Vaata peasisu

EAS tunnustas Eesti Vabaõhumuuseumit kõige turistisõbralikuma muuseumi tiitliga

EASi ja KredExi ühendasutus
1. veebruar 2016
3 min

Täna õhtul jagati Haapsalu Kultuurikeskuses välja järjekordsed Eesti Muuseumide Aastaauhinnad. EASi turismiarenduskeskuse tunnustuse kõige turistisõbralikumale muuseumile pälvis Eesti Vabaõhumuuseum.

„Tänaseks on muuseumid teinud tublit tööd selle nimel, et neid teataks kui muuseume. Tegelikult tutvustavad nad aga Eestit tervikuna. Vabaõhumuuseum annab Eestit külastavatele välisturistidele kiirkorras emotsionaalse ülevaade Eesti ajaloost ning teeb seda haaraval moel,“ ütles EASi turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso. „Eraldi väärib tunnustust muuseumi avatud suhtumine ja soov olla partneritega ühes paadis. Seda peegeldab turismiettevõtete arvamus, kes hindavad koostööd muuseumiga kõrgelt,“ lisas Mutso.

EASi turismiarenduskeskus tunnustab juba viiendat aastat muuseume, mis lisaks oma põhitegevustele on viimase aasta jooksul enim panustanud turistisõbralikkusele. Tunnustuse valikukriteeriumiks on selge suunatus välisturistidele, samuti see, et muuseum oleks eelmisel aastal oma väljapanekut värskendanud ja andnud inimestele põhjuse seda uuesti külastada.

Kümmekonna kandidaadi seast võitjaks valitud Eesti Vabaõhumuuseum, mis tähistab järgmisel aastal oma 60. sünnipäeva, on rahvusvahelise potentsiaaliga kultuuri- ja turismiobjekt, mille sihipärane arendamine mõjutab märkimisväärselt nii Tallinna kui kogu Eesti turismisihtkoha külastatavust ja mainet. Aasta jooksul ulatub külastuste arv 125 000-ni ning pooled muuseumi külastajatest on välisturistid. Rahvaarhitektuuri kogu, mis koosneb 74 vanast külaehitisest, tähistab Eesti kogukaimate museaalide kollektsiooni.

aastal avatud kaks uut kompleksi – Setu talu ja Peipsi-vene vanausuliste maja – annavad tunnistust, et muuseumil on ambitsiooni oma teenuseid jätkuvalt arendada. Nii nähakse tulevikus ette uue külastuskeskuse ehitamist, et veelgi paremini tulla vastu väliskülastaja vajadustele. „Soovime, et muuseumid kavandaksid enda arengut selliselt, et nad muutuksid ka välisturistidele huvitavamaks. Vabaõhumuuseum on koht, mida väliskülastajale kindlasti soovitatakse,“ sõnas Mutso.

EAS turismiarenduskeskus annab turismivaldkonda esile tõstvat tunnustust välja viiendat korda, soovides sellega juhtida tähelepanu, et kaasaegsed ja interaktiivsed muuseumid mõjutavad turisti reisimotivatsiooni ja klienditeekonda. Varem on turismiarenduskeskuse tunnustuse pälvinud Eesti Meremuuseumi Lennusadam (kahel korral), Eesti Politseimuuseum ja Eesti Kunstimuuseum. Eesti Muuseumide Aastaauhinnad on kultuuriministeeriumi korraldatav konkurss, mille eesmärgiks on hinnata Eesti parimaid muuseumispetsialiste ning tuua avalikkuses esile muuseumitöö erinevaid tahke. Eestis on Euroopa riikidest kõige rohkem muuseume 100 000 elaniku kohta. Koos filiaalidega on Eestis 256 muuseumi.

Eesti Vabaõhumuuseum asutati 1957 mais, tegevust alustas 1. juunist samal aastal. Juulis kinnitati muuseumile 66 ha suurune maa-ala Tallinna lähedal, Kopli lahe kaldal, 19. sajandil rajatud Rocca al Mare suvemõisa alal. Külastajatele avati ehitusjärgus muuseum 1964. aasta augustis. Nüüdseks on muuseumi territoorium 72,22 ha ja eksponeeritud hooneid 74.

 

Jaga postitust

Tagasi üles