Eesti vastutustundlikud turismiettevõtted nüüd äratuntavad tarbijamärgisega „Siin on turvaline“
Kuigi praegu saab turismis pakkuda üksnes majutust ning looduses viibimisega seotud teenuseid, valmistuvad ettevõtted ajaks, kui elu on taas avatum. Üle-eestiline turismiinfoportaal, siseturistile puhkaeestis.ee ja välisturistile visitestonia.com, kogub ühte andmebaasi kõik ettevõtted, kes on liitunud tarbijamärgisega „Siin on turvaline“, mis on teenuste valikul abiks igale reisijale.
Märgist saavad taotleda kõik vastutustundlikud majutus- ja toitlustusasutused, muuseumid ja turismiatraktsioonid, konverentsi- ja seminaripaigad ning sündmused, mis kinnitavad, et järgivad kõiki Terviseameti juhiseid koroonaviiruse leviku tõkestamiseks. Märgise eesmärk on suurendada külastaja usaldust turismiteenuste pakkujate vastu.
„Loomulikult on reisimist taastades peamine lootus vaktsineerimisel ning üleeuroopalisel ja globaalsel tervisepassil, kuid paralleelselt nende arengutega ei saa jätta kõrvale teenusepakkumise sisu, mille vastu iga külastaja tunneb lähiajal kõrgendatud huvi,“ ütles EASi turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik. Lepik rõhutas, et kuigi märgis on ettevõtjal, pole turvaline teenus võimalik kliendi panuseta: „Et märgis ei kujuneks ainult deklaratsiooniks, peab klient lugu pidama ettevõtte võetud kohustustest, teistest klientidest ja lõpuks iseenese tervisest. Samuti annab teenuse tarbija kõige vahetumat tagasisidet, kas kiites või osutades puudustele, mida ettevõte saaks paremini teha. See on koostöö viiruse vastu ja normaalse elu nimel,“ sõnas Lepik.
Turvalisuse märgisega tulid läinud aastal välja Pärnu ja Tartu, kus ettevõte kinnitas teenuse turvalisust ja sihtkoht soovitas turvalise teenuse pakkujat. Lepiku sõnul ei hakanud riik seda sektoris sündinud initsiatiivi lõhkuma, vaid jätkas sama lähenemist, kus konsultatsiooni ja märgiseid jagavad Eesti turismipiirkonnad ja erialaliidud, kes on ettevõtetele kõige lähemal. Turvalise teenuse tarbijamärgis põhineb ettevõtte enesehindamisel. Ettevõte kinnitab viirust vältivate abinõude täitmist ja taotleb märgist kohalikult turismipiirkonnalt või valdkondlikult erialaliidult. EASi turismiarenduskeskusel on koordineeriv roll, pakkudes ühtseid kriteeriume märgise haldajatele ning kaasates kõiki turismipiirkondi ja -valdkondi.
Tänaseks on märgisega liitunud erialaorganisatsioonidest näiteks Eesti Turismifirmade Liit, Maaturism, Toidutee, Kultuuritee, Eesti Peakokkade Ühendus ja Eesti Spaaliit; turismipiirkondadest lisaks Pärnule ja Tartule ka Tallinn, Ida-Virumaa, Visit Peipsi, Järvamaa, Põltsamaa, Põlvamaa, Saaremaa, Setomaa, Võrumaa, Lahemaa, Lääne-Virumaa, Rakvere, Raplamaa, Läänemaa. Märgise omanikke on puhkaeestis.ee/visitestonia.com andmebaasis juba 102, taotlejaid 284.