Vaata peasisu

Eesti ettevõtjad ja poliitikakujundajad otsivad võimalusi Eesti ekspordi arendamiseks

EASi ja KredExi ühendasutus
20. märts 2018
4 min

Teisipäeval, 20. märtsil kohtuvad Tallinnas Eesti eksportijad, poliitikakujundajad ja avaliku sektori esindajad, et arutada Eesti ekspordi- ja majanduspoliitikas koostöövõimalusi ja tulevikuväljavaateid ning vahetada kogemusi. Konverentsi avab ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul on Eesti majanduses hea aeg investeeringute tegemiseks, et kasvatada ettevõtte konkurentsivõimet. „Eesti eksport saavutas mullu rekordtaseme ja kasvas üheksa protsenti. Meie ettevõtted tõid välismaalt Eestisse seega 1,2 miljardit eurot rohkem kui üle-eelmisel aastal. Majanduskasvu tingimustes on kõige mõistlikum aeg investeerida tulevikku ning efektiivistada oma tootmisprotsesse nii, et ka mõõnaperioodidel oleks võimalik ellu jääda,“ ütles ta. „Ekspordiga kaasnevad alati riskid ja püüame riigi poolt olla eksportijatele hea partner. Sel aastal oleme avamas mitmeid uusi meetmeid nagu Kredexi tööstuslaen, tööstuse digitaliseerimise analüüsid, messidel ja eriüritustel osalemise toetused ning arendame EASi välisesindajate ja Eesti saatkondade koostöömehhanisme,“ lausus minister Palo.

EASi ettevõtluse keskuse direktor Tanel Rebase sõnul on ettevõtjatel ja riigil väga oluline arutada, kuidas üheskoos Eesti ekspordi arengut hoogustada. „Eesti on täna tugevalt väliskaubandusele keskendunud riik ning ekspordi osatähtsus ulatus möödunud aastal ca 80% sisemajanduse kogutoodangust. Seetõttu on väga oluline juba täna vaadata ekspordi tulevikku ning leida uusi turge ja võimalusi, et aidata kaasa majanduse arengule,“ sõnas Rebane. „Ka EASi üks põhifookus on üha enam pakkuda ambitsioonikatele ja ekspordipotentsiaaliga Eesti ettevõtetele tuge, see toimub ekspordinõunike nõustamise, erinevate koolitusprogrammide, kontaktreiside, toetuste,  sihtturuseminaride ja riiklike ühisstendide kaudu välisriikides“ lisas ta.

„Meil on riigis palju nõustajaid, kes teoreetiliselt ja kõiketeadvalt, kuid samas väga üldsõnaliselt avaldavad arvamust, kuidas kõike saab teha paremini. Rõhutatakse tootlikkuse kasvatamise ning suurema lisandväärtusega toodete ja teenuste eksportimise vajalikkust. Kuid kas nad teavad, mida eksportijad päriselt vajavad, et seda kõike praktikas saavutada?“ tõstatas küsimuse Eesti kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts. „Teoorias võiks paljud mõnel alal maailmameistriks tulla, kuid praktikas jõuavad selleni vaatamata tehtud tööle ja nähtud vaevale siiski väga vähesed. Nii tuleb tunnustada, toetada ja kuulata alati ka neid ettevõtjaid, kes püüdlevad pühendunult parema tulemuse poole, kuid maailmameistriks ei saa, samas siiski töökohti loovad ja suurema lisandväärtuse tekitamise kaudu ka maksuraha hulka aitavad kasvatada,“ sõnas ta. Palts avaldas lootust, et ekspordikonverents annab nii riigile kui ka ettevõtjatele võimaluse leida koostöö kohti, mis Eesti eksportijaid päriselt aitaksid. 

Swedbanki ettevõtete panganduse juhi Liisi Himma sõnul käib Eesti eksportööride käsi praeguses majanduskeskkonnas hästi: käibed kasvavad ja otsitakse uusi ekspordi sihtriike. „Kuid me ei tohiks jääda sellesse mugavustsooni puhkama, sest maailm kihutab edasi neljanda tööstusrevolutsiooni suunas. Piltlikult öeldes peame tegema nii tööstustes kui majanduses laiemalt uue tiigrihüppe. Selleks tuleb aga sektorite üleselt seljad kokku panna, luua strateegilisi koostöövorme ja panustada ühiselt Eesti konkurentsivõime kasvatamisse,“ lisas ta.

Eesti eksport oli 2017. aastal rekordtasemel. Möödunud aastal eksporditi kaupasid 12,8 miljardi ja teenuseid 6 miljardi euro väärtuses. Võrreldes varasemaga kasvas kaupade eksport 8% ja teenuste eksport 10%. Eesti suurimaks ekspordipartneriks oli möödunud aastal Soome, järgnesid Rootsi ja Läti. Kaubagruppide lõikes eksporditi eelmisel aastal kõige enam masinaid ja mehhaanilisi seadmeid (26%), puitu ja puittooteid (11%) ning mineraalseid tooteid (10%). Teenuseliikide lõikes olid suurima osakaaluga eelmise aastal erareisid ning meretransport, moodustades vastavavalt 19% ja 13%.

Ekspordikonverentsi „Made in Estonia“ korraldavad Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Swedbank esimest korda.

Programm ja rohkem infot konverentsi kohta: https://ekspordikonverents.ee/ 

2017. aasta Eesti ekspordi statistika: https://ekspordikonverents.ee/wp-content/uploads/2018/03/Ekspordi-faktileht.pdf

Lisainfo:

Mariann Sudakov
EASi pressiesindaja
521 6821
[email protected]

Epp Joala
kommunikatsioonijuht
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda
530 20231
[email protected]

Kristel Peterson
kommunikatsioonispetsialist
Swedbank
501 2107
[email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles