Vaata peasisu

Eesti Expo 2020 maailmanäitusel: digitaalne, nutikas ja jätkusuutlik

EASi ja KredExi ühendasutus
30. august 2021
4 min

Dubais käib vilgas valmistumine Expo 2020 maailmanäituseks, mille prognoositud külastajate arv on 25 miljonit inimest. 1. oktoobril 2021 avatava Dubai Expo keskmes on kolm suurt teemat: võimalused, liikuvus, jätkusuutlikkus (Opportunity, Mobility, Sustainability). Expo keskväljaku vahetus läheduses asuv Eesti ekspositsioon põhineb kolmel märksõnal: digitaalne, nutikas ja jätkusuutlik.

Expo 2020 ei ole Eesti jaoks mitte ainult kuus kuud kestev maailmanäitus paviljonis – meie ettevõtete tutvustamine läbi kõrgetasemeliste visiitide on alanud juba enne üritust. Nüüd on Eestil ja meie innovaatilistel ettevõtetel võimalus oma kogemusi teiste riikidega jagada. Sihistatud tegevused jätkuvad Pärsia lahe piirkonnas ka peale Dubai Expot.

Vaatamata kuumale ja loiutavale suvele on äritegevus Eesti ja Pärsia lahe piirkonna vahel olnud viimastel kuudel jätkuvalt väga aktiivne. Edu võtmeks võib pidada eelkõige järjepidevat ja sihistatud tegutsemist siinsel turul. Eesti ettevõtted, kes Araabia Ühendemiraatides (AÜE) tegutsevad või riigiga ärialaselt kokku puutuvad, võivad ilmselt kinnitada, et just kannatlikku meelt tuleb varuda, samas tuleb olla valmis väga kiirelt reageerima, kui otsused tehtud saavad.

Kõrgetasemelised ärivisiidid

Näiteks mais toimus kõrgetasemeline digivisiit AÜE-sse, millest võtsid Eesti poolt osa välisministeeriumi erivolitustega diplomaatiline esindaja digiküsimustes Nele Leosk, EASi e-esitluskeskus ja Araabia poolsaarel juba tegutsevad Eesti IT ettevõtted. Eesmärgiks oli jutustada Eesti digilugu, arutada koostöövõimalusi ja kahepoolsete suhete arendamist Araabia Ühendemiraatidega. Ras Al Khaimah kaubanduskojas toimus ühisseminar koos kohalike ettevõtetega, peamiseks märksõnaks taaskord digitaliseerimine.

Selle aasta juunis külastas digiarengu asekantsleri Siim Sikkuti juhtimisel Eesti äridelegatsioon Saudi Araabiat eesmärgiga saada ülevaade digitaalsetest arengutest ja plaanidest Saudi Araabias ning arutamaks koostööd digitaalvaldkonnas, innovatsioonis ja kosmosetehnoloogias. Eesti ettevõtete huvi Saudi Araabia vastu on kasvanud koos riigi avanemise ja innovaatilisemaks muutumisega. Tegu on on Pärsia lahe regiooni suurima majandusega riigiga, kus elab 33 miljonit inimest. Visiidi raames toimus ka Eesti ühe hinnatuima IT ettevõtte Cybernetica ja maailma ühe suurima konsultatsiooniettevõtte PwC Middle East´i koostöölepingu allkirjastamine. Koostöö hõlmab endas nii e-riigi teemalisi konsultatsioone kui ka arendusi ning küberturvalisuse temaatikat.

EASi ja Eesti saatkonna Abu Dhabis koostöös korraldatud Saudi Araabia visiit.

Juunis käis kolmepäevasel visiidil Eestis AÜE majanduse ja rahvusvahelise kaubanduse aseminister Abdulnasser Al Shaali koos äridelegatsiooniga. Al Shaali kinnitas, et Eesti on AÜE jaoks kasvava tähtsusega kaubanduspartner ning kohtumistel erinevate institutsioonide ja ettevõtetega käsitleti detailsemalt IT, hariduse, põllumajanduse ja kosmose teemasid. Ärisidemete tihendamiseks plaanivad EAS ja AÜE kaubanduskodade esindajad peagi allkirjastada ühise koostöö memorandumi ning alustatud on mõlema riigi ettevõtete jaoks koostöökoja formaadi loomisega.

Al Shaali koos äridelegatsiooniga Tallinnas.

Maailmanäituse eeltegevustega on alustanud ka paljud seal osalevad Eesti ettevõtted ja organisatsioonid. EASi abiga valmisid hiljuti kaheksa Edtech ettevõtte tutvustusvideod. Haridusministeerium on koos ettevõtetega virtuaalselt kohtunud kohalike haridusametnikega. Mis kõige olulisem – kohtumistest on välja kasvanud konkreetsed järgmised tegevused ja sammud, mis keskenduvad meie ekspordi ja majandustegevuse elavdamisele.

Ventilatsioonisüsteemidest mööbli ja tarkvaralahendusteni

Pärsia lahe piirkonnas on usalduse tekitamine oluline ja füüsilised kohtumised tihti palju viljakamad kui virtuaalsed. Seda strateegiat on oskuslikult järginud ka näiteks meie mööblitootja Standard ja ventilatsioonilahenduste pakkuja ETS Nord, kes on korduvalt käinud piirkonnas kohapeal, et kaardistada potentsiaalne kliendivõrgustik ja edasimüüjad. Tarkvaraarendusettevõttel Nortal on Pärsia lahe piirkonna kahes riigis juba mitme aasta vältel olnud kohalikud esindused, mis on loonud eelise saamaks mitmeid suuri tellimusi.

Aktiivne ja sihistatud tegevus jätkub hoogsalt ka lähikuudel. Septembrisse on planeeritud minister Suti visiit Dubaisse koos Expo ettevõtete delegatsiooniga ja ärikohtumised vastavate valdkondade ettevõtetega.

Vaatamata jätkuvale koroonakriisile maailmas, teevad AÜE ja Dubai suuri pingutusi, et Expo oleks kõikidele külalistele turvaline ja reisimine piirkonda võimalik, mida lihtsustab vaktsineeritud olemise staatus.

Kuigi Eesti on väike riik, aitab tihe koostöö riigi ja erasektori vahel ning ühiste eesmärkide seadmine kindlasti kaasa ekspordiedule Pärsia lahe piirkonnas ja edukale Expo 2020-le.

Ege Devon Ege Devon
Ekspordinõunik Araabia Ühendemiraatides (AÜE)
E-post: [email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles