Vaata peasisu

EAS avas täna uue rakendusuuringute programmi rahastusvooru

EASi ja KredExi ühendasutus
12. juuli 2021
3 min

Täna, 12. juulil avas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) uue toetusvooru rakendusuuringu projektide elluviimiseks. Toetuse lisaeelarve on 10 miljonit eurot ning ettevõtteid nõustavad oma ala eksperdid.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Andres Suti sõnul on ettevõtete innovaatiline arendustegevus majanduse seisukohast märkimisväärse tähtsusega. „Eesti ei ole odava tööjõu maa ja kui me tahame, et meie ettevõtted rahvusvahelises konkurentsis püsiksid, siis tuleb ka riigil soodustada teadmusmahukate toodete ja teenuste arendamist. Eelkõige selleks, et ettevõtted ise hakkaksid investeerima järjest enam uutesse arendusprojektidesse ja näeksid selle pikaajalist kasutegurit,“ ütles Sutt ning rõhutas, et just see on EASi rakendusuuringute programmi eesmärk.

EASi juhatuse esimehe Peeter Raudsepa sõnul on rakendusuuringute programm väga hästi käima läinud. „Lisaks rahastusele on väga oluline roll ka nõustamisel ning programmi esimese tegutsemisaasta jooksul on EASi poole arendusplaanide nõustamiseks pöördunud üle 170 ettevõtte. Suurema osa moodustavad juba tegutsevad töötleva tööstuse ja IKT sektori ettevõtted, kuid oluline osa on ka alustavatel ettevõtetel ja idufirmadel,“ ütles Raudsepp.

„Ootuspäraselt on kõige rohkem digiarenduste ja digitaliseerimise projekte. Samuti on palju lahendusi kriisist kiiremaks väljatulemiseks ja COVIDi vastu võitlemiseks ning esile saab tõsta ka erinevaid toidutehnoloogia projekte. Toidusektoris on tugev arendusprojektide kultuur ja hästi toimiv arendustegevuse tugisüsteem nagu näiteks Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse näol,“ selgitas Raudsepp.

Rakendusuuringute toetust on saanud näiteks Chemi-Pharm COVID viiruse vastase toote arendamiseks, Cleveron uudsete pakirobotite väljatöötamiseks, E-Agronom põllupidajaid nõustava tehisintellekti ning Estiko Plastar taaskasutatavate plastikpakendite loomiseks.

Uus taotlemine avatakse 12. juulil ning kestab kuni 10. septembrini. Taotluse esitamisele eelneb kohustuslik eelnõustamine ning eelhinnangu saamiseks saab projektiplaane esitada kuni 30. augustini.

Taotlemine toimub vooruliselt ehk kõik esitatud taotlused hinnatakse ära ning selle tulemusel tekib pingerida, mille alusel projekte taotlusvooru eelarve piires rahastatakse. Toetuse miinimumsumma on 100 000 eurot ja maksimum 2 000 000 eurot projekti kohta.

Rakendusuuringute programm pakub ettevõtjale teadmusmahukate arendusprojektide juures lisaks kaasrahastamisele ka nõustamist. Näiteks aitavad EASi eksperdid ettevõtjal oma arendusideed vastu turutrende peegeldada ning vajadusel leida sobiv teadus- ja arendustegevuse teenuse pakkuja. Samuti saab nõu intellektuaalomandi kaitsmise teemadel ning aidatakse leida erinevaid rahastusvõimalusi – näiteks rahvusvahelistest toetusprogrammidest nagu Horizon või Eurostars. Samuti on EASi toel võimalik osaleda Euroopa Kosmoseagentuuri või Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni hangetel.

Rakendusuuring on esmakordne uuring uue teadmise saamiseks, millel on kindlaks määratud praktiline rakendus ja tellija, kes kasutab uuringust saadud uut teadmist ärilisel eesmärgil. Projekti võib teha ettevõtte siseselt või kaasata teadus- ja arendustegevuse partner Eestist või välismaalt.

Rohkem infot leiad rakendusuuringute programmi kodulehelt

Jaga postitust

Tagasi üles