Vaata peasisu

EAS toetab 800 000 euroga rahvusvahelisi kultuuri- ja spordisündmusi

EASi ja KredExi ühendasutus
22. jaanuar 2016
2 min

EAS toetab kokku 800 000 euroga 5 kultuuri- ja 8 spordisündmust, mis toovad Eestisse rahvusvahelist publikut ja suurendavad välisturistide ööbimisi Eestis. Toetatud 13 sündmust prognoosivad tuua Eestisse kokku ligi 56 000 väliskülastajat, kelle läbi lisandub 187 500 ööbimist. Eestit kui turismimaad tutvustatakse välismeedia kajastuste abil 84 miljonile inimesele.

Kokku esitati rahvusvaheliste sündmuste korraldamise esimesse taotlusvooru 37 projekti, sellest 11 kultuurisündmuste ja 26 spordisündmuste toetamiseks. Taotluste kogumaht oli üle 2 miljoni euro.

„Eriti tihe oli spordiprojektide konkurents ja valik tuli teha väga tugevate rahvusvaheliste spordisündmuste vahel,“ ütles hindamiskomisjoni esimees, EASi turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso. 2016. a korraldatavatest spordisündmustest toetatakse poolpika Ironmani võistlust Otepääl, RallyEstoniat, orienteerumise veteranide MMi, Kiviõli Motofestivali ja ekstreemspordivõistlust Simple Session. 2017. a sündmustest said toetust Otepää MK-etapp murdmaasuusatamises, IBU CUPi laskesuusatamise võistlus ja orienteerumise MM.

Kultuurisündmustest saavad toetust kõik positiivse hinde saanud projektid: Saaremaa Ooperipäevad 2016, Tallinn Music Weeki välisturundusprojekt, Weekend 2016 festival, Eestit muusikute maana tutvustav Järvi Akadeemiast välja kasvanud projekt ning 2018. a Tallinnas toimuv Euroopa Koorifestival.

Mutso rõhutas, et taotluste hindamisel ei olnud oluline mitte sündmuse olulisus kultuuri- või spordivaldkonna arendamisel, vaid selle panus turismivaldkonna eesmärkide täitmisse. „Me ei arutanud, milline spordiala või kultuurisündmus on tähtsam kui teine. Kõige olulisemaks kriteeriumiks oli, kes toob rohkem väliskülalisi ja rahvusvahelist tuntust.“ Arvestati sündmuse mõju väliskülastajate ööbimiste arvu kasvatamisele ja teistele olulistele turisminäitajatele, nagu madalhooaja mõjude vähendamine, sündmuse ja Eesti kui turismimaa nähtavus rahvusvahelises meedias, sündmuse mõju väikese ja keskmise suurusega ettevõtete käibele jms. „Mida rohkem teevad eri valdkondade ettevõtted koostööd, seda parem on külastuselamus ja seda eristuvam Eesti turismimaana teiste sihtkohtade hulgas,“ sõnas Mutso.

Toetuse summa ühe sündmuse kohta on 20 000–65 000 eurot, millele toetuse saaja peab lisama omafinantseeringu vähemalt 30% ulatuses. Toetatakse sündmuse turundamist välisriikides ja läbiviimist Eestis.

Kultuuri- ja spordisündmuste toetuse kogueelarve on 3,2 miljonit eurot, seda rakendatakse aastatel 2015–2020 ning rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest. Uus taotlusvoor avatakse sügisel. Lisaks avab EAS lähikuudel suursündmuste toetuse taotlusvooru, mille raames toetatakse Eestis toimuvate rahvusvaheliste suursündmuste korraldamist kolmel aastal kokku kuni 200 000 euroga sündmuse kohta.

 

Jaga postitust

Tagasi üles