Eestis tegutseb maailmatasemel elektroonikatööstus Incap
„Meie maailmatasemel sisseseadega tehas on ehitatud üles põhimõttel, mis võimaldab oma seadmeid vastavalt klientide eelistustele kiirelt ja lihtsalt muuta. Teenust saame pakkuda nii alustavatele kui ka kogenud elektroonikatootjatele,“ ütleb Kuressaares tegutseva elektroonikatootja Incap Electronics Estonia OÜ juht Otto Richard Pukk, kelle käe all ja EASi toel rühib ettevõte maailma tehnikatippudeni.
Mõne aasta eest jõudis Incap meedia veergudele seoses koondamisteadetega, kui raskustesse sattunud ettevõttest oli sunnitud lahkuma 75 inimest. Tänaseks on ettevõtte majandustulemused teinud strateegia ümberhindamise tulemusena lausa kahekordse kasvu. Ligi 90 protsenti toodangust müüakse ekspordina, peamiselt Norrasse, Soome ja Hiinasse. Ka EAS on saanud ettevõttele tuge pakkuda.
„Tänu EASi teenustele on Eesti elektroonikaettevõtetel, sealhulgas meil, Incapil, õnnestunud väisata mitmeid rahvusvahelisi valdkondlikke suursündmusi, kus avaneb võimalus kohtuda oma ala tipp-tegijatega ja õppida parimaid praktikaid,“ ütleb Pukk, kes soovitab EASi poole pöörduda ka teistel ettevõtetel ja tööstusharudel.
Pukk nendib, et see koostöö pakub ettevõtetele võimalust saada vajalikul hetkel olulist tuge „Olgu selleks siis uued põnevad kontaktid või võimalus osaleda erialastel sündmustel, mis avardavad kindlasti senist vaadet ja inspireerivad veelgi rohkem edasi püüdlema,“ lisab ta.
EASi ekspordinõunik Saksamaal Tiina Kivikas ütleb, et tal jätkub koostööst Incapiga rääkides vaid kiidusõnu: „Olen neid nõustanud seoses Electronica messiga Münchenis ja organiseerinud organisatsioonide külastusi kohapeal. Mis mulle endale väga nende puhul meeldib on see, et nad on avatud ja aktiivsed, oskavad messiaega väga hästi kasutada. Nad tulid messile ka suurema hulga inimestega, mis aitas kohal oldud ajast maksimumi võtta.“
„Uuele turule on alati raske murda, kuid tark ja läbimõeldud tegutsemine ning plaan, avatus, suhtlemine ja kohalolu (messid, kontaktreisid, külastused) aitavad kõik kaasa sellele, et luua kontakte ning jõuda hiljem koostööni kohalike ettevõtetega,“ kiidab Kivikas. „Saksamaa on neil tähelepanu all olnud juba paar aastat ja usun, et järjepideva tegevuse juures pääsevad nad ka Saksa turule sisse. Olen nende suhtes väga positiivselt meelestatud,“ lisab nõunik.
Aktiivsust ja paindlikkust oskavad hinnata ka Incapi kliendid. Ettevõtte juht Otto Richard Pukk selgitab, et erinevalt paljudest teistest rahvusvaheliste juurtega kodumaistest tööstustest tegutseb Incap Eestis täiesti detsentraliseeritud põhimõttel. „Meie Saaremaa tehas on iseseisev, eraldi juhatusega tegutsev üksus, mis võtab otsuseid vastu iseseisvalt ega pea neid rahvusvaheliselt kontserni teiste osapooltega kooskõlastama. See annab meile kiiruse ja paindlikkuse, mida konkurendid sageli pakkuda ei suuda,“ ütleb Pukk.
Käesoleva aasta kevadel avati Kuressaares asuvas Incapi 7300-ruutmeetrises tehases 1,3 miljonit eurot maksma läinud elektroonikaseadmete olulisimate osade tootmisliin, mis aitab tänast tootmisvõimekust kahekordistada ja luua uusi töökohti. Viimase aasta jooksul on loodud 40 uut töökohta ja oma panuse annab igapäevasesse töösse nüüd juba 80 inimest.
„Tunneme siirast heameelt iga uue spetsialisti üle, kes on kas või maailma eri jaost meie tiimiga liitunud ning meiega väikesele Saaremaale suuri tegusid tegema tulnud,“ sõnab Pukk. Suurtest tegudest annab tunnistust ka tõik, et oktoobri alguses kuulutati Incap konkursi Ettevõtluse auhind 2017 aasta piirkonna ettevõtteks. Lisaks on ettevõte Eesti Elektroonikatööstuse Liidu juhatuses.
Pikemas perspektiivis loodetakse kasvatada oma kliendibaasi, hoida stabiilset tootmismahtu ning tuua meeskonda veel rohkem spetsialiste, kelle abil automatiseeritud robootikaga kõrgeimat lisandväärtust luua.
Ekspordinõunike teenustest lähemalt.