Vaata peasisu

EAS aitas mullu Eestisse tuua 160 miljonit eurot välisinvesteeringuid

EASi ja KredExi ühendasutus
11. veebruar 2021
3 min

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) aitas eelmisel aastal Eestisse tuua 160 miljoni euro väärtuses välisinvesteeringuid, mis lõid üle Eesti rohkem kui 800 kõrgepalgalist töökohta.

EASi juhatuse liige Sigrid Harjo ennustab lähiaastatel välisinvesteeringute mahu kasvu, sest paljud investorid lükkasid kriisi ajal otsuseid edasi. „Ülemöödunud aastal ehk enne koroonaviiruse puhkemist oli EASi abil riiki toodud välisinvesteeringute maht ja loodud töökohtade arv ligi kolmandiku võrra suurem. Eelmine aasta oli arusaadavalt rahulikum ja siit edasi hakkab investorite aktiivsus loodetavasti jälle tõusma. Välisinvestorid ei langeta reeglina investeerimisotsuseid kohapeal käimata, mistõttu ootame piiride avanedes kasvavat huvi Eesti vastu“ ütles Harjo.

Tema sõnul on koroonaviirusest tulenevalt kasvav nearshoring ehk lähemalt hankimise trend. „Otsime uusi huvilisi selle potentsiaali järgi. Üheks näiteks nearshoring trendist on selle aasta esimene välisinvesteeringute keskuse abil maandatud investeering, Soome ringmajandusettevõte Swappie, mis plaanib sel aastal Eestisse luua 200 uut töökohta,“ lisas EASi juhatuse liige.

Sarnaselt varasematele aastatele investeerisid välisinvestorid enim IT-sektorisse – koguni kaks kolmandikku välisinvesteeringute keskuse poolt vahendatud investeeringute kogumahust läks IT-sektorisse. „Eesti kui eduka digiriigi kuvand on välismaal levinud ning välisinvestorid hindavad Eesti infotehnoloogilist kompetentsi kõrgelt. Heaks näiteks on Volkswagen, kes otsustas eelmisel aastal oma autotarkvara arendamisega tegeleva tütarettevõtte luua just Eestisse. Märgiline oli ka Baltimaade suurima, MCF andmekeskuse rajamine Sauele, kuna sellises mahus digitaristu projekte pole Eestis varem tehtud,“ ütles EASi välisinvesteeringute keskuse direktor Kaspar Kork.

Ligi veerand EASi vahendatud välisinvesteeringute mahust tuli tööstussektorisse. „Tööstusinvesteeringute puhul on sageli takistuseks siinsed suured tööjõu- ja elektrienergia kulud, millega me ei ole paljude riikidega võrreldes konkurentsivõimelised. Seetõttu keskendume tööstuses investeeringutele, mis toetavad automatiseerimist ning püüame tootmise kõrvale juurde tuua ka toodete arenduskeskusi,“ märkis Kork. Suurim tööstussektori investeering möödunud aastast oli Hollandi ettevõtte Van Oord investeering Saare Wind Energy meretuulepargi rajamisse. „Projekti eesmärk on rajada Saaremaale 100 tuulikuga tuulepark ning sellel on suur potentsiaal aidata kaasa rohepöörde läbiviimisel Eesti energiatootmises,“ kommenteeris Kork.

EASi välisinvesteeringute keskus on panustanud juba pikemat aega riskikapitali meelitamisel Eestisse ja teinud seda väga edukalt. „Oleme aktiivselt tegelenud meie edulugude, startup keskkonna ning Eesti eeliste tutvustamisega nii erakapitalinvestoritele kui ka ettevõtete riskifondidele. Mõned suuremad nimed, kus näeme oma olulist rolli investeeringu tegemisel on Nordic Ninja VC ja ITOCHU investeeringud Eesti iduettevõtetesse,“ sõnas Kork.

EASi välisinvesteeringute keskuse käesoleva aasta tegevuste fookuses on lisaks kõrge lisandväärtuse ja kapitalimahukate investeeringute Eestisse ärgitamise olemasolevate välisettevõtete hoidmine ja töökohtade säilitamine, kuid varasemast suurem tähelepanu on ka riskikapitali kaasamisel ja osaluste edasimüügitehingutel, kus välisinvestor aitab investeeritavas ettevõttes oma globaalse võrgustiku, kogemuse ja tehnilise võimekusega äri uuele tasemele viia.

ÜRO Kaubandus- ja Arengukonverents (UNCTAD) tunnustas möödunud aastal EASi välisinvesteeringute keskust maailma parima välisinvesteeringute agentuuri tiitliga ning algatus Emerging Europe valis EASi välisinvesteeringute keskuse regiooni parimaks välisinvesteeringute agentuuriks. EASi välisinvesteeringute keskus paistis teiste agentuuride seast silma eelkõige oma innovaatilisusega kriisi ajal.

Jaga postitust

Tagasi üles