Vaata peasisu

Digitaliseerimise meistriklassi teine grupp jõudis finišisse

EASi ja KredExi ühendasutus
16. detsember 2021
4 min

Digitaliseerimise meistriklass on koolitusprogramm, mis on mõeldud tööstusettevõtetele, kellel siht digitaalsete lahenduste abil oma protsesse optimeerida, konkurentsivõimet tõsta ja kulusid vähendada. Tippkoolitajate ja personaalse mentori abiga vaadatakse üle oma protsessid ja pannakse paika kõige kriitilisema tööprotsessi digitaliseerimise plaan, mis saab suunanäitajaks tervikliku digistrateegia elluviimisel.

Seekordse meistriklassi publiku lemmikuks valiti Lipuvabrik ja 10 000-eurone auhinnafond jagunes Centene Pro (5000€), Saue Productioni (3000€) ning Dagöplasti (2000€) vahel.

Kiire kasv ajendas digilahenduste poole vaatama

Programmist suurima tunnustuse ja 5000-eurose preemiaga väljunud Centene Pro kaasomanik ja tegevjuht Jana Volt sõnas auhinda vastu võttes, et digitaliseerimise maailma ukse avamine on neile igati kasuks tulnud. „Käisime detsembri alguses Taanis kliendil külas. Koridorides olid neil suured ekraanid, kust jooksid läbi andmed – see oli neil värske uuendus, mida nad meeleldi meile näitasid. Lõpuks rääkisime mitu tundi ainult digitaliseerimisest.“

20 töötajaga Centene Pro valmistab ja müüb ehitus- ning fassaadiplaate. Ettevõttes on kasutusel umbes 30 erinevat IT-süsteemi, mis aga praktiliselt omavahel integreeritud ei olnud – raamatupidamisprogramm omaette, dokumendid ja Exceli-failid C-kettal – andmete liigutamine käis kõik manuaalselt.

Jana Volti sõnul oli neil seni teatav umbusk ERPide suhtes. „Arvasime, et need on mõeldud pigem suurematele firmadele ja nagunii enamik põrub süsteemi juurutamisel,“ selgitas Volt. „Samas oleme viimastel aastatel kiirelt kasvanud ning tajusime üha enam, et pea on vastu lage.“

Digitaliseerimise meistriklassis läbitud koolitused ja mentorilt saadud nõuanded kahandasid neid hirme ning tulevase IT-arhitektuuri keskmeks saab ERP-lahendus. Milline neist, see veel selgub. Täna käib töö oma ärinõudmiste täpsustamise nimel. Esimesteks eesmärkides on Centene Pro endale seadnud ebavajalike laovarude vähendamise ja tootlikkuse tõstmise digilahenduste abil.

Sihiks paberivaba tootmine

Seekordses digitaliseerimise meistriklassis auväärsele teisele kohale tulnud Saue Production loob ja toodab maitseainelahendusi oma partneritele toiduainetööstuses. Ettevõte on töökohaks 110 inimesel ja selle käive on aastas 34 miljonit eurot. Ettevõtte tegevjuht Veiko Soome selgitas, et programmi alguses oli laual viis teemat, mida loodeti digilahenduste abil parendada.

Põhiprotsesside kaardistamise järel jäi sõelale paberivabale tootmiskaardile üleminek, mille abil loodetakse säästa 8 minutit iga tootmistellimuse pealt. Seeläbi vabaneb tootmisvõimsus, mis on võrdeline 3,5 päeva toodanguga, andes ettevõttele võimaluse rohkem toota.

Leia üles madalal rippuvad õunad

Tunnustuse pälvis ka Dagöplast, kes on biolaguneva ja polüetüleenist kile tootja, pühendudes eelkõige keskkonnasõbralikele tootmismeetoditele ning toodetele. Dagöplasti jaoks polnud digitaliseerimise maailm võõras ka enne digitaliseerimise meistriklassiga liitumist. Ettevõttes oli valminud digiaudit, protsessid olid kaardistatud ja tootmisseadmed saanud värske juhtimise. Umbes 800 erinevat artiklit pakkuv ettevõtte kogus küll andmeid, aga ei loginud neid süstemaatiliselt. „Andmeid oli nii palju, et me ei suutnud neid hallata,“ rääkis ettevõtte tehnikajuht Reino Oago.

Digitaliseerimise meistriklass andis Dagöplastile võimaluse asjadega konkreetseks minna. „Saime palju juba koolituse käigus ära teha. Meie puhul aitas palju prototüübile keskendumine: saime ühe seadme pealt tuua välja võimalused ning neid siis edasi paljundada. See annab hea tõuke kogu meeskonnale, et projektiga edasi minna,“ selgitas Dagöplasti tehnikajuht.

Reino Oago tõdes, et programm on tõesti intensiivne ning selle vormistamine vajab aega. „Samas on see võimalus koolitajate abiga leida probleemidele lahendused ning ise tehes aru saada mida ja kuidas teised teevad või missugused on üldse võimalused. On võimalik leida madalal rippuvaid suuri punaseid õunu, mida ise asjas sees olles ei pruugi tähele panna,“ soovitab Reino Oago kindlasti teistele tööstusettevõtetele digitaliseerimise meistriklassiga liitumist.

Kui ka teie ettevõte soovib digitaliseerimises meistrite sekka tõusta, siis nüüd on õige aeg panna end kirja digitaliseerimise meistriklassi. Kandideerimine on avatud 4.oktoobrini. Loe programmi kohta lisaks EASi veebist ja kandideeri!

Liitu Tark Tööstus Facebook grupiga

Kõik tööstusettevõtete juhid ning teised digitaliseerimise ja automatiseerimise vastu huvi tundvad inimesed on oodatud liituma Facebook grupiga Tark Tööstus. Mine loe, kuidas teised on alustanud.

Jaga postitust

Tagasi üles