Disain kui innovatsiooni süütevõti
Teooriast üksi ei piisa – parim viis disainimist õppida on läbi praktika — ning selles osas pole EASi poolt pakutavale põhjalikule disaini meistriklassile Eestis võrdset.
Kõhutunde asemel kasutaja vajadustest lähtumine
Disainmõtlemise kiirkursuste ja lühikoolituste pakkujatest puudust ei ole, kuid selleks, et toote- ja teenuse arendus protsess algusest lõpuni, saba ja sarvedega läbi teha, jääb kiirest „sutsakast“ puudu.
Teooriast üksi ei piisa – parim viis disainimist õppida on läbi praktika — ning selles osas pole EASi poolt pakutavale põhjalikule disaini meistriklassile Eestis võrdset. Ligi kuus kuud kestva täispika toote- ja teenusearendusprogrammi käigus lihvivad programmis osalevad ettevõtted oma toote või teenuse kontseptsiooni, läbivad põhjaliku disainiauditi, saavad endale abiks Eesti parimate sekka kuuluva disainijuhi, koolituvad ning jõuavad programmi võidukaks lõpuks klientide peal ning nutikalt disainitud toote või teenuse prototüübini. Meistriklassi viivad läbi kogenud disainikoolitajad BDA Consulting, Brand Manual ja Design Minds.
“Me täpselt ei tea, mida tahame, aga saame aru, et midagi on vaja muuta.”
Selline nõutukstegev tõdemus ning äratundmine on disaini ja disaineri kaasamiseks hea lähtepunkt. Disainiprotsessi esimene etapp ongi enamasti hägune ning probleem, millele asutakse lahendust otsima, vajab selginemist, klientide ja teiste osapoolte ärakuulamist. Seejärel on õige etapp liikuda lahenduskäikude disainimisele ning nende kiire ja agiilse prototüüpimise-katsetamise faasi. Kuigi disainiprotsessis on palju ruumi katsetusteks ja ümbermõtestamiseks, on protsess ise siiski läbinisti süsteemne.
Disaini meistriklassi puhul anname ettevõtte meeskonnale sel teel kaasa tõelise targa mehe või naise taskus – kogu meistriklassi vältel nõustab ettevõtteid kogenud disainijuht, kes kindlasti ei tee osalejate eest ära kõike tööd ega paku kandikul välja uut toodet või teenust, kuid kes suunab, tagasisidestab ning esitab ebamugavaid, ent vajalikke küsimusi.
Ka sel kevadel (järjekorras juba 7. hooaja) lõpetanud disaini meistriklassi 30 ettevõtte puhul oli põnev märgata, kuidas peale põhjaliku disainiauditi läbimist ning disainijuhiga mõtteid vahetades, toimus lahendatava probleemi selginemine ning täpsem ümbersõnastus.
Suhtle, võrgustu, õpi teekaaslastelt
Innovatsioon ning uued lahendused ei sünni vaakumis. Sestap võib ka disaini meistriklassi üheks peamise väärtusena välja tuua teistelt programmis osalevatelt ettevõtetelt õppimise, omavahelise suhtluse ning võrgustumise. Disaini õppeprotsessi üks tugevusi on omandada oskus muutuvas olukorras kiirelt koheneda. Seda on edukalt tõestanud ka Covidi-aasta disaini meistriklass – programm toimib ühtviisi efektiivselt nii ühtes koolitusruumis kui ka virtuaalses keskkonnas. Viimase puhul on ilmnenud ootamatud plussid – virtuaalne koolitusformaat võimaldab ettevõtetel kaasata suuremat hulka meeskonnaliikmeid ning kõik meistriklassi käigus loodud materjalid on hiirekliki kaugusel.
Raske disainiõppustel, kerge lahingus?
Kergeid võite meistriklassi läbinutele lubada ei julge, küll aga kinnitame, et ettevõtte tööriistakasti lisandub hoolega paika lihvitud tootearendusprotsess. Viis kuud vältava disaini meistriklassi jooksul jõuavad kasutajakeskse disaini põhimõtted juurduda ja settida ning jäävad ka edaspidi tootearendusprotsessi selgrooks. Programmi on seitsme eelneva aasta jooksul jõudsalt edasi arendatud – iga uus lend lahkub programmist üha paremini paika lihvitud tootearendusalaste oskustega.
Hea meel on tõdeda, et kõik äsja meistriklassi viimase lennu lõpetanud 30 ettevõtet õppisid ära oma klientide kuulamise ilu ja valu (peamiselt ikka ilu!), salvestasid kliendiintervjuudest ning prototüüpimisest saadud taipamise oma arendusmeeskonna DNA-sse ning jõudsid esmasest kohati üsna ähmasest toote või teenuse kontseptsioonist toimiva ning testitud prototüübini.
Kui varasemate meistriklasside on osalejad vajanud pigem nügimist ja julgustamist mõelda globaalselt, siis sel korral ei ole ühegi osalenud ettevõtte puhul kahtlust, et nad ei võiks oma toodete või teenustega minna rahvusvahelistele turgudele. Meeldivalt ambitsioonikaid projekte oli seega palju ning ka valdkondade lõikes oli pilt positiivselt kirju – kes tegeles nutika piletivaba parkimissüsteemi, kes põllukultuuride monitooringu teenuse, kes vee taaskasutussüsteemide loomisega kodudele ja kes meditsiinivaldkonda sobiva valamu moodulkomplekti arendamisega.
„Disaini meistriklassi“ 10 000 euro suuruse peapreemia võitis 27. aprillil toimunud disaini meistriklassi pidulikul lõpuüritusel rahvusvahelisele kunstiturule suureformaadilisi pilte ning kõrgväärindatud pildiraame valmistav Artproof. Programmi tulles oli Artproofi soov välja arendada lihtsalt tellitavad, turvalised ja soodsad kunsti transpordipakendid, kuid samas kaaluti ka klientidele suunatud mobiilirakenduse väljatöötamist, mis lihtsustaks toodete tellimist. Meistriklassi lõpuks esitleti esialgsest puitpakendist 75% kergema taastoodetavast kartongist pakendinini. Toodet saab toota automatiseeritult ning see on kergemini utiliseeritav ning keskkonnasõbralik. Disainijuhina oli Artproofil abiks tunnustatud disainer Joel Kotsjuba.
Kindlasti väärib esiletõstmist ka publiku auhinna pälvinud Vahva Solutionsi nõrkade kätega ratastoolikasutajatele suunatud haaratsi „I Can Grab“ välisturgudele sisenemise strateegiat Saksamaa näitel.
Disaini meistriklassi koolitaja Kaarel Mikkin (Brand Manual) võtab meistriklassi suurima väärtuse kokku järgmiselt: „Programmi läbinud ettevõtetel tekivad uued teadmised, praktilised kogemused ja mis kõige olulisem – avastused, milleni nad muidu poleks jõudnud“. Kaarlile sekundeerib programmi kaaskoolitaja Jane Oblikas (Design Minds), kes lisab, et kiire ja agiilne arendus ja kliendi kaasamine protsessi saab programmi jooksul uueks normaalsuseks ning see on tegelikult ka ainus viis jõuda maailmaturul konkurentsivõimeliste lahendusteni.
Ootame disaini meistriklassi augustis alustava grupiga liituma kõiki ambitsioonikaid ettevõtteid, kes soovivad arendusprotsessi muuta kasutajakesksemaks, süsteemsemaks ning koolitada välja ühtse tootearendusmeeskonna!
Disaini meistriklassi järgmisesse gruppi kandideerimine on avatud, meistriklassi alustab tööga augusti teises pooles. Tutvu teenusega siin.
Projekti rahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi vahenditest.