Vaata peasisu

Eesti ja Saksamaa sõlmisid koostööleppe e-valitsemise edendamiseks

EASi ja KredExi ühendasutus
24. november 2022
3 min

Oktoobris sõlmisid EAS ja GovTech Campus Germany (GTC) kaheaastase leppe innovatsioonipartnerluseks, mille raames korraldatakse erinevaid üritusi, töötubasid ning muid tegevusi Eestist pärit e-valitsemise valdkonna idufirmade, digitoodete ja -lahenduste tutvustamiseks Saksamaa ettevõtjatele ning valitsusasutustele.

GTC on Berliinis asuv e-valitsemise (govtech) keskus, mis aitab identifitseerida, ehitada ning skaleerida e-valitsemise valdkonnas parimaid tehnoloogialahendusi ja uuendusi Saksamaa avaliku sektori jaoks. Partnerluse eesmärk on mõlema organisatsiooni kompetentside ühendamine ühisürituste korraldamiseks, et tuua Saksamaa aruteludes avaliku valitsemise moderniseerimise ja digitaliseerimise üle rohkem esile Eesti e-valitsemise ökosüsteemi edulugu. GTC rahastajateks on Saksamaa föderaalvalitsused, liidumaad ning tehnoloogiasektori ettevõtted.

E-valitsemine on suurima mõjuga valitsemismudeli muutus ajaloos

Seitsme kuu jooksul on GTC kujunenud Saksamaa valitsemise ja haldamise innovatsiooni ja tehnoloogia platvormiks. GTC juhi Lars Zimmermanni sõnul on tehnoloogiate mõju valitsemisele ja avalikule haldusele potentsiaalselt suurema mõjuga kui mistahes muu valitsemismudeli muutus ajaloos. “Me oleme kõik suundumas uude tehnoloogiapõhisesse demokraatiasse, mida ehitame samal ajal edasi liikudes,” ütleb Zimmermann. GTC muudabki digitaalseid innovatsioone ja tehnoloogilisi lahendusi Saksamaa omavalitsustele ja avalikule sektorile kättesaadavaks, skaleeritavaks ja kasulikuks.

GovTech Campus on ehitamas skaleeritavas raamistikus uut valitsemise innovatsioonimudelit ning digitaalset katselava, pakkudes kõiki ressursse, mida valitsused ja tehnoloogiaettevõtted vajavad muutusi ellukutsuvate projektide teostamiseks. “Nii saame demokraatia edendamiseks skaleerida lahendusi üle kogu valitsemisahela, alates föderaalsest ning regionaalsest kuni munitsipaaltasandini,” selgitab Zimmermann.

Kahtlustamise asemel tuleb asuda koostööle

GTC kaudu soovivad nii Saksamaa föderaalvalitsus kui ka liidumaad ehitada ühise innovaatilise koostöömudeli tärkava e-valitsemise tehnoloogiaid arendava sektoriga, et ligi meelitada parimaid tehnoloogiapartnereid kõikjalt maailmast. GTC avab ettevõtetele ja avaliku sektori  uuendajatele ligipääsu Saksamaa valitsusasutustele ning ka vastupidi. “Usume, et avaliku sektori organisatsioonid ja e-valitsemisega seotud osapooled peaksid lõpetama teineteise kahtlustavalt piidlemise ning selle asemel keskenduma koostööle ja innovatsioonile võrdsetel alustel,” rõhutab Zimmermann. Katselavaks muutuvad programmid “Avatud lähtekood valitsemiseks” ning “Tehisintellekti kasutamine valitsemiseks”, mille raames saavad nii valitsusasutused kui ka e-valitsemise sektor ligipääsu andmetele, oskusteabele ning taristule, mis aitavad neil luua lahendusi, leida uusi ideid ning valideerida skaleeritavaid tooteid kõikides valitsemiskihtides.

Saksamaa on teadupärast tõsistes raskustes avaliku sektori digitaliseerimisega. Eestil on selles vallas üle 20 aasta kogemusi ning jagab oma kogemusi teistega meeleldi. Zimmermanni sõnul ei pea tänu sellele Saksamaal hakkama uuesti ratast leiutama. “Eestil ja ka paljudel teistel riikidel on mitmeid juba kasutuselolevaid lahendusi ning uuendusi, millest Saksamaa võiks kasu saada. Soovime oma lähenemise üles ehitada kolmeastmeliselt – alustuseks soovime õppida lähemalt tundma Eesti saavutusi ning toome Eesti ekspertiisi Saksamaale; teiseks soovime teha intensiivset koostööd võrgustumise näol ning kolmandaks soovime skaleerida Eesti tehnoloogilisi lahendusi Saksamaal.”

E-riigi lipulaevana on Eesti heas positsioonis

GTC liikmete arv kasvab pidevalt, peamiselt Saksamaa erinevate valitsemiskihtide esindajate näol, kelle huviks on leida ja rakendada parimaid tehnoloogilisi ja digitaalseid lahendusi. Saksamaa suurust arvestades võiks tegemist olla ääretult huvipakkuva turuga Eesti IT-ettevõtetele. Zimmermann hindab Eesti võimalusi selles valdkonnas väga headeks, sest e-riigi lipulaevana on Eesti suutnud end näidata parima näitena muutustele orienteeritud juhtimisest, ettevõtlikkusest ning globaalsest mõttemallist, mis põhineb tugevatel demokraatlikel alustel.

Kui soovite rohkem infot Saksamaa turu kohta, siis võtke ühendust EASi Saksamaa esindajaga:

Leana Kammertöns
Ekspordinõunik (Saksamaa)

E-post: [email protected]
Mobiil: +49 1578 6027 016
Keeled: saksa keel, inglise keel, eesti keel

Jaga postitust

Tagasi üles