Eesti kaitsetööstuse targad lahendused vähendavad inimeste arvu lahinguväljal
Alanud nädalal esitletakse Abu Dhabis Eesti kaitsetööstusettevõtete innovaatilisi militaartooteid. Mehitamata süsteemide näitusel UMEX esitletavad Eesti kaitsetööstuse tooted on suunatud inimressursi vajaduse vähendamisele nii lahinguväljal kui piirivalves.
Eesti ühisstendil on väljas droonide ja simulaatorite arendaja Eli, piirivalvesüsteemide tootja Defendec ning autonoomse roomiksõiduki looja Milrem. Näitusel osalevate ettevõtete juhtide sõnul paistavad Eesti kaitsetööstusettevõtted välja nii oma ideedega kui ka oskuste ja kogemustega nende teostamiseks. Eesti kaitsetööstusest on kujunemas nii küberkaitse kui tarkade tehnoloogiate eestvedaja ning viimastel aastatel on eksporditurgudel ka märkimisväärset edu saavutatud.
Eestis kaitsetööstuse aasta ettevõtte tiitli pälvinud Defendec on Abu Dhabis väljas autonoomse ja täisautomatiseeritud maismaa piirijälgimise süsteemiga Smartdec, mis on juba kasutusel rohkem kui 20 riigis. “Tegemist on ühtse piirijälgimise süsteemiga, mis annab oluliselt parema situatsiooni teadlikkuse. Meie poolt välja töötatud integreeritud kontseptsiooni keskmeks on patareitoitel raadiosidel töötavad sensorid, mida saab siduda droonide, mehitamata sõidukite, kaameratornide ja radaritega,” selgitas Defendeci juht Jaanus Tamm.
Eli müügijuhi Gerry Saarepi sõnul on nad varem Emiraatides toimunud messidel näidanud tõusvaid laskemärke HARDY ja liikuvat laskemärki HARDY M, mehitamata õhusõidukite komplekti SWAN, relvade tagasilöögi simulaatoreid ja UAV-de stardikatapulti. Seekordsel UMEXil esitleb Eli multirootor droonide komplekte ELIX-XL.
Milremi juhatuse esimehe Kuldar Väärsi sõnul on ettevõtte poolt arendatud mehitamata roomiksõiduk, maailmas ainulaadne oma modulaarsuse ja sellest tuleneva laia kasutusala tõttu. Erinevalt olemasolevatest mehitamata sõidukitest, mis on mõeldud ühe kindla ülesande täitmiseks, saab THeMISt kasutada erinevate pealisehitustega nii tuletoetuseks, luureks kui ka lahingmoona transpordiks ja ka näiteks haavatute transportimiseks ohutusse alasse. “Targad autonoomsed rakendused muudavad 5-10 aasta perspektiivis oluliselt sõjaliste võimekuste arendamist ja rakendamist. Eriti kiiret arengut tõotab lähiaastail just autonoomsete maismaaplatvormide areng,” lisas Väärsi. Milremi loodud hübriidajamiga mehitamata roomiksõiduk THeMIS on tänaseks edukalt läbinud esmased testsõidud nii Eestis kui ka Singapuris.
Eesti ettevõtete osalemist riikliku ühisstendiga toetab EAS Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist.