, kuid tõukavad omakorda tagant digitaliseerumist, selgub Swedbanki hiljuti koostatud suurest tööstusuuringust. Kõige rohkem pitsitab tööstuste juhte konkurentsivõimelise omahinna tagamine, kiiresti kerkinud elektrihinnad ja ka tooraine hinnaga seotud riskide juhtimine. Sellest tulenevalt peab lausa 88 protsenti ettevõtteid üheks oma prioriteediks eelseisvatel aastatel efektiivsuse tõstmist. 

“Eesti ettevõtted on juba tublilt omaks võtnud sensor- ja ERP-lahendused ning automatiseeritud tehnoloogiad, nagu näiteks CNC pingid ja automatiseeritud tootmisliinid. Üha enam ettevõtteid vaatab tööstusrobotite, masinõppetehnoloogiate, asjade interneti ja 5G suunas,” kirjeldab EASi ja KredExi ühendasutuse digitaliseerimise teemajuht Kersti Kuusksalu. 

Tema hinnangul on samas mõnevõrra üllatav, et Eesti ettevõtted ei ole loonud omavahel tugevat seost uute tehnoloogiate kasutuselevõtu ja arendamise ning kestlikumaks muutumise vahel. „Efektiivsem ressursside kasutus, tootmiskadude- ja jäätmete vähendamine, töökeskkonna parandamine ning taastuvenergiale üleminek tähendavad erinevate tehnoloogiate kasutuselevõttu ehk oma olemuselt nii digitaliseerimist kui ka automatiseerimist,“ ütleb Kuusksalu. 

EASi ja KredExi ühendasutuse digitaliseerimise teemajuht märgib, et kõrgete energiahindade valguses on suurenenud huvi ka digitaliseerimise teenuste ja toetuste vastu. Näiteks on menukas aasta lõpus juba neljandat korda startiv digitaliseerimise meistriklass, kust on aja jooksul abi saanud üle poolesaja ettevõtte. “Oleme programmis näinud väga erineva digivõimekusega ettevõtteid: nii neid, kes alles liiguvad Exceli tabelitest ERPi, kui ka ettevõtteid, kelle väljakutse seisneb kümnete erinevate digilahenduste integreerimises. Oma valdkonna tippkoolitajate ja personaalsete mentorite läbi oleme saanud abiks olla mõlemale.”

Tutvu meistriklassi läbi teinud ettevõtete kogemusega:

Seekordne meistriklass erineb varasematest selle poolest, et on esmakordselt avatud ka teenusettevõtetele. Kersti Kuusksalu sõnul näitas koroonapandeemia, et digitaliseerumist ei ole vaja kiirendada ainult enam tööstusettevõtetes, vaid uute tehnoloogiate kasutuselevõtu vajadus on ka teenuseid pakkuvatel ettevõtetel. 

„Teenusettevõtete digitaliseerimine tähendab suures osas vaid tarkvaralise poolega töötamist. Tööstusettevõtetes tuleb aga lisaks tarkvara rakendamisele ka füüsiliste objektidega – seadmete, toodete ja ka tootmishoonete – seotud andmed digitaalsele kujule viia, et reaalajas protsesse juhtida,“ selgitab Kuusksalu.

Tahad optimeerida ettevõtte protsesse ja vähendada ressursside raiskamist? Kandideerimine EAS Digitaliseerimise meistriklassi on avatud kuni 4.10 nii TÖÖSTUS- kui TEENUSETTEVÕTETELE. Lisainfo ja kandideerimine: www.eas.ee/digimeistriklass

Jaga postitust

Tagasi üles