Vaata peasisu

EAS avas ekspordiesinduse Nairobis

EASi ja KredExi ühendasutus
19. oktoober 2022
4 min

EASi ja KredExi ühendasutus avas esimese ekspordiesinduse Aafrikas, täpsemalt Keenia pealinnas Nairobis. Eesti ettevõtteid hakkab aitama tugeva kohaliku kontaktivõrgustiku ja ärikonsultatsiooni taustaga Joel Karubiu

EASi ekspordinõunike juhi Sven Auliku sõnul on ekspordinõunike võrgustiku planeerimisel oluline vaadata mitmeid tegureid, alates meie ettevõtete huvist konkreetse sihtriigi vastu kuni makromajandusliku potentsiaali ja Eesti ekspordi mitmekesistamise printsiibini.

„Olulisemad Euroopa ja Aasia turud on meil juba kaetud ning kui  analüüsisime erinevaid Aafrika riike, tõusis kõige tugevamalt esile Keenia, mille majandus moodustab 46% kogu Ida-Aafrika SKP-st,“ selgitas Aulik.

Tema sõnul on Keenias noor ja kasvav rahvastik ning suur nõudlus e- ja m-teenuste järele. Näiteks kasutas M-Pesa mobiilimakse platvormi juba 2016. aastal 96% sealsetest majapidamistest. „Keenia valitsus on süsteemselt töötanud selle nimel, et lihtsustada riigis äri ajamist ning selle tulemusel on riik äriajamise indeksis tõusnud kümne aastaga enam kui sada kohta,“ ütles Aulik.

Kõige suuremat ekspordipotentsiaali näevad Eesti IT- ja toidusektori ning samuti haridustehnoloogia ettevõtted. Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) tegevjuhi Doris Põllu sõnul on Aafrika riigid on viimastel aastatel näidanud üles aktiivset huvi oma majanduse digiteerimise vastu ning seda toetab ka ühiskonna valmisolek kasutusele võtta uusi tehnoloogiaid.

„Eestil on võimalus olla osa Aafrika pöörases digiarengus, eksportides meie innovaatilisi lahendusi ning suurendades meie digitiigri globaalset haaret. Meie eesmärk on näidata, et Eesti lahendused on edukalt rakendatavad ka mujal ning me suudame aidata luua ka teistes riikides maailmatasemel digitaalseid ühiskondi,“ selgitas Põld.

Ta lisas, et Eesti digiekspordil on oluline eelis suurte Euroopa riikide ees. „Meil puudub Aafrikas koloniaaltaak ning pole ka otseseid geopoliitilisi huve. Aastaid on räägitud vajadusest saatkonna järele Keenias ja seda ka ette valmistatud, sest riiki, kel pole Sahara-taguses Aafrikas ühtki esindust, ei võeta tõsiselt. Seetõttu on EASi ekspordiesinduse avamine ITLi ja meie liikmete vaatest kindlasti väga oluline samm ja tugi meie tegevustele,“ rääkis ITLi juht.

Haridustehnoloogia ettevõtte Opiqu tegevjuht Antti Rammo ütles, et nende ettevõte on Keenias tegutsenud umbes poolteist aastat. „Meie eesmärk on  koostöös kohalike õppevara tootjatega digitaliseerida Keenia õppevara kogu õppekava ulatuses ning oleme tänaseks juba suure töö ära teinud,“ kinnitas Rammo.

Riiklik ekspordiesindus näitab kohalolu ja aitab tema sõnul kaasa Eesti maine tõstmisele. „Kindlasti plaanime seda uut võimalust oma tegevuste tõhustamiseks kasutada,“ ütles Rammo ning lisas, et Keenia on Ida-Aafrika regioonis suurt mõju omav riik ja seega on Nairobi esindusel suurem mõju kui vaid Keenia kontekstis.

Timbeteri kaasasutaja ja juhi Anna-Greta Tsahkna sõnul on nad Keenia suunal tegutsenud juba 2019. aastast, kui nad külastasid ÜRO Keskkonnaassambleed Nairobis. „Projekti Keenia metsateenistusega lansseerisime president Kaljulaidi juhtimisel 2021. septembris ning senine koostöö on olnud konstruktiivne. Loodetavasti saame uue administratsiooniga veelgi kiirema hoo üles, et valmistada ette digipööre Keenia riigimetsa majandamisel koostöös erasektoriga,“ sõnas Timbeteri juht. Mujal Aafrikas kasutavad juba Timbeteri lahendust ettevõtted näiteks Lõuna-Aafrikas, Tansaanias, Mosambiigis ning Ugandas.

Tsahkna hinnangul on Eesti esimese ekspordiesinduse avamine Ida-Aafrikas väga positiivne samm, sest Aafrika riikides koostöö edendamisel on riigi kohaolek ning uste avamine vajalik. „Meie ootus esindusele on väga konkreetne: toetada juba Aafrikas tegutsevaid ettevõtteid ning vahendada vajalikke kontakte. Näen kindlasti suuri võimalusi, kuna Eestil kui e-teemade esikõneleja kuvand Aafrikas väga hea ning see loob usaldusväärse platvormi koostööks uute digitaalsete tehnoloogiate kasutuselevõtul,“ sõnas Timbeteri juht ning soovitas teistele ettevõtetele julget pealehakkamist, järjepidevust ja kannatlikkust.

Eesti äridiplomaatia võrgustik tagab ettevõtetele riigi toel hõlpsama ligipääsu välisturgudele – EASi välisesindajate ja Välisministeeriumi äridiplomaatidega on kokku kaetud ligi 40 riiki üle maailma.

Jaga postitust

Tagasi üles