Vaata peasisu

Eesti liigub Aasia suunal maagilise miljardi poole

EASi ja KredExi ühendasutus
12. jaanuar 2022
4 min

Aasia on maailma suurim majandusregioon, millel on potentsiaali kujundada globaliseerumise järgmist etappi. Aastaks 2040 võib Aasia osakaal maailma SKTst kasvada enam kui 50 protsendini ning umbes 40 protsendini globaalsest tarbimisest. Regiooni kasv muutub seda laiapõhjalisemaks ning kestlikumaks, mida rohkem piirkonna majandused omavahel integreeruvad.

Aasia keskuses näeme aasta-aastalt Eesti ettevõtete üha suurenevat huvi Aasia suunal ja hüppelist eksporditulu kasvu. Ajal, mil Euroopa Liidu ekspordikasv jäi 2021. aastal 12,7 protsendile, kasvas Eesti eksport Aasiasse koguni 27 protsenti (Eurostat, jaanuar-oktoober 2021).

Aasia ja Kaug-Ida majanduskomisjoni andmetel kasvavad Aasia-Vaikse ookeani piirkonna impordimahud alanud aastal 7 protsenti, moodustades 37 protsenti kogu maailma impordimahust. Selle fakti ignoreerimine tähendaks huvi kaotamist elanikkonna vastu, mis tarbib enam kui kolmandiku globaalsest impordist. Lisaks on Euroopa Komisjoni asepresident Josep Borrell öelnud möödunud aasta sügisel, et maailma raskuskese on liikumas Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna suunas nii geomajanduslikus kui ka geopoliitilises mõttes. „Euroopa Liidu ja Aasia tulevikud on omavahel läbipõimunud,“ märkis Borrell septembris. Me ei saa ja ei lase neil võimalustel Eestist mööda minna.

Süsteemne lähenemine ekspordile toob tulemusi

Globaalsed trendid, mille kohaselt on toimumas nihe kaupade tootmisega seotud tarneahelatest piiriüleste teenuste kaubandusele, on Aasias erakordselt silmatorkavad. Seepärast kujundame ka EASis oma teenuseid vastavalt turul toimuvatele muutustele, näiteks on tänavuse „Süsteemne eksport Hiinasse“ programmi fookuses just teenuste eksport.

Aasia turu dünaamika iseloomustamiseks leidub ka Eestis mitmeid häid näiteid. Möödunud aastal tarnis E-Piim Hiina suunal 8 miljoni euro väärtuses tehniliselt erakordselt keerukat eksporditoodet, nimelt vadakupulbrit. Vaid kaks aastat varem oli E-Piima sama tootegrupi ekspordimaht Hiina suunal ümmargused 0 tonni. Euroopa Liidu andmetele tuginedes saame väita, et üks miljon eurot eksporti väljapoole Euroopa Liitu võrdub 13 uue töökoha loomisega. See väljendub ilmekalt E-Piima uutes laienemisplaanides, mille kohaselt rajatakse Järvamaale uus tehas.

Teine hea näide on siidritootja Kodas, mille tehas avati alles 2020. aastal kolme Balti riigi peaministri poolt. Kodas läbis samal aastal ka EASi “Süsteemse ekspordi” täiendprogrammi ning kasutas EASi tuge Hiinas messidel ja ärikohtumistel osalemise tõhustamiseks. 2021. aastal saatis Kodas juba esimesed saadetised eestimaist käsitöösiidrit ja -veini Hiina turule, lootusega laieneda peagi ka teistele Aasia turgudele.

Aasia keskus sihib miljardi täitumist

Pandeemiast räsitud ja küllaltki rangete piirangutega Aasia hiigelturg esitab EASi Aasia keskusele julgeid väljakutseid ka täna, eeldades valmidust olla paindlik, uuendustele avatud ja leidlik. Muuhulgas tähendas see esimese 3D-messi korraldamist Hiinas, virtuaalset visiiti Singapuri ja valmisolekut pidevaks hübriidtööks kultuurides, kus näost-näkku kohtumised on usaldusväärse partnerluse loomise aluseks.

Sellele vaatamata kujunes möödunud aastast Eesti jaoks siiani suurima ekspordimahuga aasta Aasia suunal. Ootame 2021. aasta ekspordimahuks Aasia suunal ligi 750 miljonit eurot, mis on 10 protsenti enam eelmisest aastast – ning seda vaatamata kahele järjestikusele COVID-19 aastale, kõigi aegade kõrgeimatele logistikakuludele ning Hiina väga piiranguterohkele koroonapoliitikale.

EASi Aasia keskus jätkab ka aastal 2022 ettevõtetele konsultatsiooniteenuste pakkumist nii Tallinnast kui Aasia riikidest kohapealt, et toetada ettevõtteid proaktiivselt ja põhjalikult kogu teekonna vältel alates ekspordiks valmistumisest kuni eksporditurul laienemiseni.

Toetame ettevõtteid kõikjal Eestis läbi nõustamisteenuste, turuanalüüside, ekspordipartneri taustakontrollide ja sihtotsingute ning teiste teenuste osutamise – olenemata sellest, kas ettevõte on Aasiat alles uudistamas või juba oma tegevust seal jõudsalt laiendamas. Lisaks oleme ka tänavu korraldamas arvukalt virtuaalseid B2B-üritusi, koolitusi, VIP-visiite, kontaktreise ning ühisstende rahvusvahelistel messidel.

EASi Aasia keskus on Eesti suurim Aasia-suunalise ettevõtluse kompetentsikeskus, mille fookusturud Aasias on Hiina, Jaapan, Singapur ja India. Lisaks juba tegutsevatele ekspordinõunikele Aasias ja ekspertidele Tallinnas, alustab jaanuaris Aasia keskuse heaks tööd Seoulis resideeruv Lõuna-Korea ekspordinõunik Soonhee Bae. Oleme ka põhjalikult analüüsimas Eesti ettevõtete jaoks parimaid kaubandusvõimalusi kõikjal Kagu-Aasias, et jõuaksime veelgi kiiremini meie strateegilise eesmärgini – et Eesti ekspordimaht Aasiasse ulatuks ühe miljardi dollarini juba aastaks 2023.

Jaga postitust

EASi ja KredExi ühendasutus