Vaata peasisu

Eesti ja Soome püüavad esmakordselt koos Guinnessi maailmarekordit saunatamises

Piret Malv
10. mai 2024
3 min

Veidi vähem kui kuu aja pärast, 8. juunil tähistavad eestlased ja soomlased erilisel moel rahvusvahelist saunapäeva, püstitades koos Guinnessi maailmarekordi „Enim fotosid saunas viibivatest inimestest Facebookis 1 tunni jooksul“. Et kaks sõbralikku saunarahvast ühiselt rekordi tehtud saaksid, kütame saunad kuumaks, naudime saunatamist terve päeva jooksul ning postitame saunas tehtud pildid vahemikus kl 19–20 ühiselt Facebooki.

„Armastus saunatamise vastu ühendab läbi ajaloo meie inimesi ja kaht riiki. Ootame saunalavadele tuhandeid inimesi, et saaksime rekordi püstitatud. Iga saunaline loeb! Nii saame oma saunatamisrõõmu ja kultuuripärandi olulist osa tutvustada kogu maailmas,“ tutvustas Visit Estonia juht Anneli Lepp Guinnessi projekti. „Heaolu- ehk wellness-turism on üks kiiremini kasvavaid turismiliike maailmas, mis ühendab reisimise tervislike tegevustega. Ka Eesti soovib sellest trendist osa saada: rekordi kaudu toome tähelepanu meie regiooni unikaalsele saunakultuurile, mis on tervist toetav ja hooajast sõltumatu, saunas käia saab igal ajal ja ilmast olenemata. Toome sauna maailmakaardile ning meelitame nii siia rohkem terviseturiste,“ lisas Lepp.

„Soome ja Eesti jagavad paljusid meeldivaid asju, ent saunatraditsioon on nende seas kindlasti üks olulisemaid. Olen veendunud, et soomlaste jõudmisel maailma õnnelikemate rahvaste etteotsa on tihedal saunaskäimisel oma osa,“ rääkis Soome Saunaseltsi juht Janne Koskenniemi. „Eesti ja Soome on loomulik paar saunatamise maailmarekordi saavutamiseks. Usun, et rekordi püstitamine aitab ka teiste rahvaste seas saunatamise kasulikkuse vastu suuremat huvi äratada,“ sõnas Elin Priks, saunaentusiast ja Eesti Maaturismi Ühingu poolt sauna-aasta 2023 korraldaja.

Osalema on oodatud kõik, kellel on Facebooki konto. Pole oluline, kas saunataja külastab mõnda avalikku sauna, spaad või veedab pere-sõpradega aega koduses saunas. “Oodatud on ka kõik inimesed, kes elavad välismaal, kuid kellel on võimalus sauna kasutada. Oluline tingimus rekordi püstitamisel on vaid see, et arvesse läheb iga kasutaja kohta üks üles laaditud foto, mitte inimeste arv pildil. Seega peavad kõik saunas käinud inimesed tegema eraldi postituse selleks loodud Facebooki lehele, mis avaldatakse mõned nädalad enne sündmust,” märkis Lepp, pannes inimestele ka südamele, et rekordi arvestuseks sobilikel fotodel ei tohi olla katmata inimesi – igaühel peavad olema seljas ujumisrõivad või ümber saunalina. Lisaks on oluline, et saunakeskkond oleks pildil äratuntavalt olemas.

Saunapäeva tähistatakse Soomes juuni teisel laupäeval alates 1986. aastast, rahvusvahelisel tasandil tähistatakse seda alates 1995. aastast. Eestlased on oodatud selle tavaga liituma põneval moel, tegutsedes koos soomlastega maailmarekordi saavutamise nimel. Soomlastel on viimasest ajast kogemus olemas: 2019. aastal tegid nad Guinnessi rekordi „Kõige rohkem eri rahvusi saunas“.

Guinnessi rekordi tarbeks saunafotode postitamine toimub vahemikus kl 1920 ja selleks vajalik Facebooki erileht avalikustatakse paar nädalat enne üritust. Saunarekordi ellukutsujad ja korraldajad on Visit Estonia, Eesti Maaturismi Ühing, Suomen saunaseura ja Rahvusvaheline Saunaliit ISA. Rahvusvahelise Saunaliidu liikmed on nii Soome kui ka Eesti.

Rohkem infot ja registreerimisvormi leiad SIIT. Registreerunutele saadetakse jooksvalt ürituse kohta lisainfot ja meeldetuletus pildi üleslaadimiseks õigel ajal.

Jaga postitust

Tagasi üles