Vaata peasisu

Eksperdiga ekspordituru vallutamine lisab kiirust ja julgust

EASi ja KredExi ühendasutus
25. aprill 2022
5 min
A young man standing with a crate of apples in his hands.

Oleme ettevõtjate toetamiseks loonud teenuse, mille abil saab ettevõtetesse kaasata rahvusvahelise kogemusega ekspordivaldkonna eksperte, kes toovad ettevõttesse teadmisi turgude ja trendide kohta. Eksperdi abi on oma eksporditegevuse hoogustamisel kasutanud ka valmismajade tootja Matek ning õunajookide villija Öun Drinks.

Eksperdi kaasamine kiirendas Saaremaa joogitootja ekspordistrateegia elluviimist

Öun Drinksi jaoks ilmus võimalus radarile täiesti õigel hetkel, sest käsil oli ettevõtte ekspordistrateegia koostamine. Ettevõtte ekspordijuhi Piret Ahuni sõnul ei pidanud ettevõte oma tegevusi ümber planeerima ning pigem õnnestus saada EASi toetus tegevustele, mida oleks igal juhul pidanud ka iseseisvalt tegema. “Meie jaoks on olulised Norra ja Rootsi turud, kuhu laienemiseks kasutasimegi väliseksperdi abi. Ekspert aitas meil paremini mõista Norra turgu, mis erineb teistest Skandinaavia riikidest juba seetõttu, et ei ole Euroopa Liidu liikmesriik – näiteks on seal ka õunad maksustatud. Samas saime kinnitust, et Rootsi on meie jaoks vägagi perspektiivikas turg, kuhu meie tooted sobivad suurepäraselt,” selgitab Piret.

Kuigi kogemus Rootsi turult oli Piretil juba varemgi olemas, aitas kaasatud ekspert paremini mõista sealset karastusjookide turgu ning tarbijate eelistusi. “Meie poolt valitud eksperdiga oli meil varasem koostöökogemus, eelistasime väga tugevat strateegi, kes on aidanud ühel Rootsi ettevõttel vallutada Skandinaavia turgu.” Müügivõitudeni jõudmine võtab eksporditurgudel aega, seega on veel vara üles lugeda käegakatsutavaid tulemusi. “Kuid eksperdi toel jõudsime brändi uuendamiseni ning tema abiga muutsime ka tooteportfelli. Lisaks kaasnes hulgaliselt muudatusi ka teistes valdkondades.” Kui Norra on nihkunud tänu sisukale turuluurele ettevõtte prioriteetides tahaplaanile, on Öun Drinksil kavas käesoleval aastal ette võtta täiemahuline Rootsi turu vallutamine.

Joogitootja tegevjuhi Ainar Sepa sõnul oleks ettevõte pöördunud eksperdi poole ka ilma EASi toetuseta, kuid eksperdi kaasamise meede aitas protsessi märkimisväärselt kiirendada. “Välisturule laienemine eeldab ettevõttelt tõsist investeeringut nii rahaliselt kui ajaliselt, leppida tuleb vähemalt 1,5-aastase ettevalmistusperioodiga,” tõdeb Ainar. “Üleöö ei juhtu midagi, seepärast on igasugune kiirendus kuldaväärt abi – muidu võib kannatlikkus otsa saada.” Ka teadmine, et mõnele turule laienemine ei ole hetkel hea mõte, on väga kasulik info ja väärt tulem.

Pilt: Öun Drinks

“Julgen soovitada eksperdi kaasamise teenust kõigile, kellel on kindel plaan asuda eksportima välisturule. Oleme Rootsi turgu juba pikalt kaalunud, kuid peame realistlikult hindama ka kaasnevaid mahte – ainuüksi ühe jaeketiga sõlmitud lepingu maht võib ületada meie Eesti-sisest müügimahtu kümnekordselt,” märgib Ainar. Kuigi eksperdi kaasamise edukus sõltub mõistagi ka eksperdi enda ekspertiisist ja kontaktivõrgustikust, on igal juhul tegemist ettevõtte jaoks kasuliku algatusega. “Kui teha koos eksperdiga läbi ühele turule laienemise teekond, on järgmistele turgudele laienemise ette valmistamine juba oluliselt lihtsam.”

Matek sai eksperdilt abi uute kontaktide loomisel keerulistes oludes

Valmismajade tootja Mateki müügidirektor Kaarel Väer hindas eksperdi kasutamise võimaluse juures väga kõrgelt vähest kaasnevat bürokraatiat. “Ettevõtetele pakutakse iga päev võimalust lüüa kaasa erinevates toetusprogrammides, kuid liigse bürokraatia ja paberimajanduse pärast jäävad paljud neist tähelepanuta. Ekspordispetsialisti programm paistis silma hea erandina, sest aruandlusele on lähenetud mõistlikult”.

Pilt: Matek

Matek kasutas eksperti oma tegevushaarde laiendamiseks Saksamaa turul, mis on ettevõtte jaoks üks olulisemaid sihtturge. “Oleme tänaseks töötanud selle turu nimel üle kahe aasta ja täitnud mitmeid vahe-eesmärke,” selgitab Kaarel. Matek on teadaolevalt esimese Eesti ettevõttena ehitamas mitmeid kortermaju Berliinis, asutanud koos oma Saksa partneritega tütarettevõtte kortermajade tehaseliseks renoveerimiseks ning ette valmistamas ka esimesi uusehitiste projekte moodulkonstruktsioonis.

Eksperdi kaasamise projekti alguses sõlmis Matek kolmepoolse lepingu ettevõtte, sihtturu eksperdi ja projekti haldaja – antud juhul Saksa-Balti Kaubanduskoja – vahel. Lepingu lisas määratles Matek koos konsultandiga projektiperioodi jooksul saavutatavad eesmärgid. Igas projekti etapis annab ekspert ülevaate tehtud tegevustest ning eesmärkide täitmise hetkeseisust – selline aruandlus on ka eelduseks töö finantseerimisele.

Pilt: Matek

Eksperdi leidis Matek kortermajade renoveerimise kontaktvõrgustikust, sest sellele turule ja teenusele näeb ettevõte üht suurimat tulevikupotentsiaali. “Kõige suuremat kasu on meile andnud just eksperdi iganädalane kohalolek ja meie asja ajamine, seda eelkõige pandeemia poolt tingitud keerulistes oludes, kus uute kontaktide loomine on olnud varasemast väljakutseterohkem,” selgitab Kaarel.

Eksperdiga eksporditurule sisenemise teenust soovitaks Kaarel enim just neile ettevõtetele, kelle teenus või toode on juba saavutanud teatud taseme, kuid kes vajavad selle välisturule viimiseks tunnustatud kohaliku eksperdi lisapingutust. “Teenus sobib sellistele ettevõtetele, kes soovivad oma tooteid või teenuseid sihtturul võimendada ja seeläbi oma turuosa suurendada,” julgustab Kaarel teisi kasutama eksperdi kaasamise teenust ekspordipotentsiaali realiseerimiseks.

Rahvusvaheliste ekspertide kaasamise teenus maandab riske, teeb spetsiifiliste teadmistega eksperdi kaasamise ettevõtte jaoks lihtsamaks ning võimaldab säästa eksperdi otsimisele kuluvat aega. Eksperdi kaasamise teenust saab kasutada viiel sihtturul – Rootsis, Norras, Saksamaal, Hiinas ja Araabia Ühendemiraatides.

Uus kandideerimisvoor plaanitakse avada 2023. a kevadel. Loe lähemalt teenusest ja jälgi EASi kanaleid!

Mariann Roos
projektijuht
[email protected]

Jaga postitust