Eesti rahvusvaheline maja räägib olulistel teemadel. Jaanuaris fookuses: tööõiguse veebiseminar
23. jaanuaril kell 16.30 räägime Eesti rahuvsvahelise maja korraldataval veebiseminaril koos Legidi spetsialistidega tööõigusest.
“Tööõigus kui teadmine välistalentide seas Eestis võiks olla kordades tugevam. Seda taiplikust on vähe, sest inimestel on peas mesinädalate periood, kus ei süveneta või ei taibata küsida kõiki nüansse või vajalikke nurki läbi käia,” kirjeldab Eesti rahvusvahelise maja nõustamisspetsialist Sandra Rebane ja lisab, et välistalentidele on tekkinud probleeme puhkeaegade arvestamisega või puuduliku ja lausa kahjuliku töökeskkonnaga.
“Viimase puhul selgituseks, et tööandja viis tehases läbi muudatused valgustite muutmisega, mis oli niivõrd eredad, et pärast viit kuud töötamist, rikkus valgustus noore naise silmad. Tööandja viga ei tunnistanud ning naine pidi leidma abi juristi käest,” sõnas Rebane. Kuna Eesti rahvusvaheline maja korraldab antud veebiseminari teatud regulaarsusega, loodame jõuda just nende välismaalasteni, kellel on murekohti või arusaamatusi, mis on nende õigused Eesti tööturu maastikul.
Oma õiguste ja kohustuste hästi tundmine on vajalik mitte ainult töötajale vaid tööandjale
“Oma õiguste ja kohustuste hästi tundmine on vajalik mitte ainult töötajale vaid tööandjale. Väga tihti on olukordi, mil mõlemad pooled ei tea kuidas õigesti käituda ning hakkavad välja mõtlema lahendusi mis on rangelt vastuolus Töölepingu seadusega ja kohtupraktikaga,” sõnas Legidi jurist Georgi Džaniašvili.
“Legidi loomise mõtte tuli taskukohase ja turvalise õigusabi saamise nõudlusest. Üks Legidi asutajatest on oma ametilt jurist ning väga hästi teab kui raske on aeg ajalt leida kvalifitseeritud õigusabi mitte oma koduriigis. Ainuke koht, kuhu inimene võis pöörduda varem oli Google otsingumootor, aga seal on ainult veebilehed ja teadmata inimeste arvamused. Seega oli Legid asutajatel väga selge pilt kuidas seda nõudlust katta,” sõnas Džaniašvili.
Legid on platvorm, kust saab igalt poolt maailmas professionaalset ja pädevat õigusnõu taskukohase hinnaga. Legid ühendab õigusnõu otsivad kliendid juriidilisi probleeme lahendada oskavate juristidega.
“Legid väga hoolib õigusabi kvaliteedist ning seega kõik Legidi juristid on sertifitseeritud ja tõendatud professionaalid, kes läbivad põhjaliku kontrollprotsessi. Meie kvaliteedikontrolli partnerid Balti riikides ja Poolas kontrollivad iga juristi isikut ja kvalifikatsiooni, et tagada vastavus kompetentsuse rangetele standarditele,” lisas Georgi Džaniašvili.
“Legid kaitseb kliente teenuste eest, mis ei vasta nende rangetele kvaliteedinõuetele. Kui klient pole teenuse kvaliteediga rahul, võib ta Legidi rakenduse meeskonnale esitada vaidlustusnõude. Legidi pühendunud kvaliteedikontrolli partnerid vaatavad kliendi juhtumi üle ning teevad vaidluse aluseks olevate asjaolude põhjal õiglase ja erapooletu otsuse,” sõnas Džaniašvili.
Miks peab tööõigusest rääkima?
“Esiteks peame mõistma, et iga inimene, kes valdab eesti keelt, ei tea oma õigustest ja kohustustest rohkem kui sellest on kirjas tema töölepingus. Isegi mitte kõik inimesed ei loe lepingut enne allkirjastamist. Kahjuks lepingu analüüs piirdub ainult töötasu ja tööaja punktidega. Mida rohkem me räägime töösuhete põhilistest probleemidest, seda rohkem see jääb inimestele meelde ning juba teatakse, kuidas vähemalt mitte olukorda raskendada. EL-s on väga lihtne liikuda ühest riigist teise ning töötada, seega tööjõu migratsioon on vältimatu. Kui me soovime, et meie riigis inimesed elaksid turvaliselt, peame tagama õigusselguse ning inimesi harima,” rõhutas Džaniašvili.