Vaata peasisu

Eesti meditsiinitehnoloogia ettevõtete esimesed sammud, et siseneda Aafrika turule

EASi ja KredExi ühendasutus
24. aprill 2023
2 min

Kui töötate välja meditsiinitehnoloogia lahendust ja soovite oma äritegevust välisturgudel laiendada, mõelge Aafrika peale, kus toimub praegu palju. EASi ja KredExi ühendasutuse Ida-Aafrika riikide esindaja ja ekspordinõunik Joel Karubiu räägib, millised peaksid olema esimesed sammud, et Aafrika turule siseneda.

Eesti idu- ja kasvuettevõtted pakuvad tervishoidu puudutavatele probleemidele mitmeid lahendusi, aga millist innovatsiooni on Aafrikas vaja? Joel Karubiu sõnul on Aafrikas kitsaskohaks kvaliteetsete terviseteenuste taskukohasus ja kättesaadavus, nii et seal on suur vajadus digitaalsete lahenduste järele.

Aafrika on suur ja kui mõelda välisturgudele, on kindlasti keeruline valida, millistele riikidele keskenduda. Karubiu soovitab vaadata nende riikide poole, kus digitaalse tervishoiu mõiste pole võõras, kus juba on sellel alal tegutsejaid ning mille valitsusel on valdkonnas suhteliselt hea poliitika ja strateegia. Praegu on selles suhtes esirinnas Lõuna-Aafrika Vabariik, Keenia ja Ghana.

„Oluline on arvestada ka keelt ja kultuuri,“ lisab ta. „Aafrikas on prantsuskeelseid riike, kus on ehk head võimalused äri laiendamiseks, aga takistuseks võib saada keel – kui Eesti ettevõttel ei ole meeskonnas prantsuse keele oskajat või tema lahendus ei sisalda prantsuse keelt, siis on asi keeruline.“

Eesti meditsiinitehnoloogia ettevõtete võimalused Aafrika turule sisenemiseks sõltuvad suuresti sellest, millist tüüpi lahendust pakutakse ja kui palju eeltööd on ettevõte valmis tegema.

Joel Karubiu toob välja neli esimest sammu:

  1. Õppige tundma kohalikku tervishoiusektorit, sh avalikku ja erasektorit ning eri allsektorite (nt tarneahel, tervishoiuteenuste osutamine, koolitus jne) vastutusalasid. Nii saab selgeks, kas teie lahendus sobib sellele turule.
  2. Kui olete kindel, et teie lahendust saab ühes või teises riigis kasutada, külastage seda, et kultuuri ja kohalikku keskkonda paremini tundma õppida.
  3. Võtke ühendust kohalike sidusrühmade ja turuosalistega, kes võiksid teid toetada, kui te kohalikule turule sisenete. Abi võib seisneda nii nõuannetes kui ka kontseptsiooni tutvustamises ja arendamises. Võimalusel kohtuge võimaliku partneriga isiklikult, et arutada lahendusi ning plaane.
  4. Kui sisuline pool toimib, siis uurige, mida on vaja teha oma toote või ettevõtte registreerimiseks.

EASi ja KredExi ühendasutusel on Keenias koostööpartnerid, kes annavad Aafrika turust huvitatud Eesti ettevõtetele rohkem teavet. Võtke julgelt ühendust!

Joel Karubiu
Ekspordinõunik (Aafrika)

+254 7038 69879
[email protected]

Keeled: inglise keel, suahiili keel

Jaga postitust

Tagasi üles