Vaata peasisu

Digitaliseerimine on edukas, kui protsessi usaldatakse

Kristiina Kriisa
18. september 2023
3 min

Möödas on ajad, kui arutleti selle üle, kas digitaliseerimine tasub ära – tänaseks on vajadus ilmselge, küsimus on eelkõige sellest, kuidas seda kõige tõhusamalt teha. Digiwise vanemkonsultant, lektor ning EASi digitaliseerimise meistriklassi mentor Ingrid Prinsthal jagas oma mõtteid digitaliseerimise trendidest ja väljakutsetest toidutööstuses. 

Aastaid toidusektoris töötanud ja selle valdkonna ettevõtteid nõustanud Ingrid Prinsthali sõnul saavad probleemid digitaliseerimisel sageli alguse puudulikust eeltööst. „Hetkeolukorra kaardistus jäetakse tegemata või tehakse seda kiirustades. See on aga ülimalt oluline osa protsessist. Kui meeskond on kitsaskohtadest ühtemoodi aru saanud ja mõistnud, et need vajavad lahendamist, on ka ettevõte tervikuna samm lähemal muutustele,“ märkis ta.

Diagnoosist ravini

Prinsthal võrdles digitaliseerimist arsti juures käimisega, kus olukorra kaardistus on kui diagnoosi määramine, IT-arhitektuuri väljatöötamine raviplaan ning uute lahenduste juurutamine raviprotsess. „Paraku kiputakse digitaliseerimises kohe ravima, ilma et oleks olemas diagnoos või raviplaan. Selleks, et protsess oleks edukas, tuleb läbida kõik etapid. Isegi, kui miski sellest tundub esmapilgul ajaraiskamisena,“ selgitas ekspert.

Ettevõtteid nõustades näeb Prinsthal, et sageli jäädakse digitaliseerimise protsessis paralleelselt kasutama nii uut kui ka vana lahendust. See aga lisab olukorda keerukust juurde. „Pean konsultandina ikka aeg-ajalt meelde tuletama, et ärme võta olemasolevaid kitsaskohti muudetud protsessi kaasa. Seda kiputakse tegema harjumusest – nii on ju alati tehtud. Aga digitaliseerimise eesmärk on manuaalseid tegevusi vähendada, protsesse optimeerida ja lahti lasta sellest, mis varem ei toiminud.“ 

Igipõline väljakutse igasuguste muutuste juhtimises on ka töötajate kaasamine. Nii ka digitaliseerimises. „Digilahenduste kasutuselevõtt ei ole ammu enam ainult IT-osakonna pärusmaa, vaid sellesse on kaasatud suur hulk inimesi erinevatest osakondadest. Küsimus on eelkõige selles, kuidas leida hea tasakaal kaasamises nii, et see ei tuleks töötajate põhitöö arvelt, aga samas oleksid osapooled piisavalt informeeritud,“ rääkis Prinsthal. 

Toidutööstuse väljakutsed: pakendid ja tootearendus

Toidutööstuse digitaliseerimise väljakutsetest tõi ekspert esile pakendite kujundamise ja tootearendusprotsessi. „Pakendite kujundamise küsimusega tegeleb toidutootmisettevõtetes suur hulk inimesi. Selle näiliselt lihtsa protsessi taga on hulk nõudeid, mille täitmise eest vastutavad ettevõttes erinevad osapooled. Enamus toidutootjaid liigutab kujundusi puudutavat infot meilitsi. See on aga tohutu ressursi raiskamine ning ei taga head ülevaadet sellest, kelle laual projekt kinnitust ootab.“

Tootearendus on aga oma olemuselt üsna pikk protsess, võttes sageli aega aasta ja rohkemgi. „Eestis on veel palju ettevõtteid, kus tootearenduse protsess kui selline on korralikult välja töötamata. Piltlikult öeldes on meie toidutööstuses lauad lookas ja kõik maitsevad midagi. Lõpuks jõuavad küll uued maitsvad tooted turule, ent selle taga on sageli palju keerukust, dubleerimist, infotõrkeid ja möödarääkimisi,“ kirjeldas Prinsthal. 

Ta tõdes, et rahvusvahelises konkurentsis on Eesti toidutööstuse tootmine endiselt üsna tööjõumahukas. “Samas on robotiseerimine ka meil kasvutrendis ning valdkond kiiresti arenemas. Positiivne on ka see, et meil on üha enam inimesi, kellel on teadmised ja oskused digimuutuseid ettevõtetes ellu viia. TalTechi vastava magistriprogrammi on läbinud enam kui 240 juhti ning EASi digitaliseerimise meistriklassis osalenud ligi 100 ettevõtet,“ võttis Prinsthal ettevõtete väljavaated kokku.

Kasva suureks digitaliseerimisega!

EASi digitaliseerimise meistriklass on programm, mille eesmärk on aidata ettevõttel tuvastada need protsessid ja tarneahelad, mille optimeerimine avaldab enim mõju ettevõtte konkurentsivõimele. Koolitajate ja personaalse mentori abiga valmib organisatsiooni strateegilise arendamise plaan, milles valitud välja sobivaimad digilahendused. Silmapaistvamaid osalejaid ootab 10 000 euro suurune auhinnafond arendustegevuste jätkamiseks. Kandideerimine digitaliseerimise meistriklassi on avatud 4. oktoobrini: https://eas.ee/services/digimeistriklass/ 

Jaga postitust