Vaata peasisu

Dubai EXPO tõi suurepäraseid tulemusi, töö jätkub Eesti-AÜE koostöökojas

EASi ja KredExi ühendasutus
28. aprill 2022
6 min

Expo 2020 jõudis 31.märtsil võiduka lõpuni. Eesti paviljoni külastas selle 6 kuu jooksul enam kui 412 000 inimest. Mastaapsuse mõttes oli tegemist siiani suurima (4,8 ha maa-alal) ja kalleima maailmanäitusega. AÜE investeering taristusse ulatub hinnanguliselt üle 7 miljardi dollari ja 240 miljoni töötunni. Iga päev töötas platsil pea 30 tuhat inimest.

Vaatamata keerulisele pandeemiast mõjutatud algusele, külastati maailmanäitust üle 23 miljoni korra. Paljud lugejad on tõenäoliselt kursis Eesti konarlikust teekonnast Expo osalemisotsuseni. Osalenud ettevõtete ja organisatsioonide tagasiside näitab aga selgelt, et osalemine oli siiski väärt ponnistusi.

Expo kujul on tegemist maailmanäitusega. Konkreetne Expo toimumispaik ei pruugi iga äri jaoks olla fookusturg, küll aga on fookuses kõik need eri valdkondade tipptegijad, kes maailmanäitust külastavad ja info koju tagasi viivad. Dubai Expol toimus 6 kuu jooksul 10 teemanädalat, mil toimus hulgaliselt foorumeid ja äriseminare, millest ka eestlased aktiivselt osa võtsid. Seda nii esinejatena kui ka kuulajatena.

EXPO autorid KOKO arhitektid/MOTOR, paviljoni välisilme ja esimese korruse valguslahenduse teostas paviljoni partner Adamlights.
Foto: Mihkel Sillaots

Eesti paviljonil oli 42 lepingulist koostööpartnerit, kes jagunesid valdkonniti järgmiselt:

  • haridustehnoloogia (Opiq, Netgroup),
  • tervishoid (Antegenes),
  • digilahendused (Nortal, ITL, Digiehitusklaster, NetGroup),
  • luksuskaubad (Amanjeda, Furus),
  • sisutus ja disain (Silen, Standard, Adamlights), fintech (Admirals PayRND),
  • transport (Tallink),
  • tehnoloogia (ETS Nord, YANU, Click & Grow)
  • ja globaalsed algatused (World Cleanup Day),

Lisaks olid ekspositsioonis esindatud partneritena Tartu ja Tallinna linnad, Tartu Ülikool ja TalTech ning üksikult ka muud valdkonnad.

Eesti IKT klastri kolm visiiti emiraatidesse

Eesti IKT klaster korraldas Dubai EXPO 2020 Eesti paviljoni ühe võtmepartnerina maailmanäituse raames kolm visiiti Araabia Ühendemiraatidesse. ITL-i tegevjuhi Doris Põllu sõnul tõstis klastri partnerlus ja kohalolek kindlasti Eesti IT-ettevõtete usaldusväärsust ja nähtavust emiraatides.

Oktoobrikuus oli visiidi fookus e-valitsemise teemadel, jaanuaris targa ja jätkusuutliku linna ning nutika liikuvuse lahendustel, märtsikuus tähistati Eesti rahvuspäeva. Klaster korraldas koostöös Dubai kaubanduskojaga kõrvalüritused ülemaailmsel ärifoorumil nii Aafrika kui ka Ladina-Ameerika riikidele. Visiitide ajal kohtuti erinevate AÜE valitsusasutustega ning Egiptuse, Botswana ja Costa Rica IT-ministritega, kellega on plaanis jätkutegevused.

EXPO raames sõlmiti koostöömemorandumid nii Sharjah Kaubanduskojaga kui ka Sharjah Teadus- ja Innovatsioonipargiga ning lansseeriti ühine pilootprojekti Smart Africa liiduga. „Dubai EXPO ei olnud meie jaoks ainult koostööalgatamise koht emiraatidega, vaid laiemalt võimalus kohtuda erinevate maailma riikide esindajatega“, selgitas Doris Põld.

Eesti toit kui EXPO müügihitt

Suurt edu saatis ka Eesti paviljonis tegutsenud Taste Estonia kohvikut. Eestlaste valmistatud burger osutus nii populaarseks, et tihti oli paari tunniga kogu päevane kogus ette müüdud. Kokku müüdi 24 500 burgerit. Edust ja araablaste burgerilembusest tiivustatuna on ETS Nord ja Carmen Catering võtnud oma plaanidesse juba sellel sügisel avada permanentse Eesti restorani Dubais.

EXPOl Taste Estonia kohvikut koostööna pidanud ETS Nord ja Carmen Catering plaanivad oma tegevust Dubais jätkata.
Foto: Mihkel Sillaots

Eesti toit on olnud emiraatide turul fookuses ka läbi mitmete paralleelsete tegevuste. Piirkonna suurimal toidumessil Gulfood 2022 osales Eesti ühisstendil rekordiliselt 20 ettevõtet. Nii on näiteks täna võimalik emiraatides osta Roosiku vegan šokolaadi, Musta küüslauku ja Balsnacki kartulivahvleid. EAS jätkab aktiivselt Eesti toidu tutvustamist läbi mitmete turunduslike ja PR tegevuste.

Ärivisiidist arenevad suured võimalused

Terviklikele ventilatsioonilahendustele spetsialiseerunud ettevõte ETS Nord ja valguslahendusi pakkuv Adamlights on asunud rajama oma ettevõtete kohapealseid filiaale Araabia Ühendemiraatidesse. Nende kogemus näitab, et edukaks äriks on vaja olla kohapeal, distantsilt on selles ärikultuuris keeruline suhelda ja tehinguteni jõuda. ETS Nord on avamas ka esimest tehast Dubais.

Positiivsete emotsioonide ja jätkuplaanidega läksid Expolt koju ka mitmed Eesti meditsiinivaldkonnas tegutsevad ettevõtted. Personaalne meditsiin, geenitehnoloogiad ja haiguste ennetamine on Araabia Ühendemiraatides suure fookuse all.

„Kui elus on ehk üks kord võimalus enda loodud innovatsiooniga maailmanäitusele minna, siis tuleb seda teha,“ ütles Antegenese asutaja ja juht dr. Peeter Padrik. „Meie uudsete geenitestidega just seda seetõttu tegime. Kuivõrd EXPO toimus seekord Araabia Ühendemiraatides, mis on avatud maailma innovatsioonidele ja visioonidele tulevikku, siis leidsime ka sealpoolse huvi meie toodete ja lahenduste vastu. Oleme praegu arutlustes Ühendemiraatide tervishoiu valitsusasutustega, et toestada koos uudsete genoomika lahenduste kasutusele toomine nii Ühendemiraatides kui ka globaalsemalt,“ jagas Padrik oma kogemusi.

Tartu linna välisinvesteeringute ja Targa linna valdkonnajuhi Roomer Tarajevi sõnul arenes Tartu linna esialgu väikesest otsusest anda linna tervise- ja biotehnoloogia ettevõtetele võimalus osa saada EXPO2020 Dubai maailmanäitusest põhjaliku eeltööga tulemuslik ekspordimissioon AÜE-sse. „Kaasasime lisaks Eesti olulised ökosüsteemi kuuluvad organisatsioonid: Connected Health klaster, Tartu Biotehnoloogia Park, Health Founders tervisetehnoloogiate kiirendi ning külastasime kahte Dubais EXPO tervisenädalale eelnevalt toimunud regiooni suurimat tervisevaldkonna näitust Arab Health ja Med Lab Middle-East,“ kirjelda Tarajev. „Lisaks korraldati 31.01.2022 Eesti EXPO Paviljonis menukas kohalikele ökosüsteemi osalistele suunatud tervisevaldkonna seminar ja osaleti mitme riigi kutsel nende paviljonide ümarlaudadel ja seminaridel.“

Paviljonis toimunud ettevõtlusseminar QuEST Estonia tõi maja rahvast täis.
Foto: Gunnar Laak

Ettevõtetel on Tarajevi sõnul tekkinud väga head koostööprojektid. „Näiteks on Eesti Geenivaramu ja Emiraatide Genoomiprojekt, mis loob uusi võimalusi teadusuuringuteks ja -arenduseks. Antegenes jätkab arutelusid ÜAE valitsusasutuste ja partneritega AÜE rinnavähi personaliseeritud ennetusprogrammi ühisarenduseks. Solis BioDyne lõi 160 uut kontakti 35s erinevast riigist. Triumf Health tõlgib oma lahenduse Araabia keelde, leidis vajaduse lähetada oma inimene püsivalt AÜEsse ning näeb oma teenusel väga suurt seost AÜE riiklike ambitsioonidega. Migrevention arutab oma digitaalse peavalukliiniku lahenduse kasutuselevõttu nii Dubai kui Abu Dhabi tervishoiuteenuse pakkujatega. Health Founders peab läbirääkimisi oma kiirendiprogrammi litsentseerimiseks MENA regiooni operaatorile“, võtab Roomer Tarajev visiidi kokku.

Eesti ärisuhete arendamine AÜE’s jätkub ka pärast EXPOt

21. märtsil tähistati Expol Eesti rahvuspäeva, mille raames toimus 21. märtsil ärifoorum QuEST, mida külastas  ka Vabariigi President Alar Karis. Ärifoorumi eesmärgiks oli tutvustada Eestit kui atraktiivset e-riiki, kus äritegemine ei takerdu bürokraatia hammasrataste vahele.  Oma kogemusi jagas Eestis aastaid tegutsenud ärimees Sonny Aswani, Martin Villig rääkis Euroopa ühe edukaima ükssarviku Bolt sünniloo, juttu oli ka populaarsest e residentsusest, mida tutvustas Lauri Haav. Kõik seminaril osalejad said ka ülevaate Eesti turismist läbi Liina-Maria Lepiku huumoriga pikitud ettekande.

Eesti huvi siinse piirkonna majandustegevuse vastu ei saa kindlasti läbi Expoga. Selleks, et alustatud ärilisi suhteid veelgi tugevdada, asutati märtsis Eesti – AÜE Ärikoda.

Ärikoja asutajaliikmete hulka kuuluvad ettevõtted mitmetest valdkondadest: meditsiin, IT, haridus, ehitus.

Eesti-AÜE Ärikoja positiivset mõju hindab ka ITLi tegevjuht Doris Põld. „Mitmed ITL-i liikmed on märtsis loodud Eesti ja AÜE Ärikoja asutajaliikmed, loodame selle koostöö platvormiga arendada ärisuhteid kahe riigi vahel ning luua koostöömudeli Eesti ekspordi edendamiseks,“ selgitas Põld.  

Mai algusesse ongi juba planeeritud AÜE Ärikoja esindajate ärivisiit Eestisse, et laiemalt kaardistada koostöövõimalusi.

Ege Devon
Ekspordinõunik Dubais
[email protected]

Jaga postitust

Tagasi üles