Vaata peasisu

EAS: välisesindus Araabia Ühendemiraatides tagaks Pärsia lahe piirkonnas pikaajalise toe Eesti ettevõtjatele

EASi ja KredExi ühendasutus
16. veebruar 2018
2 min

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhi Alo Ivaski sõnul toetaks saatkonna avamine Araabia Ühendemiraatides ärisidemete arendamist ning tööd, mida EAS teeb Eesti ettevõtete jaoks Pärsia lahe majanduspiirkonnas. „Eesti ettevõtted on piirkonnast selgelt huvitatud, eriti IT, kaitse- ja toidutööstus, aga ka rõiva-, mööbli- ja kosmeetikatootjad ning logistikafirmad. Täna on Eestis vähemalt 50 piirkonnas aktiivset ettevõtet,“ lisas Ivask.

Ivaski hinnangul on äridiplomaatia edendamiseks ning Eesti ettevõtete ekspordivõimekuse suurendamiseks kasulik luua esindus, mille koosseisus on ka ekspordinõunik. „Välisesindusel on kindlasti pikaajaline mõju majandussidemete tugevdamisele. Ekspordinõunik aitaks üha rohkematel Eesti ettevõtetel oma toodete ja teenustega turule siseneda,“ sõnas EASi juhatuse esimees.

Vabariigi Valitsus otsustas eile ühtlasi, et EXPO-l osaletakse juhul, kui ettevõtjad kannavad poole maailmanäitusel osalemise kuludest. „EXPO on olemuselt võimalus riiklikuks mainekujunduseks, mis tõstaks koos esinduse loomisega Eesti nähtavust piirkonnas. EXPO kasu riigile on küll raske majanduslike näitajate kontekstis hinnata, näiteks ei saa tõmmata otseselt paralleele välisinvesteeringute mahu või turistide kasvuga, mis aga ei tähenda, et EXPO ei omaks mõju nendele näitajatele või riigi tuntuse ja ettevõtete kontaktide kasvatamisele. Esinduse puhul on otsest kasu aga kindlasti kergem hinnata,“ ütles EASi juht.

Ivask lisas, et EXPO-l osalemise otsus on nüüd ettevõtjate ja valitsuse langetada ning kahtlemata on see tõsine koostöö harjutus mõlemale poolele. „Samas, sellist rahastamise mudelit on mitmed riigid EXPO puhul edukalt kasutanud. Sel aastal plaanivad ettevõtjate toel EXPO-l osaleda näiteks Soome, Rootsi, Norra ja Taani,“ nentis ta. 

Eesti eksport piirkonda on kasvanud viimase 10 aastaga neli korda. Aastatel 2012-2016 oli keskmine ekspordimaht Araabia maadesse kokku 75,5 miljonit eurot aastas. Kõige suuremad ekspordimahud on Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatidega.

Lisainfo:

Mariann Sudakov
EASi pressiesindaja
521 6821
[email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles