Vaata peasisu

Eesti ettevõtted sõlmisid esimese lepingu kosmose küberkaitse valdkonnas

EASi ja KredExi ühendasutus
19. november 2020
2 min

Eesti kosmose start-up Spaceit koos CybExer Technologies ja CGI Eestiga sõlmisid lepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA). Ettevõtete konsortsium arendab ESA GSTP programmi raames küberkaitsele suunatud satelliidioperatsioonide simulaatorit, mis võimaldab satelliitside süsteemide arendamist, katsetamist ja valideerimist kontrollitud keskkonnas. Samuti aitab simulaator tõsta satelliidioperaatorite, süsteemiadministraatorite ja IT-turbe ekspertide küberkaitseoskuseid.

Spaceit tegevjuhi Silver Lodi sõnul on leping märgilise tähendusega, kuna esmakordselt teeb Eesti ettevõtete konsortsium kosmose küberturbe valdkonnas koostööd ESAga. “Meie ühiseks eesmärgiks on kiiresti kasvava kosmosevaldkonna ohutumaks muutmine küberrünnakute vastu. Kõikide osapoolte soov on  tulevikus seda lahendust veelgi edasi arendada,” sõnas Lodi.

Eesti kosmose küberturvalisuse programmi algataja, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kosmosevaldkonna eksperdi Paul Liiase sõnul on Spaceit eestvedamisel loodud konsortsium suurepärane näide Eesti ettevõtete koostööst. „Küberturbe missioonid loovad võimaluse Eesti-siseste konsortsiumite tekkeks, kuhu on pikemas perspektiivis kaasatud ka teadusasutused ning tööstusettevõtted. Eesti kosmose küberturbe missioonide abil viime ellu Eesit kosmosepoliitikat ja loome Eesti ettevõtetele võimaluse saada osa kiirelt kasvavast kosmosesektorist,“ ütles Liias.

Ka teistel Eesti ettevõtetel on võimalik kosmosesüsteemide küberturvalisust edendama asuda. „Euroopa Kosmoseagentuur on viimasel ajal algatanud mitmeid mahukaid kosmose küberkaitsega seotud hankeid, samuti on Eesti Kosmosebüroo avanud samal teemal ideekorje, kuhu Eesti ettevõtteid osalema oodatakse. Loodame, et peagi võime teatada järgmistest lepingutest Eesti ettevõtete ja ESA vahel,“ sõnas EASi Eesti kosmosebüroo juht Madis Võõras.

Spaceit on kosmose missioonijuhtimisteenust ning -rakendusi pakkuv Eesti kapitalil põhinev ettevõte. Spaceit pilvepõhise platvormi kaudu juhitakse satelliite ning vahendatakse satelliitsidet, kasutades selleks erinevad maajaamavõrgustikke.

CybExer Technologies põhitegevuseks on küberturbeteenuste pakkumine. Ettevõtte tarkvaraplatvormid võimaldavad viia läbi keerukaid tehnilisi ja strateegilisi küberturbeõppusi ning -koolitusi. CybExer Technologies on pärjatud NATO innovatsiooniauhinnaga.

CGI Eesti on maailma ühe suurima IT- ja ärikonsultatsiooni teenuseid pakkuva CGI grupi Eesti haru. Kosmosevaldkonnas on CGI Eesti tegev alates 2010. aastast ning nad on loonud missioonijuhtimise ja -planeerimise tarkvara ning kaugseirelahendusi erinevatele avaliku ja erasektori klientidele.

Rohkem infot 14. detsembrini avatud Eesti Kosmosebüroo küberturvalisuse ideekorje kohta leiad siit: https://www.eas.ee/euroopa-kosmoseagentuur-ootab-ideid-kosmosesusteemide-kuberturvalisuse-edendamiseks

Jaga postitust

Tagasi üles