Vaata peasisu

EAS avas 23 miljoni euro suuruse rakendusuuringute programmi

EASi ja KredExi ühendasutus
26. jaanuar 2021
2 min

Alates tänasest, 26. jaanuarist pakub Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ettevõtetele rakendusuuringute läbiviimiseks ja koostööpartnerite leidmiseks nõustamisteenust ning projekti elluviimiseks toetust. Toetust on võimalik saada kuni 3 miljonit eurot ning ettevõtteid hakkavad nõustama oma ala eksperdid.

EASi juhatuse esimehe Peeter Raudsepa sõnul aitab EAS ettevõtetel rahvusvahelises konkurentsis läbi lüüa ning uuel rakendusuuringute programmil on sealjuures väga oluline roll. „Mida lihtsam on toode, seda suurem on konkurents, kuid meile on oluline, et Eestist jõuaksid turule teadmus- ja tehnoloogiamahukad tooted ja teenused. Just nii liiguvad meie ettevõtted välja hinnakonkurentsil põhinevast ärimudelist ning saavad maksta suuremat töötasu ja viia Eesti majanduse järgmisele tasemele,“ rääkis Raudsepp. Ta kinnitas, et selline toetus on ettevõtjate poolt pikisilmi oodatud.

Rakendusuuringutesse ning teadus- ja arendustegevusse on panustanud näiteks on Eesti tehnoloogiaettevõte Cleveron (pildil), Eesti suurim biotehnoloogiafirma Icosagen ja kütuseelementide tootja Elcogen (autor: Renee Altrov).

Innovatsiooni ja arendustegevustega kaasnevad paratamatult ka riskid. „Peame arvestama, et projektid võivad lõppeda ka ebaõnnestumisega, kuid uued teadmised tõstavad siiski ettevõtte võimekust luua uusi tooteid, protsesse ja teenuseid. Kindlasti on rakendusuuringud ja tootearendus investeering ettevõtte väärtusesse. Teisest küljest on arendustegevuse toetamine investeering ka riigi jaoks laiemalt,“ ütles Raudsepp juht ning lisas, et EASi analoogsete toetuste analüüs näitab, et iga toetustesse suunatud euro toob riigile tagasi ca 5 eurot.

Rakendusuuring on esmakordne uuring uue teadmise saamiseks, millel on kindlaks määratud praktiline rakendus ja tellija, kes kasutab uuringust saadud uut teadmist ärilisel eesmärgil. Projekti võib teha ettevõttesiseselt või kaasata teadus- ja arendustegevuse partner Eestist või välismaalt.

Rakendusuuringute meetme toetusmäär on olenevalt ettevõtte suurusest, asukohast ja planeeritavatest tegevustest 25%-80%. Kogueelarve on 23 miljonit eurot ning toetust on võimalik saada kuni 3 miljonit eurot projekti kohta. Väljaspool Harjumaad tegutsevatele ettevõtjatele on maksimaalne toetusmäär 70% asemel 80% ning samuti on regionaalsetele ettevõtetele eraldatud pool 23 miljonil euro suurusest eelarvest. See tagab toetuse ühtlasema jaotuse üle kogu Eesti. Kui väljaspool Harjumaad on nõudlus toetuse järgi väiksem, siis on kuue kuu pärast võimalik kõigil ühtsest eelarvest toetust taotleda.


Programmi tutvustavad veebiseminarid toimuvad 28.01 kell 14.00 eesti keeles (www.eas.ee/events/rup-infoseminar) ja kell 16.00 vene keeles (https://www.eas.ee/events/rup-infoseminar-vene-keeles/?lang=ru).

Rakendusuuringute programmi rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Jaga postitust

Tagasi üles